Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι χωρίς συμβατική καμινάδα


andrianna

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum και προχωρώ στο πρώτο μου ερώτημα.

 

Έχω δει πως υπάρχουν τζάκια που δεν χρειάζονται συμβατική καμινάδα ή η καμινάδα τους έχει δυνατότητα να έχει γωνίες στροφής και περίεργες διαδρομές. Θέλω να το τοποθετήσω σε διαμέρισμα που υπάρχει τζάκι, αλλά η θέση δεν μας βολεύει καθόλου…

 

Από την έρευνά μου το μόνο που βρήκα είναι το τζάκι το οποίο καίει αέριο. Χρειάζεται ένα σχετικά μικρό μπουρί, σαν του αποροφητήρα περίπου, και δεν έχει απόβλητα οπότε μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε. Η τιμή που μου έδωσαν είναι περίπου 4500€.

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Άλλος τύπος τζακιού; Και η τιμή σας φαίνεται φυσιολογική γιατί δεν μπόρεσα να βρω και άλλον προμηθευτή στην πόλη μου για να συγκρίνω…

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως πρέπει να μπει συμβατικό τζάκι

εδώ και σε απλές καμινάδες μπορεί να μην τραβά τον καπνό

 

και εγώ θα έβαζα το διακοσμητικό τζάκι

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με διακοσμητικά τζάκια

δεν νομίζω να έχουν καμμία φοβερή απόδοση

βεβαια δεν είμαι και 100% σίγουρη

 

νομίζω πως αν ψάξεις στο google θα βρεις πολλές εταιρίες

http://www.google.gr/#hl=el&q=%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1&aq=f&aqi=g10&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=8758682459cf383b

 

το 4500 είναι με την τοποθέτηση και με τη διακόσμηση;

αν ναι είναι καλή τιμή κατεμέ

 

η τιμή μιας εστίας διαφοροποιείται αναλογα με την απόδοση, το design, τομέγεθος, αν είναι ενεργειακή ή όχι κλπ

γεινκά τα ενεργειακά τζάκια είναι πιο ακριβά κσι είναι και η εγκατάσταση πιο ακριβή

και αν θες να το συνδέσεις με θερμοσίφωνα, καλοριφερ κλπ πάλι η τιμή της εγκατάστασης ανεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum και προχωρώ στο πρώτο μου ερώτημα.

......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα,

Υπάρχουν τζάκια τα οποία καίνε ένα βιολογικό υγρό σαν ζελέ το οποίο δεν χρειάζεται καμινάδα.

Έχει απόδοση,μην φανταστείς όπως και με τα ξύλα αλλά ούτε όπως τα διακοσμητικά.

Μια τιμή που μου έδωσαν πρόσφατα,χωρίς την επένδυση αλλά με εστία 2m και το μηχάνημα που καίει αυτό το υγρό, με την φλόγα να βγαίνει στο μέσο της εστίας και μήκος 1m ήταν : 2.400.

Πιστεύω όμως ότι μπορείς να βρεις και φθηνότερα.

Τέλος στην συγκεκριμένη εταιρία(την οποία βρήκα μέσω google) μου είπαν ότι αυτό το βιολογικό υγρό καταναλώνει 6 την ώρα.(Αρκετά μεγάλη κατανάλωση νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχουν τζάκια χωρίς καμινάδα με καλό υλικό,σε καλές τιμές και αποδίδουν και σε θερμότητα. ρίξε μια ματιά *******************

 

 

Πληροφορίες για εταιρείες παρακαλώ να δίνονται μόνο μέσω π.μ. στο ενδιαφερόμενο κάθε φορά μέλος.

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένας πελάτη μου σκέφτεται να βάλει ένα τέτοιο τζάκι ή ξυλόσομπα ή ενεργειακο τζάκι κάποια στιγμή αργότερα. Σε αυτή τη φάση που κάνω τα αρχιτεκτονικά σχέδια της οικοδομικής άδειας, πρέπει να γνωρίζω αν και που σκέφτεται να το βάλει, για να το δείξω στα σχέδια?

Δε θα χρειαστεί κανονική καμινάδα, μόνο μια σωλήνα που θα βγαίνει έξω από τον πλαινό τοίχο (οχι από τιην οροφή)...δηλαδή ουσιαστικά θα γίνει μια τρύπα στον τοίχο. Εμπίπτει κάτι τέτοιο στα πλαίσια του τζακιού, ώστε να πρέπει να το συμπεριλάβω από τώρα στα σχέδα μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αν ξέρεις ακριβώς τη θέση και τις διαστάσεις του τζακιού και τα παρελκόμενά του να τα δείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το αυτονόητο.Καλύτερα να καταλήξετε πριν τα τελικά σχέδια ώστε να πράξεις αναλόγως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.