Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

____________________________

(Μεταφορά από άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

 

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα γιατί σκέφτομαι ακριβώς τα ίδια πράγματα με τους περισσότερους εδώ μέσα.

Μου είναι αδιανόητα τόσο η φασιστική τακτική του ΤΣΜΕΔΕ όσο κ της πολιτείας που την επιτρέπει. Είναι δυνατόν να σε υποχρεώνει να δίνεις βρέξει χιονίσει 1900 ευρω το 6μηνο σε τέτοιες οικονομικές συνθήκες? Σε ποιο άλλο ταμείο ισχύει κάτι τέτοιο? ΤΙ ΧΟΥΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ?!

 

Είναι φανερό ότι οποιαδήποτε διαπραγμάτευση με το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ θα ήταν χωρίς κανένα αποτέλεσμα κ μεγάλο χάσιμο χρόνου. Οι όποιες ενέργειες θα πρέπει να είναι πολιτικές κ δικαστικές. Διάβασα ότι έχουν γίνει κάποιες ενέργειες ήδη. Υπήρχε κάποιο νεότερο? Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανοίξουμε κάποιο web petition (όπως αυτό για την επιστροφή των μαρμάρων) κ να δείξουμε πόσοι είμαστε.

Εϊναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει αυτό στις μέρες μας!

Πρέπει να δίνεται η δυνατότητα αναστολής των πληρωμών (εκτός ίσως του κλάδου υγείας) για όσο διάστημα επιθυμεί ο ασφαλισμένος. ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΥΡΙΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ? ΤΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?!

 

Πληροφοριακά ο τόκος για καθυστερημένες οφειλές είναι 3,5% τον πρωτο μήνα κ +1,5% κάθε μήνα μέχρι το +120%. ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ!

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοιο για να δούμε πόσοι είμαστε κ να το διαδώσουμε.

http://www.ipetitions.com/start-petition?q=GoogleEurope&gclid=CMClgcGp_6ICFU5o4wodmwiadA

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν συνάδελφοι,

οι περισσότεροι έχουμε κάτι να πούμε για το :lol:αγαπημένο μας :-x ταμείο.

Εγώ προτείνω, αντί για λόγια που θα μείνουν λόγια, να ξεκινήσουμε να συγκεντρώνουμε τις παρατηρήσεις μας που θα συμπεριλαμβάνουν και την άδικη και κακή συμπεριφορά του ΤΣΜΕΔΕ σε αυτούς που το συντηρούν και στη συνέχεια να ζητήσουμε από την επιθεώρηση δημόσιας διοίκησης, επώνυμα και με πλήθος υπογραφών, έλεγχο και συστάσεις.

Παράσταση ακόμη και στον Συνήγορο του Πολίτη.

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσα ειμαι παιδια

πρεπει να παψει πλεον το χουντικο καθεστως.

δεν εχω λεφτα να πληρωσω ,δεν πληρωνω τελεια και παυλα !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αν υπάρχει το κείμενο της προσφυγής (έγινε? που κ πότε εγινε?) να μπει στο petition. Από εκεί κ πέρα μπορούμε να το διαδώσουμε μέσω facebook κ email. Τελικά ξέρει κάποιος αν έγιναν κ πώς κατέληξαν προηγούμενες προσπάθειες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν είναι νταβατζιλίκι το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ.

 

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν τα αντίστοιχα ασφαλιστικά ταμεία και επιμελητήρια.

 

Οι καταστηματάρχες για παράδειγμα, είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν στο ΤΕΒΕ (πλέον ΟΑΕΕ) και στο εμπορικό επιμελητήριο ανεξάρτητα από το αν έχουν δουλειά ή όχι. Και κανένας πελάτης να μην μπει να ψωνίσει, από την στιγμή που έχει μαγαζί πληρώνουν ασφάλεια.

 

Δεν λέει πουθενά το ΤΣΜΕΔΕ ότι σε διαγράφει από το ΤΕΕ. Έχεις δικαίωμα να διακόψεις την άσκηση επαγγέλματος του μηχανικού και προφανώς ανακαλείται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Όπως είναι λογικό, αν κάνεις διακοπή δεν θα μπορείς να πάρεις αντίστοιχες βεβαιώσεις για να εργαστείς ως μηχανικός αλλά θα μπορείς να εργαστείς σε άλλους τομείς και να ασφαλιστείς εκεί. Αν αλλάξεις γνώμη θα πρέπει να ακολουθήσεις ξανά την διαδικασία εγγραφής στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Όσο για τα 1900€ το εξάμηνο, μην σας φαίνονται πολλά.

Στον ΟΑΕΕ (http://www.oaee.w1.icop.gr/eisfores.asp?c_eis_id=189&cateis_id=186&cat_id=0&cpeis=186&cat_parenteis=161&banner_pgc=5 , http://www.oaee.w1.icop.gr/syntaxeis.asp?catsyn_id=174&cat_parentsyn=171&cat_id=0&banner_pgc=10 ) τα ασφάλιστρα ανά εξάμηνο ξεκκινάνε από 1172€ (για σύνταξη 762€ το μήνα) και φτάνουν τα 4254€ (για σύνταξη 2564 το μήνα).

 

 

Το Σύνταγμα της Ελλάδος λέει:

"Το Κράτος μεριμνά για την κοινωνική ασφάλιση των εργαζομένων, όπως νόμος ορίζει."

 

Αν θέλεις να σε αφήσει το κράτος να εργάζεσαι χωρίς ασφάλεια, πρέπει να αλλάξει το σύνταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν είναι δικαίωμα μου να κάνω παύση όποτε εγώ επιθυμώ ?

 

Εδώ λέμε γίνεται ολόκληρη "μάχη " να σε διαγράψουν και πρέπει να έχεις λόγο κλπ κλπ

δες http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6389&page=5

 

Το Δ.Σ θα μου ορίσει εμένα αν με αφήνει να κάνω παύση και πότε θα αποφασίσω εγώ να εξασκώ το επάγγελμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ήταν παλιά, τώρα είναι πιο απλά τα πράγματα

 

Αίτηση επανεγγραφής, διαγραφής, κτλ εδώ:

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%91%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/86/ItemId/3/language/el-GR/Default.aspx

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

 

Η αίτηση διαγραφής από τον Κλάδο Υγείας καθώς επίσης και τα απαραίτητα δικαιολογητικά κατατίθενται είτε από τον ίδιο τον Μηχανικό είτε από την σύζυγό του ή από τρίτο άτομο με εξουσιοδοτημένη θεωρημένη από την Αστυνομία ή με επικυρωμένο αντίγραφο της ταυτότητας του Μηχανικού.

 

 

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά

 

1. Κατάθεση του βιβλιαρίου Υγείας και του Συνταγολογίου εάν έχει εκδοθεί, στον Κλάδο Υγείας.

2. Βεβαίωση ασφάλισης σε άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό φορέα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Για την διαγραφή παιδιού από τον κλάδο υγείας του οποίου την Επιμέλεια έχει η σύζυγος του μηχανικού και ζητά η ίδια να το ασφαλίσει στο δικό της ασφαλιστικό φορέα, εκτός τα παραπάνω δικαιολογητικά χρειάζονται και τα εξής :

 

 

1. Αντίγραφο της αστυνομικής του ταυτότητας

2. Δικαστική απόφαση που επιδικάζει την επιμέλεια του παιδιού της.

3. Ληξιαρχική πράξη γάμου.

 

Προϋπόθεση Διαγραφής:

 

Η καταβολή όλων των ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και το μήνα διαγραφής από τον Κλάδο Υγείας ή προσκόμιση βεβαίωσης εργοδότη στην οποία θα βεβαιώνεται ότι γίνονται κρατήσεις για όλους τους κλάδους του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και ότι αποδίδονται στο ταμείο μέχρι και τον μήνα διαγραφής.

 

Λογικά με παρόμοιο τρόπο θα γίνεται και η διαγραφή από το συνταξιοδοτικό, κτλ.

 

Αλήθεια όμως, συμφέρει να διαγραφεί κανείς από το ΤΣΜΕΔΕ;

Πλέον για πλήρη σύνταξη πρέπει να εργάζεται κάποιος 40 χρόνια και ελάχιστη ηλικία συνταξιοδότησης είναι τα 65 χρόνια.

 

Κάποιος που περνάει στο πολυτεχνείο στα 18, τελειώνει στα 23 (στην καλύτερη θεωρητική περίπτωση που θα τελειώσει ακριβώς στα 5 χρόνια), κάνει 1 χρόνο θητεία και στα 24 θα βγει στην αγορά εργασίας. Ίσα ίσα προλαβαίνει να πάρει πλήρη σύνταξη, αν διακόψει το ΤΣΜΕΔΕ έστω και για λίγο ίσως να μην πάρει ποτέ σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι άλλοι που ανέφερες αγαπητέ sdim, μπορούν να έχουν ανοιχτά τα μαγαζιά τους και να έχουν έσοδα, χωρίς να πληρώσουν το ταμείο τους.

Εμείς μπορούμε?

Πήγα και έκανα διακανονισμό το Β' του 2009 και καπάκι πλήρωσα το Α' 2010 (δεν δέχονταν διακανονισμό πριν περάσει ένα 6μηνο από την ημερομηνία οφειλής) για να καταθέσω μια άδεια.

Και γιατί να το πληρώνω ανά 6μηνο? Κάθε μήνα το πληρώνουν όλοι οι άλλοι νομίζω, πλην των δικηγόρων. Αλλά αυτοί, οι δικηγόροι, τα κουπόνια που πληρώνουν για τις παραστάσεις (κάτι σαν το 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ το δικό μας) το αφαιρούν από την συνολική τους εισφορά.

να σου πω το γιατί? Γιατί έτσι οι τόκοι βγαίνουν σε όλο το ποσό και όχι στο μηνιαίο.....

 

Όλοι οι άλλοι έχουν δικαίωμα παύσης, εμείς έχουμε?

 

Άιντε πάω να δω την ΠΑΟΚΑΡΑ μπας και γελάσει λίγο το χειλάκι μας (χλωμό αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.