Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

1)Ο ένας σπουδάζει αργά,ο άλλος γρήγορα...στο ίδιο σημείο θα καταλήξουν και οι δύο (πτυχίο) και δεν υπάρχει "σπουδόμετρο" για να δούμε ποιός έκανε τι...

 

Αν εσύ πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να πάρεις 2ο πτυχίο στα 28 και το ίδιο στα 48...τότε έχεις δίκιο.

 

2)Άλλο να κάθεσαι στο γραφειάκι και να τραβάς γραμμούλες στο CAD....

 

Σε γραφειάκι σίγουρα θα ασχοληθείς με CAD...αλλά πιθανόν θα ασχοληθείς και με άλλα...όλα στο τσουβάλι της "ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ" μπαίνουν...4ωρης ή 8ωρης...ή και 12ωρης.

 

3)Η επαγγελματική εμπειρία είναι το πιο σημαντικό...οι πιο "παλιοί" και έμπειροι πληρώνονται περισσότερα και όχι οι πιο "ωραίοι" ή οι πιο "πτυχιούχοι"...

 

Όντως η εμπειρία έιναι πολύ σημαντικό εφόδιο...αλλά:

 

Μήπως πρέπει να σκεφτούμαι ότι άλλη εμπειρία μαζεύεις με "Α ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων και άλλη με "Β ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων;;;

 

Αν ο εργοδότης έχει το "εύκολο έργο Α" και το "δύσκολο έργο Β", που θα σε βάλει να απασχοληθείς με το "Α ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων;;;

 

Και αν έχεις το "Β ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων μήπως μπορείς να διεκδικήσεις και περισσότερα ψίχουλα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)Αν εσύ πιστεύεις ότι είναι το ίδιο να πάρεις 2ο πτυχίο στα 28 και το ίδιο στα 48...τότε έχεις δίκιο.

 

2)Μήπως πρέπει να σκεφτούμαι ότι άλλη εμπειρία μαζεύεις με "Α ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων και άλλη με "Β ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων;;;

 

Αν ο εργοδότης έχει το "εύκολο έργο Α" και το "δύσκολο έργο Β", που θα σε βάλει να απασχοληθείς με το "Α ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων;;;

 

Και αν έχεις το "Β ΠΑΚΕΤΟ" γνώσεων μήπως μπορείς να διεκδικήσεις και περισσότερα ψίχουλα;;;

 

1)Εφόσον το δεύτερο πτυχίο δεν αποτελεί απαραίτητο εφόδιο για την δουλειά που τελικώς θα ακολουθήσεις,δεν είναι το ίδιο;

Είπαμε ρε παιδιά,εξαρτάται από τους ΛΟΓΟΥΣ για τους οποίους πας ξανά για δεύτερο πτυχίο!Μην τα μπερδεύουμε συνέχεια!

 

2)Πολύ απλά στο "εύκολο έργο Α" ΙΣΩΣ σε βάλει να τα βγάλεις πέρα μόνος σου (εξαιρετικά απίθανο αν είναι η 1η σου δουλειά) και στο "δύσκολο έργο Β" είτε έχεις το Α' "πακέτο" είτε το Β' "πακέτο" θα μπεις σαν βοηθός του βασικού επιβλέποντα,πολύ απλά γιατί δεν έχεις μυρωδιά από κατασκευές στην πράξη (απλά της έχεις σπουδάσει λίγο ή πολύ,πράγμα που δεν είναι αρκετό) είτε με ένα είτε με δέκα πτυχία και πρέπει να μάθεις δίπλα στον έμπειρο μηχανικό!Και σε κάποιο χρονικό διάστημα (εφόσον αποδώσεις τα δέοντα) θα σε εμπιστευτούν για παραπάνω και θα έχεις μπει για τα καλά στο νόημα!

Ακόμη και να "είχες" εξειδικευμένες γνώσεις στις κατασκευές (μεταλλικές ας πούμε) κανείς εργοδότης δεν παραδίδει εν' λευκώ σ'έναν νεόφερτο το οποιοδήποτε έργο...

 

Σκέψου ένα απλό καθημερινό παράδειγμα...έχεις δύο φίλους όπου ο ένας είχε στη ζωή του αμέτρητες γυναίκες και ο άλλος δεν είχε καμία,αλλά είναι επιστήμων σεξολόγος...αν προκύψει κάποιο "θέμα" με το μωρό (όχι φυσικά ιατρικής φύσεως) ποιόν θα πας να συμβουλευτείς;;)

Και πράγματι,ο καλός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μηχανικός ταιριάζει πιο πολύ στον "γυναικά" παρά στον άλλο!:P

Link to comment
Share on other sites

1)Εφόσον το δεύτερο πτυχίο δεν αποτελεί απαραίτητο εφόδιο για την δουλειά που τελικώς θα ακολουθήσεις,δεν είναι το ίδιο;

 

Αν δεν είναι απαράιτητο εφόδιο τότε γιατί το κάνεις; Για την ψυχή της μάνας σου; Δεν πιστεύω ότι παραπάνω από 1 στους 10 που πήγε από ΤΕΙ σε ΑΕΙ, δεν πήγε και για να μπορεί να αμοιφθεί καλύτερα, παρά μόνο για γνώσεις κλπ.

 

2)...απλά γιατί δεν έχεις μυρωδιά από κατασκευές στην πράξη....

 

Μιλάς για κατασκευή; Εγώ μιλάω για μελέτες μόνο.

 

Τελοσπάντων......ο καθένας κρίνει από αυτά που βλέπει γύρω του...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι απαράιτητο εφόδιο τότε γιατί το κάνεις; Για την ψυχή της μάνας σου; Δεν πιστεύω ότι παραπάνω από 1 στους 10 που πήγε από ΤΕΙ σε ΑΕΙ, δεν πήγε και για να μπορεί να αμοιφθεί καλύτερα, παρά μόνο για γνώσεις κλπ.

 

Μιλάς για κατασκευή; Εγώ μιλάω για μελέτες μόνο.

 

Τελοσπάντων......ο καθένας κρίνει από αυτά που βλέπει γύρω του...

 

Καταρχάς,τα Τ.Ε.Ι. είναι πλέον Α.Ε.Ι. δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι...

 

Δεύτερον,όποιος έχει την εντύπωση ότι το 2010 οπουδήποτε,μπορεί να είναι "ανταγωνιστικός"/κάνει "ανταγωνισμό" με τα...πτυχία του,τότε κοιμάται με τα τσαρούχια...

Επειδή βλέπω ότι μιλάς συγκεκριμένα,ένας Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. έχει μια χαρά πτυχίο για να ξεκινήσει καριέρα και μάλιστα ΝΩΡΙΣ όσο άλλοι φοιτούν στο Α.Π.Θ.!Είναι Μηχανικός,απλά δεν τον αναγνωρίζει το Ελληνικό Κράτος (ακόμα) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να απασχοληθεί σε πολλά πεδία,όντας "ανταγωνιστικός" ακριβώς για τον παραπάνω λόγο...

Λυπάμαι αλλά το πως λειτουργεί το σύστημα "αμοιβών" στο επάγγελμα (στο οποιδήποτε επάγγελμα) δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό που περιγράφεις...

 

Το να κάνει αυτή την κίνηση απλά για την...υπογράφη,επέτρεψέ μου να πω ότι είναι τουλάχιστον αστείο (το γιατί έχει αναλυθεί σε άλλα threads)...μια σχολή είναι απλά...μια σχολή!Συγγράμματα για να διαβάσεις νέα πράγματα (επιλέγοντας άλλο τομέα απ'το Τ.Ε.Ι.),επαφή με τους φοιτητές,γνωριμίες...και φυσικά με το "πάσο" σου,η καριέρα πάνω απ'όλα φίλε!

 

Καλά τώρα αν περιμένεις να ζήσεις από "μελέτες",ζήσε Μάη μου...:rolleyes:

 

Σε άλλο thread έχει αναπτυχθεί το θέμα των "μελετών" από άτομα που δεν έχουν ιδέα από κατασκευή...

 

Α να χαθείς κρύε!:P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς,τα Τ.Ε.Ι. είναι πλέον Α.Ε.Ι. δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι...

 

τυπικά αλλά όχι ουσιαστικά. Εσείς οι ίδιοι προτρέπετε τους νέους στα κολλέγια λόγω επαγγελματικών δικαιωμάτων

 

 

Δεύτερον,όποιος έχει την εντύπωση ότι το 2010 οπουδήποτε,μπορεί να είναι "ανταγωνιστικός"/κάνει "ανταγωνισμό" με τα...πτυχία του,τότε κοιμάται με τα τσαρούχια...

 

και με τι ξεκινάς? με το πτυχίο σου, το οποίο είναι ενδεικτικό για το τι έκανες όλα αυτά τα χρόνια του λυκείου και των σπουδών σου..και βέβαια γίνεσαι πιο ανταγωνιστικός.

Link to comment
Share on other sites

1)τυπικά αλλά όχι ουσιαστικά. Εσείς οι ίδιοι προτρέπετε τους νέους στα κολλέγια λόγω επαγγελματικών δικαιωμάτων

 

2)και με τι ξεκινάς? με το πτυχίο σου, το οποίο είναι ενδεικτικό για το τι έκανες όλα αυτά τα χρόνια του λυκείου και των σπουδών σου..και βέβαια γίνεσαι πιο ανταγωνιστικός.

 

1)Κοίταξε,υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ π.χ.) που πήγαμε στο Τ.Ε.Ι. γνωρίζοντας το πρόβλημα,για δικούς μας λόγους,δεν είμαστε όλοι "μελετητές" άλλωστε...

Τώρα αν πήγες (έχοντας αυτή την "ανάγκη" ή "επιθυμία") και δεν ήξερες...ε δε ρώταγες;:P

Εφόσον κανείς επιθυμεί απεριόριστα Ε.Δ. Μηχανολόγου Μηχανικού προτείνω:

1)Να μην πήγαινε εξαρχής στο Τ.Ε.Ι.

2)Εφόσον έγινε ό,τι έγινε και αποφοίτησε από Τ.Ε.Ι. ας πάει καλύτερα σ'ένα Κολλέγιο να κάνει ένα (τον τελευταίο) χρόνο και να τελειώνει το θέμα,τι ψάχνεστε με τα Πολυτεχνεία;Να φάτε άλλα 4-5 χρόνια στο τρέξιμο;!

Μαζευτείτε και πολλοί για να σας κάνουν και καλή τιμή!:wink:

 

2)Στα λόγια μου έρχεσαι...έχεις ένα πτυχίο (Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε.) από το οποίο ξεκινάς...σε τι διαφωνούμε;

Link to comment
Share on other sites

τυπικά αλλά όχι ουσιαστικά. Εσείς οι ίδιοι προτρέπετε τους νέους στα κολλέγια λόγω επαγγελματικών δικαιωμάτων

 

Και τυπικά και ουσιαστικά ΑΕΙ είναι.

 

Όταν στο Ελλάντα το τελευταίο ίδρυμα της Βουλγαρίας και το κάθε κολέγιο αναγνωρίζεται ως ΑΕΙ, δε χωράει καν συζήτηση φίλε dominator.

 

Όσο για το ότι προτρέπουμε να μην γραφτούν στα ΤΕΙ αλλά σε κολέγια, έτερον εκάτερον.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς,τα Τ.Ε.Ι. είναι πλέον Α.Ε.Ι. δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι...

 

Σε/με πρόσβαλα;;;; Πες το όπως θες!!!:D:D:D

 

Δεύτερον,όποιος έχει την εντύπωση ότι το 2010 οπουδήποτε,μπορεί να είναι "ανταγωνιστικός"/κάνει "ανταγωνισμό" με τα...πτυχία του,τότε κοιμάται με τα τσαρούχια...

 

Δεν πειράζει...προσωπικά αυτός ο ύπνος με τα τσαρούχια μου βγαίνει...άρα θα συνεχίσω να κοιμάμαι για αρκετό καιρό ακόμα νομίζω...

 

Το να κάνει αυτή την κίνηση απλά για την...υπογράφη

 

Διάβαζε τα ποστ προσεκτικότερα...

 

Καλά τώρα αν περιμένεις να ζήσεις από "μελέτες",ζήσε Μάη μου...:rolleyes:

 

Φθηνά βίτσια!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Απλά 8έλω να πω οτι ανέφερα τις κατατακτήριες σε κάποιο πολυτεχνείο γιατί πιστεύω οτι 8α δω ίσως λίγο πιο επιστημονικά το αντικείμενό μου.Δεν είναι το θέμα της υπογραφής...Και νομίζω έχω και μία αρνητική προκατάληψη προς τα κολλέγια,τουλάχιστον προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.