Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Όχι ΔΕΝ γίνεται με παρόμοιο τρόπο από το συνταξιοδοτικό ,αυτό ακριβώς λέμε , διάβασε ολόκληρο το νήμα που παρέθεσα , πρέπει να στο επιτρέψει το Δ.Σ "ειδικά για την περίπτωση σου"

 

Το αν συμφέρει ξαναλέω ΕΜΕΙΣ θα το κρίνουμε όχι το Δ.Σ του ΤΣΜΕΔΕ και έλα πέστο σε φίλη μου (μηχανολόγο) που ήταν ασφαλισμένη 2 χρόνια , την απέλυσαν , ψάχνει για δουλειά 1 χρόνο + παλεύει να βγάλει προς το ζην κάνοντας άσχετες δουλειές και "θέλει ειδικό λόγο να διαγραφεί απο το ΤΣΜΕΔΕ ..." και βέβαια αναγκάζεται να πλήρώνει εισφορές ( η καλύτερα τις χρωστάει και θα τις πληρώσει με τόκο αργότερα) ενώ δουλεύει σερβιτορά για 600 ευρώ ...

 

 

Επίσης καμία σχέση η διαγραφή από το e-TEE (που είναι σαν να διαγράφεσαι από το michanikos.gr :razz:) με το Τ.Ε.Ε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Βεβαίωση ασφάλισης σε άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό φορέα.

 

Προϋπόθεση Διαγραφής:

 

Η καταβολή όλων των ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και το μήνα διαγραφής από τον Κλάδο Υγείας ή προσκόμιση βεβαίωσης εργοδότη στην οποία θα βεβαιώνεται ότι γίνονται κρατήσεις για όλους τους κλάδους του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και ότι αποδίδονται στο ταμείο μέχρι και τον μήνα διαγραφής.

 

1. Διαγράφομαι από το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί δε μπορώ να πληρώνω τις εισφορές! Τι να το κάνω αν πρέπει να εγγραφώ π.χ. στον ΟΑΕΕ (και άρα να πληρώνω εκεί εισφορές) για να δεχτούν να με διαγράψουν;

2. Ομοίως. Διαγράφομαι γιατί δε μπορώ να εξοφλήσω τις εισφορές! Πως είναι δυνατό να απαιτούν να εξοφλήσω τις εισφορές πρώτα για να διαγραφώ;; (Υποθέτω βέβαια εδώ ότι γίνεται δεκτός διακανονισμός.)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, σαν αυτό που ανάφερες.

Δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει ξανά. Μια φίλη είχε κάνει με το πανεπιστήμιο σύμβαση έργου, και ήταν να πάρει περίπου 8.000€ (για ένα χρόνο δουλειάς σχεδόν). Για να πληρωθεί έπρεπε να προσκομίσει βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ. Όμως δεν είχε πληρώσει ποτέ εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ από τότε που γράφτηκε στο ΤΕΕ, και έπρεπε να πληρώσει 10.000€ (τα χρωστούμενα). Τελικά δανείστηκε για να πληρώσει τα 10.000 ώστε να πάρει τις 8.000.

 

Το θέμα όμως είναι ότι τα ασφάλιστρα θα τα πάρουμε πίσω σε σύνταξη (ε; τι; ορίστε παρακαλώ;), σε νοσήλεια και σε φάρμακα.

 

 

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να κάνουμε ιδιωτική ασφάλιση, όπως σε άλλες χώρες. Ο ανταγωνισμός στον κλάδο προσφέρει πολύ καλύτερες παροχές με χαμηλότερα ασφάλιστρα.

 

Βέβαια δεν ξέρω πως θα λειτουργούσε το σύστημα στην Ελλάδα. Τώρα όλες οι ιδιωτικές ασφάλειες υπόσχονται τρελές συντάξεις και παροχές στον κλάδο υγείας, αλλά αυτό το κάνουν στηριζόμενοι στο ότι τα πρώτα 1.500€ (σε μια περίπτωση που είχα προσφορά) σε κάθε ατύχημα καταβάλλεται από το ταμείο μας και τα υπόλοιπα από την ιδιωτική ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

sdim αναφέρεσαι στον κλάδο υγείας.

Η αίτηση στο link που έδωσες αναφέρεται στον κλάδο υγείας αποκλειστικά.

Εγώ κ οι υπόλοιποι φαντάζομαι δεν αναφερόμαστε εκεί κ αν γινόταν θα θέλαμε να έχουμε ασφάλιση υγείας από το ταμειο (αν δε γίνεται δεν πειράζει υπάρχουν κ ιδιωτικές).

Οι διαδικασίες επανεγγραφής στο ΤΕΕ περιλαμβάνουν εξετάσεις? Αν ναι τότε διαφέρουν πολύ από όλους τους υπόλοιπους οπότε δε γίνεται σύγκριση!

Κ εαν δημιουργούν τέτοια προβλήματα στο να σε διαγράψουν ποιος μου εγγυαται ότι αν κ όποτε θέλω να ξαναδουλέψω ως μηχανικός όλα θα πάνε ρολόι κ θα γίνει άμεσα?

 

Τελος για το περί 40ετίας για πλήρη σύνταξη, θεωρείς δεδομένο ότι νομίζουμε ότι θα πάρουμε σύνταξη. Όλη αυτή η ιστορία γίνεται γιατί βλέπουμε ότι ΔΕ θα πάρουμε σύνταξη έστω κ μετά από 40 χρόνια δουλειάς ή ακόμα κ αν πάρουμε θα είναι κουτσουρεμένη, χωρίς καμια αντιστοιχία με τις αυξημένες εισφορές μας αυτά τα 40 χρόνια.

 

Κ στην τελική ρε παιδιά θέλω να έχω το δικαίωμα να επιλέξω να ΜΗΝ πάρω σύνταξη από το κράτος. Κ επανερχομαστε στα περί χούντας κ δουλείας, κ τι πρέπει να κάνουμε από εδώ κ πέρα εκτος από την "κουβεντούλα"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω κατι θελω.

πηρα την αδεια ασκησεως επαγγελματος στις 25/02/2010 και αδυνατω να πληρωσω τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ επειδη ειμαι ανεργος και δεν εχω και τα λεφτα .τοτε τι γινεται?ειναι η πρωτη μου φορα που πρεπει να πληρωσω τα ασφαλιστρα.

Link to comment
Share on other sites

Ότσν και άμα βρεις χρηματα θα πας στο ταμείο να σου κόψουν το γνωστό γραμμάτιο για να πληρώσεις , με τον νόμιμο τόκο φυσικά :razz:

 

Υπόψην αν δεν έχεις κάνει ήδη έναρξη (για ελεύθερος επαγγελματίας) ,χωρίς ασφαλιστική ενημερώτητα δεν μπορείς να θεωρήσεις για να κόβεις αποδείξεις ,αρα να πληρωθείς από πελάτη , φαύλος κύκλος

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην αν δεν έχεις κάνει ήδη έναρξη (για ελεύθερος επαγγελματίας) ,χωρίς ασφαλιστική ενημερώτητα δεν μπορείς να θεωρήσεις για να κόβεις αποδείξεις ,αρα να πληρωθείς από πελάτη , φαύλος κύκλος

 

Θεωρείς λίγα φύλλα αν χρειαστεί και χωρίς ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερουμε σταση πληρωμων των εισφορων του ΤΣΜΕΔΕ για ενα εξαμηνο από ενα 20-30% των μηχανικων, τοτε μονο ισως 'ακουστουμε'...

Link to comment
Share on other sites

SUNDANCE εχεις απολυτο δικιο.Αυτο χρειαζεται να μην πληρωσει κανενας μας το ΤΣΜΕΔΕ για κανα εξαμηνο για να κανει κατι το κρατος μπροστα σε αυτην την ανεπαναληπτη κριση που εχει βαλει ολους τους μηχανικους να πληρωνουν τις εισφορες χωρις να δουλευουν.ΑΝ πας σε αλλη χωρα πρωτα βρισκεις δουλεια και μετα πληρωνεις την ασφαλεια.Εδω γινεται το αντιθετο χωρις να σκεφτονται οτι με την συμερινη κατασκαση που περνα ο Ελληνας Μηχανικος που θα τα βρει τα λεφτα για να πληρωσει?!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.