Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικές Αρμοδιότητες Ναυπηγών και Ναυτικών Μηχανολόγων Μηχανικών


DELTAMARIN

Recommended Posts

Προς Pavlos

Αναφέρεις ότι εργάζεσαι σε Ναυπηγείο στη Γερμανία. Εκεί για παράδειγμα, τι ειδικότητα εχει ο μηχανικός που έχει επομιστεί την συντήρηση των πλωτών μέσων του Ναυπηγείου; Π.χ. των πλωτών σας δεξαμενών; Θα μπορούσε να άνηκε αυτό το πόστο σε αμιγώς μηχανολόγο μηχανικό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σε νηογνώμονα εργάζομαι.

Χωρίς να γνωρίζω κάποιον συγκεκριμμένα σε τέτοιο πόστο με πτυχίο μηχανολόγου θα έλεγα ότι το πόστο θα μπορούσε να ανήκει σε οποιαδήποτε συναφή ειδικότητα με γνώσεις πάνω σε μεταλλικές κατασκευές, εργασίες επισκευών και ηλεκτροκολλήσεις. Εφόσον βέβαια πρόκειται για συντήρηση κι όχι για σχεδιασμό, που απαιτεί μελέτη ευστάθειας, ανθεκτικότητας κατασκευής κτλ.

Π.χ από τακτικές μου ''έρευνες'' στην αγορά εργασίας έχω δει επανειλλημένα να ζητάν σε ναυπηγεία ναυπηγούς ή μηχανολόγους ή παρόμοιας ειδικότητας μηχανικό (χωρίς να την προσδιορίζουν) για πόστα:

-διασφάλισης ποιότητας

-project management/ engineer (διαχείρηση έργου ακόμα κι αν πρόκειται για καθαρά ναυπηγικές κατασκευές)

-επίβλεψη παραγωγής

-και φυσικά οποιαδήποτε θέση αφορά τον καθαρό μηχανολογικό τομέα (που ενδεχωμένως να καταληφθεί από ναυπηγό)

Θα έλεγα γενικά ότι μετράει αρκετά η εργασιακή εμπειρία ενώ πολλές φορές ο τίτλος ειδικότητας του διπλώματος έρχεται σε 2η μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός, που να διαχωρίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα - υποχρεώσεις ενός Μηχανολόγου Μηχανικού και ενός Ναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού που ασχολούνται με την συντήρηση, επίβλεψη ή την διαχείρηση έργου για τα πλωτά μέσα. Τουλάχιστον ως προς την αγορά εργασίας. Αυτό που πραγματικά θα με ενδιέφερε να μάθω είναι, νομοθετικά τι ισχύει. Τόσο στο εξωτερικό όσο και για την Ελληνική πραγματικότητα.

 

Εαν πχ υπάρχει θέμα claim ή διακστηρίου, μπορεί η υπόθεση να προσβληθεί επειδή αυτός που εκτέλεσε - παρακολούθησε την επισκευή σ' ένα πλωτό μέσο δεν ήταν Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός αλλά "απλός" Μηχανολόγος;

 

Προς Pavlos

Μπορείς να το ερευνήσεις αυτό στην χώρα εργασίας σου παρακαλώ;

 

Για τους υπόλοιπους αναγνώστες:

Γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για το νομοθετικό έκανα  μια προσπάθεια να το ψάξω αλλά δεν κατέληξα σε σίγουρα συμπεράσματα. Διατάξεις που αφορούν την λειτουργία, συντήρηση, επίβλεψη κτλ κάποιων εγκαταστάσεων (εξοπλισμός υπό πίεση, εκρηκτικη ατμόσφαιρα κτλ. για πλωτές δεξαμενες δεν βρήκα κάτι στο διαδίκτυο) ορίζουν για κάποια πόστα την ύπαρξη ενος ''befähigte Person" = "competent person"= δηλ. κατάλληλου ή ικανού προσώπου του οποίου τα καθήκοντα και ο τομέας ευθύνης προσδιορίζονται επακριβώς. Για τα απαιτούμενα προσόντα αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το εν λόγω άτομο πρέπει να διαθέτει κατάλληλες γνώσεις και επιδεξιότητες που έχουν αποκτηθεί μέσω σπουδών τεχνικής κατεύθυνσης (χωρίς να προσδιορίζεται η ειδικότητα) και/ή επαγγελματικής εμπειρίας. * Το είδος και η διάρκεια της επαγγελματικής εμπειρίας δεν προσδιορίζονται επ' ακριβώς.

Τώρα τι γίνεται σε περίπτωση δικαστηριου δεν γνωρίζω.

 

*(Πηγή: Betriebssicherheitsverordnung )

Link to comment
Share on other sites

Οκ και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Απ' ότι καταλαβαίνω, και από την δική μου έρευνα, μάλλον που δεν είναι διασαφηνισμένο το όριο μεταξύ μηχανολόγου και Ναυπηγού μηχανολόγου μηχανικού όσον αφορά την παρακολούθηση και το "μανατζάρισμα" εργασιών επισκευαστικού χαρακτήρα και χαρακτήρα συντήρησης σε πλωτά ναυπηγήματα. Και πάλι ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα,

Είμαι μηχανολόγος μηχανικος και μου ζητηθηκε να κανω ανανεωση της αδειας ενος σκαφους. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι διαδικασια και τι χαρτια χρειαζεται? τι πρεπει να προσεξω και φυσικά αν εχω δικαιωμα να υπογραψω?Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.