Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

kostassid: σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...

 

τώρα για το ΔΝΤ που ανέφερες και όπως είναι τα πράγματα έξω...δηλ λίγο δύσκολα έως αρκετά, και αυτό με την πιτσαρία επίκινδυνο θα είναι...το γραφείο τελετών το έχω σκεφτει και εγώ :)...σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς Dominator: Δεν είναι απόλυτο αυτό που αναφέρεις....πέρασα ίδια κατάσταση για 1,5 χρόνο όπου μετά από ΤΕΙ Έργων Υποδομής τα τελευταία 8 βαρβάτα μαθήματα και διπλωματική τα έκανα και με δουλειά και εξ' αποστάσεως εφόσον κατοικούσα και εργαζόμουν στην Αθήνα και σπούδαζα Πάτρα

 

Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις Κώτσο...

 

Εμένα βέβαια για Πανελλήνιες με κόβω (για δεύτερη σχολή) αλλά αν το επιχειρήσω με Κατατακτήριες να μας δώσεις τας συμβουλάς σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνετε όσοι έχετε όρεξη,αλλά να υπολογίζεται ακόμη και τα διπλάσια (μη σας πω και παραπάνω) χρόνια για να πάρετε το πτυχίο...φέεετα!;)

 

Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις Κώτσο...

 

Δεν είναι εξαιρέσεις...μάλλον προς το κανόνας τείνει. Και δεν το κρίνω από μένα ή τον Kostassid...αλλά από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εξαιρέσεις...μάλλον προς το κανόνας τείνει. Και δεν το κρίνω από μένα ή τον Kostassid...αλλά από άλλους.

 

Κάτσε ρε φίλε,δηλαδή τι θέλεις να μου πεις,ότι παρατάτε τις δουλειές σας για να κάνετε στις 10 το πρωί ασκήσεις Fortran;!Ή μήπως κατά την εξεταστική στο γραφείο της δουλειάς σας αντί για ισομετρικά μελετάτε...σημειώσεις της ΔΑΠ;!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν είχα πολλά μαθήματα δούλευα part-time και κατά τη διάρκεια του εξαμήνου (και 2 δουλειές για κάποιο διάστημα) και των εξετάσεων. Πιστεύω έτσι πρέπει να κάνουν όσοι δουλεύουν παράλληλα.

 

Αν δουλεύεις κανονικά δεν ξέρω....κάνει καμιά ευχή.

 

(Αν και έχω παληκάρι που περάσαμε μαζί και δεν πάτησε ποτέ σχολή για παρακολούθηση, παρά μόνο στις εξετάσεις και την σχόλη την τελειώνει κανονικότατα και Γεωτεχνική κατεύθυνση, είναι όμως εξαίρεση και δεν πρόκειτε να εργαστεί σε γραφείο,εταιρία,εργοτάξιο ποτέ, ώστε να του χρησίμευε η παρακολούθηση...βέβαια τα πιάνει...)

Link to comment
Share on other sites

Με part-time φυσικά και είναι εφικτό να τελειώσεις σε ένα λογικό διάστημα...απλά πιο πάνω (ξαναπαραθέτω) έγραψες αυτό:

 

Δεν είναι εξαιρέσεις...μάλλον προς το κανόνας τείνει. Και δεν το κρίνω από μένα ή τον Kostassid...αλλά από άλλους.

 

Και εδώ ήταν η ένστασή μου...καθώς part-time στους τόσους μηχανικούς που ξέρω (κυρίως στην κατασκευή/βιομηχανία) δεν δουλεύει κανείς,όπως επίσης ούτε καν 8ωρα,από 10ωρα και πάνω!

Έτσι,περιπτώσεις όπως η δική σου είναι τελικά εξαιρέσεις καθώς ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να επιβιώσει/πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ του/τις υποχρεώσεις του με 400€...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος stefk ρώτησε αν δουλεύοντας παράλληλα μπορεί να τελειώσει το πολυτεχνείο. Το παράλληλα ο καθένας το εννοεί όπως θέλει.... Είναι λάθος για μένα να λες παράλληλα, την 8ωρη δουλειά και την εξεταστική-ας δώσουμε και κανά μάθημα. Αυτό λέγεται δουλεύω και είμαι γραμμένος και σε μια σχολή....

 

Παράλληλα σημαίνει να κάνεις και τα 2. Γι αυτό έγραψα τα παραπάνω.

 

ΥΓ: Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις που το κάνουν αυτό...και τότε μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Jackson,είτε "8ωρος" είτε "4ωρος" πάλι φοιτητής είσαι,δεν είναι ο ένας "λιγότερο" φοιτητής απ'τον άλλο επειδή ο ένας παρακολουθεί περισσότερο!

 

Anyway,να σου πω μια γνώμη...

Πιστεύω ότι με την 4ωρη απασχόληση,εκτός από μια κάποια εμπειρία (γιατί η σοβαρή εμπειρία είναι στην παραγωγή όπου 4ωρα,όπως σου είπα,δεν παίζουν) δεν έχεις να κερδίσεις τίποτε άλλο καθώς είναι ένα καθεστώς κατά το οποίο δεν σου μένει δεκάρα τσακιστή στην άκρη (εκτός αν κάποιος στα 25 του μένει ακόμη με τους γονείς του,αλλά και πάλι κάνει αποταμίευση με ψίχουλα,και έως πότε;)...

Πιστεύω πως το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να ψαχτεί,να χωθεί σε μια καλούτσικη δουλίτσα full-time και να δώσειο ΒΑΡΟΣ σε αυτήν...πτυχίο για να κάνει τη δουλειά του θα έχει,είτε έχει 1 είτε 100 δεν θα πάρει δεκάρα παραπάνω (για το χαρτί)...

Η σχολή μπορεί να μπει σε δεύτερη μοίρα...είτε κοπείς καμία είτε μια είτε πενήντα φορές σε ένα μάθημα,θα το ξαναδώσεις το επόμενο εξάμηνο,στη δουλειά με την πρώτη στραβή πας σπίτι σου...

 

Καλές οι σπουδές,καλή η μόρφωση (προσωπικά εύχομαι να έχω το χρόνο να σπουδάζω για αρκετά χρόνια ακόμη) αλλά...για τον ελεύθερό μας χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Jackson,είτε "8ωρος" είτε "4ωρος" πάλι φοιτητής είσαι,δεν είναι ο ένας "λιγότερο" φοιτητής απ'τον άλλο επειδή ο ένας παρακολουθεί περισσότερο!

 

Είπα τη γνώμη μου. Αυτός που παρακολουθεί θα την τελειώσει σε εύλογο χρονικό διάστημα...ο άλλος...δεν ξέρω. Χώρια που αυτός που φοίτησε, θα είναι καλύτερος στη δουλειά του από αυτόν που απλά έδινε....

 

Πιστεύω ότι με την 4ωρη απασχόληση,εκτός από μια κάποια εμπειρία (γιατί η σοβαρή εμπειρία είναι στην παραγωγή όπου 4ωρα,όπως σου είπα,δεν παίζουν)

 

Μην το λες...

 

Πιστεύω πως το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να ψαχτεί,να χωθεί σε μια καλούτσικη δουλίτσα full-time και να δώσει ΒΑΡΟΣ σε αυτήν...πτυχίο για να κάνει τη δουλειά του θα έχει,είτε έχει 1 είτε 100 δεν θα πάρει δεκάρα παραπάνω (για το χαρτί)...

 

Εδώ κι αν είσαι λάθος....

Link to comment
Share on other sites

1)Ο ένας σπουδάζει αργά,ο άλλος γρήγορα...στο ίδιο σημείο θα καταλήξουν και οι δύο (πτυχίο) και δεν υπάρχει "σπουδόμετρο" για να δούμε ποιός έκανε τι...

 

2)Άλλο να κάθεσαι στο γραφειάκι και να τραβάς γραμμούλες στο CAD (ενδεχομένως να έκανες άλλα πράγματα πιο "δύσκολα",απλά υποθέτω,γιατί 4ωρα είναι δουλειές αυτού του "στυλ") και άλλο να είσαι στο εργοτάξιο,να ασχολείσαι με τα υλικά,να έχεις πάρε/δώσε με τεχνικούς/εργοδηγούς/τεχνίτες και ένα σωρό επαγγελματίες,να μελετάς τους κώδικες κ.α.

 

3)Η επαγγελματική εμπειρία είναι το πιο σημαντικό...οι πιο "παλιοί" και έμπειροι πληρώνονται περισσότερα και όχι οι πιο "ωραίοι" ή οι πιο "πτυχιούχοι"...γι'αυτό λέμε ότι καλές οι σπουδές αλλά δεν πρέπει να παρεμποδίζουν/περιορίζουν (λόγω επιπρόσθετου φόρτου) σε καμία περίπτωση την καριέρα του καθενός στο αντικείμενο που επέλεξε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.