Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Αυτό έχει,

 

*Sections

-+-+-------+-------+-------+-------+-------+----+----+----+-----+-----+-----+-----+--+---+-+-+---------+----+

N i x A J2 J3 Jt b2 d2 d3 Yc k2 k3 kt h1 s # Aeig xx

sec N i x h bo do1 b1 do2 b2 dbo d3 b3 d4 b4 kt h1 s # Aeig xx

c 1 0.400 0.400

B 2 0.500 0.200

3 0.180 1.000

 

κ εγώ το αλλάζω σε

 

*Sections

-+-+-------+-------+-------+-------+-------+----+----+----+-----+-----+-----+-----+--+---+-+-+---------+----+

N i x A J2 J3 Jt b2 d2 d3 Yc k2 k3 kt h1 s # Aeig xx

1 0.16 0.00213 0.00213 0.001

sec N i x h bo do1 b1 do2 b2 dbo d3 b3 d4 b4 kt h1 s # Aeig xx

B 2 0.500 0.200

3 0.180 1.000

 

κ μου αφαιρεί τα υποστυλώματα. Θέλει κ το Jt πιστεύω, την στρεπτική ροπή αδράνειας. Είτε τη βάλεις είτε όχι δεν μου κάνει κάτι. Μπορεί να θέλει κανά κολπάκι.

 

edit: δεν τα αφαιρεί, απλώς δεν τα δείχνει. Η επίλυση κολλάει αλλά στο 3D δείχνει ράβδους στις θέσεις των στύλων.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ειτε το eteo πειράξεις ειτε με Α,I2,I3 πας, για μονιμες δράσεις κανει σωστή κατανομη και στα 2, ενω για σεισμό όχι, δεν ξερω τι παίζει. με το A,I2,I3 το βγάζει πιο δυσκαμπτο. για Jt βαλε το 0.10*Ι

Link to comment
Share on other sites

βασικά ειτε το eteo πειράξεις ειτε με Α,I2,I3 για μονιμες δράσεις κανει σωστή κατανομη, ενω για σεισμό όχι, δεν ξερω τι παίζει

 

Tι εννοείς κάνει σωστή κατανομή?

Link to comment
Share on other sites

ροπών που ειδα

 

οχι εντάξει ροπες και Τ με τις 2 μεθοδους που σου ειπα, ορισοντιες μετακινησεις οk απ'οτι ειδα, θα το ξανακοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

rigid αν σου είναι εύκολο πόσταρε τον editor στο sections να δω τη μορφή που δίνεις τα Α, J2, J3 γιατί εμένα δεν μου το λύνει.

 

Ευχαριστώ, αλλά νόμιζα ότι μιλάγαμε για r-q mode. Από ό,τι κατάλαβα τα Α,J ισχύουν μόνο για s-mode.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω ότι με το eteo εισαι εντάξει. Τα αποτελέσματα ταυτίζονται με το να δώσεις εσύ A,I2,I3 αλλά πρέπει μετα να κάνεις και πράξεις με το χέρι

για το σ=ε*Ε=P/F το οποίο P έχει προκύψει από την ανακατομη a*E*I, πιθανα υπάρχει πρόβλημα στο ε=ΔL/L, αλλά η ατένεια τον στοιχείων θεωρείται δεδομένη.

το Ieff όπως και να'χει δεν το ξέρουμε, απλά γενικά υπάρχουν τιμές. βλέπεις τι γινεται και με τον ΕΑΚ 0.6/0.8/1 ανάλογα αν ειναι ακραιο/μεσαίο/κειμενο κανονισμου.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω ότι με το eteo εισαι εντάξει. Τα αποτελέσματα ταυτίζονται με το να δώσεις εσύ A,I2,I3 αλλά πρέπει μετα να κάνεις και πράξεις με το χέρι

για το σ=ε*Ε=P/F το οποίο P έχει προκύψει από την ανακατομη a*E*I, πιθανα υπάρχει πρόβλημα στο ε=ΔL/L, αλλά η ατένεια τον στοιχείων θεωρείται δεδομένη.

το Ieff όπως και να'χει δεν το ξέρουμε, απλά γενικά υπάρχουν τιμές. βλέπεις τι γινεται και με τον ΕΑΚ 0.6/0.8/1 ανάλογα αν ειναι ακραιο/μεσαίο/κειμενο κανονισμου.

 

Πιστεύω πως αν έχεις μεγαλύτερο ή μικρότερο Ε από το κανονικό, σημαίνει λανθασμένη αξονική παραμόρφωση δοκού, που σημαίνει λανθασμένη τελική μετατόπιση στύλων, που σημαίνει λανθασμένη τέμνουσα που αναλαμβάνει ο κάθε στύλος που πιστεύω είναι πολύ σημαντικό. Ίσως βέβαια όλα αυτά να μην ισχύουν σε ένα μια συμμετρική κάτοψη, αλλά πιστεύω σε κάτι μη συμμετρικό θα παίζει κάποιο ρόλο. Από την άλλη δεν το έχω ψάξει, άρα δεν είμαι και απόλυτος...πάντως ένας πολύ πολύ γνωστός καθηγητής μου είπε ότι είναι λάθος.

 

Το 0,7 του Next θα είναι κάτι σαν μέσος όρος.

Link to comment
Share on other sites

Flexural Rigidity

0.7*Α*Ι δίνουν και οι αμερικάνοι και 0.5*Α*Ι για μικρές τιμές θλιψης και εφελκυσμό ενώ

0.5*Α*Ι δίνουν για cracked και 0.8*Α*Ι για uncracked walls

 

Shear Rigidity

0.4*Αw*Ι σε όλα

 

Axial Rigidity

δοκοί 0 και και Ε*Α σε όλα τ'αλλα εκτος της περίπτωσης εφελκυσμου κολώνας όπου ειναι As*Es

 

για τ'αλλα είπα τι γνωμη μου πριν

 

απλά με Α,I2,I3 θέλει και πράξεις μετά (ή τουλάχιστον δεν ξερω πως γινεται χωρις πράξεις αφου δεν μπορώ να βαλω b/h και μου βγαζει διάφορα αστεράκια *** στον οπλισμό)

 

Στους EC2/EC8 που είναι τα Ieff ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

s-mode

 

Πως κάνει αυτοματη διαστασιολόγηση μεταλλικών κόμβων?

 

δεν μπορώ να το κάνω

 

πως γίνεται στο next ένα τοιχείο κατα ΕΚΩΣ, π.χ. 120/25, να οπλίζεται σαν τοιχείο (αυτό ειναι εύκολο, δεξί κουμπί -> τοιχείο) αλλά να μην συμμετέχει στο nv ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.