Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

cna, stayros: δεχτειτε την ταπεινη μου γνωμη που σας προσβαλλα επειδη τολμησα να πω οτι δεν ειναι υποτιμητικος ο τιτλος του υπομηχανικου...

 

spgirl δεν υπάρχει να ζητάς συγγνώμη για τις όποιες απόψεις σου. Στην τελική ερωτήσεις έκανα και όχι επίθεση (εκτός ίσως από την άποψή μου για το τί εστί εργοδηγός σήμερα). Το θέμα όμως είναι ότι όλες οι έννοιες έχουν 2-3 όψεις, αναλόγως του ποια θέλει να χρησιμοποιήσει ο καθένας. Είναι σαν το μαχαίρι που μπορείς είτε να κόψεις ψωμί είτε να κάνεις φόνο. Όταν λοιπόν μια τέτοια έννοια,όπως αυτή του υπο-μηχανικού και η οποία εξήγησα ότι είναι άκρως αδόκιμη, χρησιμοποιείται κατά κόρον με τάσεις υποβιβασμού και κατηγοριοποίησης δεν μπορεί να είναι ευκόλως δεκτή.

 

Γνώμη και κρίση δικαιούται να έχει ο καθένας γι' αυτό και αντιπαρατιθέμεθα. Εντάξει εσύ αισθάνεσαι άσχημα επειδή διάβασες κάποιον αντίλογο. Εγώ τί θα έπρεπε να κάνω που δέχθηκα τόσα βρισίδια από τον MPIZIOS. Ειδικά στο θέμα που άνοιξες είδες φαντάζομαι τί έγραφε. Το αστείο είναι ότι προσπάθησα, όσο μπορούσα, να του απαντήσω με επιχειρήματα. Στην τελική ισχύει αυτό που είπε ο stayros. Σε έναν δημόσιο διάλογο δεν είναι δυνατόν να αφήνουμε να αιωρούνται εσφαλμένες απόψεις. Άντε να καταπιώ την ειρωνία του οποιουδήποτε, δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά στον άλλον συνάδελφο, να με αποκαλεί υπο-μηχανικό. Αν μείνει αναπάντητη η ειρωνία τότε είναι σαν να αποδέχομαι ότι έχει δίκιο. Ο σιωπών δοκεί συναινείν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω κουραστεί με αυτό το θέμα...ειλικρινά έχω κουραστεί, τόσα χρόνια πια που δουλεύω σαν μηχανικός, να εκμεταλλεύονται την δουλειά μου και τις γνώσεις μου κάποιοι με "μεγαλύτερη" υπογραφή, να εκπονώ ολοκληρωμένες μελέτες σε γραφεία και τα εύσημα καθώς και τα χρήματα να τα παίρνουν διπλωματούχοι αρχιτέκτονες από Ιταλία (οι οποίοι υπογράφουν στατικά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΕΙ ΠΟΤΕΕ!!). Κουράστηκα να ακούω από πελάτες πόσο καλή είμαι και αν μπορώ να αναλάβω μόνη μου την μελέτη, την οποία ούτως ή άλλως εγώ κάνω κι εγώ να πρέπει να εξηγήσω τα ανεξήγητα..ότι δηλαδή μηχανικός είμαι αλλά μηχανικός ίσως και να μην είμαι. Κουράστηκα να νιώθω ενοχές κάθε φορά που νόμιμα υπογράφω κάποια μελέτη μου γιατί κάποιοι, στο πέρασμα του χρόνου, με μάθανε να νιώθω έτσι! Και βαρέθηκα να βλέπω άχρηστους και αγράμματους, πτυχιούχους αμφιβόλου ποιότητος πανεπιστημίων του Λονδίνου, να έχουν δικαιώματα που εγώ δεν έχω! Σε επίσημο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα σπούδασα, πανελλήνιες εξετάσεις έδωσα, μαθήτρια του 18,5 ήμουν και με 16,7 πέρασα στο δομικών έργων πειραιά. Επέλεξα αυτο το τμήμα έναντι του τμήματος τοπογραφίας του πανεπιστημίου πατρών (περνούσα εκεί και η αμέσως επόμενη σε βάση σχολή ήταν το δομικών έργων) γιατί με συμβούλεψαν ότι θα είχα πιο πολλές επαγγελματικές ευκαιρίες σαν πολιτικός τ.ε. παρά σαν διπλ. τοπογράφος και από τη μια είχαν δίκιο όσον αφορά τα δικαιώματα υπογραφής (οι τοπογράφοι είναι απόλυτα "ριγμένοι") αλλά και αυτή η ρετσινιά και ο ρατσισμός δεν αντέχεται!! Τειτζής!! άκου έκφραση !! άκου επίπεδο!! ντροπή !!

 

υ.γ. επίσης βαρέθηκα να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, υπέρ ΕΜΠ κ.τ.λ. σε κάθε άδεια που βγάζω!! ελπίζω με το νέο Π.Δ. όλα αυτά τα θέματα επιτέλους να λυθούν και ελπίζω επίσης και σε ένα νέο Π.Δ που να ορίζει σαφώς για όλους ανεξεραίτως τους μηχανικούς τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να υπογράφουν!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δυστυχώς στον χώρο μας υπάρχει έντονος ρατσισμός από όλους σε όλα. Ίσως να είναι η ασφαλιστική δικλείδα μας , αλλά φταίει και ο τρόπος που μελετώνται και κατασκευάζονται τα έργα , κυρίως τα κτιριακά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα κάνοντας μια απλή και συγκεκριμένη ερώτηση. Ποιος γνωρίζει από προσωπική εμπειρία ή από κάποιο δικό του άνθρωπο το καλύτερο φροντιστήριο για κατατακτήριες στους Ηλεκτρολόγους ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα κάνοντας μια απλή και συγκεκριμένη ερώτηση. Ποιος γνωρίζει από προσωπική εμπειρία ή από κάποιο δικό του άνθρωπο το καλύτερο φροντιστήριο για κατατακτήριες στους Ηλεκτρολόγους ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ

Εδώ σφαζόμαστε off topic και αυτός θέλει και να ρωτήσει.......Άσε μας κουκλίτσα μου που επιμένεις χαχχαχαχαχα 

Για ποια πόλη σε ενδιαφέρει? (Είναι και τα μαθήματα που παίζουν ρόλο)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σφαζόμαστε off topic και αυτός θέλει και να ρωτήσει.......Άσε μας κουκλίτσα μου που επιμένεις χαχχαχαχαχα 

Για ποια πόλη σε ενδιαφέρει? (Είναι και τα μαθήματα που παίζουν ρόλο)

ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

ωχ δεν το χα δει σορρυ! είναι ένα στην πλατεία κανιγκος! βρήκες και αυτό με τις πιο δύσκολες!

 

τσακ και το βρήκα στο πρώτο googlarisma! κάποτε είχα κάνει εκει κοντά  μαθηματικά 2 και το χα ακούσει (ημουν φαντάρος και δεν πρόλαβα να πάω ούτε σε μία διάλεξη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.