Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Έτσι είναι ppetros. Έριξα μία ματιά στο εγχειρίδιο για ευρωκώδικα και έιναι όπως τα λες. Αναφέρει μέσα και για οπλισμό περίσφιγξης κρυφουποστηλωμάτων. Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω!

Πρόκειται για τριώροφο με υπόγειο και pilotis.

Δίνω αριθμό σταθμών: 6

αριθμό διαφραγμάτων kax: 4

στάθμη ελέγχου τέμνουσας βάσης: 4

Προσπαθώ να κάνω επίλυση στον παραπάνω φορέα και βγάζει:

Invalid numeric input (see "Literal Data" in the Lahey Fortran 90 Language Reference), FILE= rotcente, UNIT=82 RECORD=1, POSITION=11.

Εrror occured at line 141 of file screar.for

Παρατήρησα, επίσης, ότι στη στάθμη 4υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στο κέντρο μάζας και το κέντρο ελαστικής στροφής.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής:

Όταν δίνω στον φορέα αριθμό σταθμών: 6

αριθμό διαφραγμάτων kax: 5

στάθμη ελέγχου τέμνουσας βάσης: 5

ο φορέας επιλύεται κανονικά.

Όταν δίνω στον φορέα αριθμό σταθμών: 6

αριθμό διαφραγμάτων kax: 4

στάθμη ελέγχου τέμνουσας βάσης: 4

ο φορέας δεν επιλύεται. Εμφανίζεtai το εξής στα αποτελέσματα: "system not stable".

Aυτό οφείλεται επειδή δεν έχω βάλει τοιχία στο υπόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν παίζει ρόλο. Το ασταθές σύστημα έχει να κάνει με την συνδεσμολογία δηλ. μήπως έβαλες πολλές αρθρώσεις ή τι θεμελίωση έχει και με τι συνθήκες στήριξεις?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δοκάρια επί ελαστική έδραση στη θεμελίωση και σε όλους τους κόμβους της θεμελίωσης εύρεση τάσης εδάφους.Αποτέλεσμα είναι να έχω τις εξής δεσμεύσεις στους κόμβους της θεμελίωσης:-1,-1,-2,0,0,-1.

Στους κόμβους της οροφής υπογείου και των υπολοίπων σταθμών της ανωδομής οι δεσμεύσεις είναι:1,1,0,0,0,1.

Αντίδραση στηρίξεων δεν έβαλα σε κανένα κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνω στον φορέα αριθμό σταθμών: 6

αριθμό διαφραγμάτων kax: 5

στάθμη ελέγχου τέμνουσας βάσης: 5

ο φορέας επιλύεται κανονικά.

Ο φορέας δεν επιλύεται όταν βάζω

αριθμό διαφραγμάτων kax=στάθμη ελέγχου τέμνουσας βάσης=4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έβαλα δοκάρια επί ελαστική έδραση στη θεμελίωση και σε όλους τους κόμβους της θεμελίωσης εύρεση τάσης εδάφους.Αποτέλεσμα είναι να έχω τις εξής δεσμεύσεις στους κόμβους της θεμελίωσης:-1,-1,-2,0,0,-1.

Στους κόμβους της οροφής υπογείου και των υπολοίπων σταθμών της ανωδομής οι δεσμεύσεις είναι:1,1,0,0,0,1.

Αντίδραση στηρίξεων δεν έβαλα σε κανένα κόμβο.

λίγο παλιό αλλά δεν πειράζει. από τη στιγμή που έβαλες -2, αντίδραση θα πάρεις θες, δες θες.

 

τώρα για το πρόβλημά σου, είναι καθαρά θέμα δεσμεύσεων στη θεμελίωση. το πως θα το λύσεις, μόνο αν δει κάποιος θα αρχείο θα σου πει. εγώ θα έσβηνα τη θεμελίωση και θα ξαναέκανα προβολή στύλων, τους οποίους θα πάκτωνα. αν λυθεί για στάθμες=6, διαφράγματα=ελέγχου τέμνουσας=4 τότε είναι θέμα καθαρά το πως προσομοίωσες τη θεμελίωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος το κόστος για το next?Η υποστήριξη είναι καλή?Επίσης έχει αλλάξει πολύ σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις?Γιατί έχω το demo από το site της εταιρίας και μου είπαν ότι είναι παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.