Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

  • 2 months later...

Θα ήθελα να μου πει κάποιος τις εμπειρίες του απο το s-mode.

Συγκεκριμένα λύνω δεξαμενές με FEM, αλλα θα ήθελα να μου πει και κάποιος που ασχολέιται με άλλες κατασκευές. Εχετε δώσει εκκλησία στο s-mode? (ολο το μοντέλο με FEM, τρούλος, τοιχεία κ.τ.λ.) Άλλες κατασκευές ??

 

Επίσης τι συμπέρασμα βγάζετε από τα αποτελέσματα ??

 

Στα μοντέλα σας είναι πάντα δυνατόν να τρέχει η δυναμική ανάλυση ?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι εμπειρίες μου με το s mode περιορίζονται σε κτηριακά κυρίως αλλά όχι σε ειδικά κτήρια όπως εκκλησίες. Έχω βάλει ένα μεταλλικό βιομηχανικό. Μπόλικες πλάκες και κοιτοστρώσεις. Και έχω κάνει προσπάθεια να βάλω ένα ολόκληρο κτήριο από μπετό που δεν τελεσφόρησε.

 

Για κοιτοστρώσεις είναι πάρα πολύ καλό και έυχρηστο μιας και επιλύει κατευθείαν από το r-q mode. Σε επιλύσεις πλακών (FEM από το r-q) μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα, πότε παίρνει το υλικό πότε όχι.

 

Δυστυχώς στα αποτελέσματα θέλει πολύ ψάξιμο (ιδίως στα γραμμικά μοντέλα) γιατί το interface του όπως είναι γνωστό είναι λίγο δύστροπο.

Εισαγωγή μοντέλου κάνω από ACAD και δεν δουλεύει πάντα καλά. Η ποιότητα της απεικόνισης των γραφικών (antialising render κλπ) κάνει την εισαγωγή ακόμα πιο δύσκολη. Πρέπει να εξοικιωθεί κανείς με τον ορισμό τον group και τις απεικονίσεις (Ρυθμίσεις>Ομάδες μελών>Εισαγωγή,

Ρυθμίσεις>επίπεδα εργασίας).

 

Οι δυναμικές δεν τρέχουν πάντα στο s-mode :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ναι να γίνει μεταφορά εκεί. Αν και έκανα πρώτα αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για το NEXT και το ξεκίνησα εδώ.

 

Από την εμπειρία που έχω μέχρι και τους 300 κόμβους δεν υπάρχει πρόβλημα με δυναμικό. Είχα ένα εργο που βγήκανε 1500 κόμβοι...εκει φυσικά δεν το έλυσε με δυναμικό.

Γενικά το ΝΕΧΤ καλό αλλά έχει ακόμα bugs...

(Μιλάω πάντα για σκυρόδεμα, για μεταλλικά και ξύλο δεν το χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ήρθαμε και στο σωστό μέρος. Pappos έχεις εμπειρία από έλεγχο ρηγματώσεων σε κανονικά κτηριακά με το r-q mode?

Link to comment
Share on other sites

iovo δεν ασχολήθηκα με αυτό το μέρος...

 

Πάντως και κανείς άλλος αν έχει εμπειρία με το NEXT και γενικά αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα καλό είναι να μας πει και αυτός τις εμπειρίες του.

 

(Δεν πιστεύω μόνο εγώ και ο iovo να δουλεύουμε το NEXT...)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ήρθαμε και στο σωστό μέρος. Pappos έχεις εμπειρία από έλεγχο ρηγματώσεων σε κανονικά κτηριακά με το r-q mode?

 

Ti χρειάζεσε στο έλεγχο ρηγματώσεων?

 

Προτείνω να γίνει κάποια πρότπη λίστα αρχείων ΝΕΧΤ με διάφορες κατασκευές για βοήθεια αρχάριων χρηστών. Επίσης συζήτηση με :

1. Τι θέλουμε να μπει στο πρόγραμμα κατά την άποψη μας.

2. Τι πιστεύουμε ότι δεν μας βολεύει και θέλει αλλαγή.

3. Απορίες-Λύσεις. Τα πλέον γενικά σε stick.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή συζήτηση που είχα με συνάδελφο μηχανικό, ήθελα να ζητήσω και τη δική σας άποψη στο παρακάτω θέμα: Σε περίπτωση υπογείου με περιμετρικά τοιχώματα και θεμελίωση πεδιλοδοκών, πως κάνετε την προσομοίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.