Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κάτω από γραμμές υψηλής τάσης της ΔΕΗ


Γιάννης

Recommended Posts

Πως ξεχωρίζουμε τις γραμμές υψηλής ή μέσης τάσης?

 

Απο το γήπεδο διέρχονται γραμμές τάσης (οι κλασσικοί πυλώνες που βλέπουμε στα χωράφια) και θέλω να δω την οικοδομησιμότητα του γηπέδου.

Κάποιος που να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλια τις λεγαμε υψηλη και υπερυψηλη ταση .Δεν ισχυει αυτο ?. Με βαση την ορολογια του chiriako το σωστο ειναι :

 

υψηλη ---->μεση (20ΚV)

υπερυψηλη ------->υψηλη (>100 KV)

 

Οποτε με την σωστη ορολογια :

H μεση εχει στυλο σε σχημα Τ στο ανω σκελος του οποιου εχει 3 καλωδια σε οριζοντια παραθεση.

Η υψηλη ειναι αυτη με τους ψηλους μεταλλικους πυλωνες σε σχημα (περιπου τωρα) Α.

 

Εμπειρικα τα λεω δεν ειμαι Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι:

1) Τις αποστάσεις τις μετράμε από τον άξονα.

2) Όταν βλέπεις ξύλινο ή μπετονιένο στύλο της ΔΕΗ έχεις χαμηλή ή μέση το πολύ τάση.

3) Όταν βλέπεις μεταλλικό πυλώνα έχεις υψηλή τάση.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλη ταση: 230/400 V (<1000 V) εχουμε συνηθως μεσα σε κατοικημενες περιοχες,οι στυλοι εχουν πανω τους κατακορυφα 5 αγωγους με τον χαμηλοτερο απο αυτους λεπτοτερο (γραμμη φωτισμου).

 

Μεση ταση: (1000<V<100>100.000ΚV ) εχουμε τρεις αγωγους σε ξυλινους ή μπετονενιους στυλους και ποικιλια τασεων απο 6.6 (αττικη), 15, μεχρι 20 που ειναι η τιμη που δινει στα δικτυα η δεη μετα απο αντικαταστασεις εξοπλισμου/αναβαθμισεις γραμμων ετσι ωστε καποτε να γινει ενιαια τιμη για ολη την επικρατεια.

 

Υψηλη κ υπερυψηλη 150 κ 400 KV: εχουμε μεταλλικους πυλωνες με μορφη δικτυωματος, οι πυλωνες των 400 KV ειναι ψηλοτεροι και οι σειρες μονωτηρων απο τις οποιες αναρτωνται οι αγωγοι εχουν αρκετα μεγαλυτερο μηκος απο το αντιστοιχο των 150. Δεν θυμαμαι αν υπαρχει οριο απο υψηλη σε υπερυψηλη (πρεπει να υπαρχει) και ποιο ειναι αυτο.

 

Το πιθανοτερο οντως ειναι να μετραμε απο τον αξονα αν το καλοσκεφτεις..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγώ από το πλάτος της δουλείας εκατέρωθεν της γραμμής που είχα δει σε μια πολεοδομική μελέτη, οτι οι αποστάσεις μετριούνται από τον άξονα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κάποιος το πλάτος της δουλείας διέλευσης για μέση τάση που συναντάμε πολύ συχνά έξω, και ποσο είναι της υψηλής?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μπλεχτει

λεμε για αποσταση 15 ή 40 (εγω σε κανονισμο που εχω αναφερει 40)

το θεμα ειναι κυκλος με κεντρο απο που??

το κεντρο θα ειναι στον πυλωνα?

ή στις γραμμες??

και αν ειναι στις γραμμες θεωρουμε οτι η απαγορευμενη περιοχη ειναι μια 'σωληνα' ακτινας 15μ που τρεχει παραλληλα με τα καλωδια??

ρωταω γιετι αν το οικοπεδο ειναι ΟΧΙ κατω αλλα αναμεσα σε διαφορετικες γραμμες που περνανε δεξια αριστερα απο το οικοπεδο (παραλληλα) τι γινεται εκει??

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει οι όροι δόμησης δίνονται από τη ΔΕΗ.

Σχετικές με το θέμα είναι οι εγκύκλιοι 161/1981 - 118/1985 - 62/1987 - 42002/1990.

Για τον τρόπο μέτρησης υπάρχει το έγγραφο 5143/1981 που ορίζει ότι οι αποστάσεις μετρώνται από τον άξονα των γραμμών μεταφοράς και προτείνεται να είναι 20μ για τα 66KV και τα 150KV και 25μ για τα 400KV. Για χαμηλότερες τάσεις οι αποστάσεις που δίνουν είναι σημαντικά μικρότερες.

Κατά τη γνώμη μου - αν υπάρχει η δυνατότητα - οι αποστάσεις αυτές δεν πρέπει να εξαντλούνται επειδή η επίδραση των ακτινοβολιών στον άνθρωπο δεν είναι θέμα που έχει ερευνηθεί πλήρως. Δηλαδή νομίζω ότι οι αποστάσεις αυτές είναι για προστασία των γραμμών από τον άνθρωπο παρά για το αντίστροφο.

 

Συνοπτικά:

1. Είναι υποχρεωτικό στην τοπογραφική μελέτη να απεικονίζονται όλες οι γραμμές μεταταφοράς ηλεκτρισμού.

2. Είναι υποχρεωτικό να υποβάλλεται το αίτημα στη ΔΕΗ (ή στον όποιον διαχειριστή του δικτύου) και να δίνονται οι αποστάσεις ασφαλείας κατά περίπτωση. Ωστόσο ορισμένες Πολεοδομίες δέχονται ως de facto απόσταση τα 20μ από τον άξονα, για τα 150KV.

3. Η γη στην οποία βρίσκεται ο πυλώνας δεν αποτελεί ιδιοκτησία του οικοπεδούχου (απαλλοτρίωση). Ο διάδρομος των 40μ (για τα 150KV) αποτελεί "δουλεία διελεύσεως γραμμών μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος".

4. Αν τα καλώδια περνάνε σε πολύ μεγάλο ύψος είναι πιθανόν από κάτω να σου επιτρέψουν ορισμένες δραστηριότητες ή διέλευση ή/και κατασκευές.

 

Όλα τα παραπάνω προέρχονται από έρευνα στη Δομική, στη ΝΟΜΟΣ και από τηλεφωνική συζήτηση με αρμόδιο υπάλληλο της ΔΕΗ.

 

Γενικά επιβεβαιώνω όσα γράφει ο Γιάννης παραπάνω.

Πιστεύω να σε βοήθησα να ξε-μπλεχτείς...

Link to comment
Share on other sites

α) ευχαριστώ πολύ vapan

β) πόσο κοντά πρέπει να βρίσκομαι για να απευθυνθώ στη ΔΕΗ .Δηλαδή αν είμαι σε απόστση πανω από 20μ αγνοώ την ΔΕΗ ή παω πάλι και αποφασίζει αυτή?

γ)Αν η οριζόντια απόσταση του κτιρίου μου είναι κάτω από 20μ αλλά η κατακόρυφη είναι μεγαλύτερη από 20μ.Δηλαδή ακομα και αν ανέβω στην ταράτσα θα είμαι σε απόσταση μεγαλύτερη από 20μ άρα κανενας κάτοικος δεν είναι μεσα στην ζώνη των 20μ, είμαι ΟΚ ή πάλι απευθύνομαι στην ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.