Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διόρθωση εμβαδού στο κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πρόκειται για μια διόρθωση γεωτεμαχίου που θα πάει με δικαστική αγωγή και πρέπει να γίνει ένα διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών το οποίο θα φορτωθεί και ηλεκτρονικά στο e-ktimatologio. Ένα τμήμα του γεωτεμαχίου που είναι σχεδιασμένο στο κτηματογραφικό διάγραμμα, δεν ανήκει στον πελάτη μου. Γνωρίζετε εάν στην ηλεκτρονική υποβολή, που ζητάει επίπεδο για τελική διαμόρφωση του κτηματογραφικού διαγράμματος, το τμήμα αυτό, δεν θα το δώσω στο ΚΑΕΚ του γείτονα,μιας που θεωρητικά δεν ξέρω σε ποιον ανήκει, αλλά να το αφήσω αγνώστου ιδιοκτήτη; 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να το διορθωσεις εσυ?
Σε όποιον του ανηκει, ας κανει αυτος τις  διαδικασιες...

Μας ειχε απασχολησει παρομοιο ερωτημα προ ετους  και δξ πώς το ελυσε ο συναδελφος.

Το προβλημα ειναι  οτι  διοτι εσυ θα πρεπει να καλεσεις  τον    επηρεαζομενο
 για να συναινεσει, αλλά, ειναι αγνωστος...Αρα πώς να καλεσεις εναν "αγνωστο"???

 

για ποσα τμ. προκειται? Χωραφι δεν ειναι? Παρατημενο? δεν το  καλλιεργει κανενας?

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιοχή ελαιοκτημάτων  χωρίς διανομή ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχει μετατόπιση ολόκληρης περιοχής. Σαν σχήματα τα γεωτεμάχια είναι πάνω κάτω σωστά, είναι οφθαλμοφανές οτι εαν πάρεις το σχεδιασμένο από το κτηματολόγιο πολύγωνο και το πας λιγα μέτρα πιο πέρα, "κάθεται" καλά στο υπόβαθρο και φυσικά  το κομμάτι που "δεν θέλει" ο πελάτης μου, ανήκει στον γείτονα, του οποίου τα ίχνη έχω αφήσει να βρει ο δικηγόρος. Τώρα εάν βρεθεί και θέλει να συμμετέχει και αυτός σε διόρθωση, νομίζω κατατίθεται κοινή αίτηση διόρθωσης; Αλλά θα πρέπει και ο γείτονας να διορθώσει και αυτός με τη σειρά του όλες τις πλευρές του δικού του γεωτεμαχίου. Ναι τα τ.μ. είναι αρκετά, περίπου 850τμ, από μια πλευρά, 220τμ από μια αλλη.

Link to comment
Share on other sites

αν προκειται για μετατοπιση ολοκληρης περιοχης,  ειναι "ολοι"  επηρεαζομενοι...

Δεν λυνεται  το θεμα με μονον την τακτοποιηση της μιας πλευρας σου...ούτε με δεκαδες δικαστηρια ο ενας κατα του αλλου...

Και προφανως χρειαζεται επανακτηματογραφηση...Δικη τους η ευθυνη.

 Να ζητησετε να το διορθωσουν "οικοθεν" με δικα τους τα εξοδα.

οπως στην Λευκαδα και στην Κερκυρα [αν δεν με απατα η μνημη μου]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Πάντως σε αυτήν την περιοχή πολλοί επιλέγουν αυτή την οδό για να προχωρήσουν σε αγοροπωλησίες και γενικά σε μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

αν προκειται για μετατοπιση ολοκληρης περιοχης,  ειναι "ολοι"  επηρεαζομενοι...

Δεν λυνεται  το θεμα με μονον την τακτοποιηση της μιας πλευρας σου...ούτε με δεκαδες δικαστηρια ο ενας κατα του αλλου...

Και προφανως χρειαζεται επανακτηματογραφηση...Δικη τους η ευθυνη.

 Να ζητησετε να το διορθωσουν "οικοθεν" με δικα τους τα εξοδα.

οπως στην Λευκαδα και στην Κερκυρα [αν δεν με απατα η μνημη μου]

Πολυ σωστα, τεχνικη εκθεση του 4602 πως θα κανεις αν πας για ΔΓΜ;;;;

Μεγάλη προσοχη λοιπον

Link to comment
Share on other sites

αντι το Κτηματολογιο να αναλαβει  τις ευθυνες του, σαν υπευθυνη Υπηρεσια για το συγκεκριμενο  λαθος,

[δικο του και των αναδοχων]

και να προχωρησει "οικοθεν" στις απαραιτητες διορθωσεις,

αφηνει το καθε ιδιωτη να διορθωνει αυτος, με  δικα του εξοδα [και ευθυνες...] τα δικα του λαθη,

με αποτελεσμα να γινουν  εκατονταδες μετατοπίσεις,  με ολα τα συνακολουθα λαθη που μπορει να παρεισφρυσουν...

 

υγ

ενα ακινητο που "μετατοπιζεται"  προς τα αριστερα και πανω,

επηρεαζει και τα προς τα "εκει" ακίνητα  και "αυτα" επηρεαζουν τα διπλανα τους ...μεχρι  δξ πού "μηδενιζει".... [θαλασσα ή το ποταμι...]

αλλα και τα "εκ δεξιων" που καταλαμβανουν τμηματα που αφησε αυτο που "μετακινηθηκε".

Με την λογικη αυτη  στα επομενα 30 χρονια θα τρεχετε στα δικαστηρια...

[δξ  εάν δικαιουνται να κανουν τετοιες μεταβολες με δικαστικες αποφασεις, οταν η διορθωση γινεται ως προς "ενα"  ακινητο με τα υπολοιπα να παραμενουν "υπο διορθωση"

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που μας πέρασε πάντως υπογράφτηκε επιτέλους και η μελέτη επαναπατρισμού των 5500 ΚΑΕΚ στη Μυτιλήνη. Ξεκίνησε από χωρική αλλά φυσικά όταν αλλάζεις κάτι στο χωρικό, έχει και νομικές συνέπειες (και αντίστροφα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε περιοχή που έχει λειτουργήσει κτηματολογικό γραφείο , διαπιστώνεται σφάλμα  ως προς το εμβαδόν κτιρίου. (Δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου )

Με ποια διαδικασία μπορεί αυτό να διορθωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τη δήλωση στο Κτηματολόγιο, χωρίς να συμπεριλάβω το αυθαίρετο κτίσμα, που στη συνέχεια νομιμοποίησα. Μπορώ να αλλάξω τώρα τη δήλωση του Κτηματολογίου;
Ναι, γίνεται η διόρθωση στοιχείων της δήλωσής σας, συμπληρώνοντας στο Γραφείο Κτηματογράφησης ένα συγκεκριμένο έντυπο «Αίτηση Διόρθωσης Στοιχείων Δήλωσης», με τα στοιχεία που θέλετε να διορθώσετε και επισυνάπτοντας και το έντυπο της τακτοποίησης του αυθαιρέτου από τον μηχανικό σας.

 

Θεωρω οτι ακολουθεις μια "παρομοια" διαδικασια και για την διορθωση λαθεμενων στοιχειων...

επισυνάπτοντας αδεια/κατοψεις κλπ στοιχεια που εχεις

υποδειγμα αίτησης εδω

http://www.ktimalakonia.gr/index.php/exo-dynatotita-diorthosis

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.