Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, τρεις μάλλον απλές ερώτησεις για σας...

 

1) Δίνω αρχικά διαστάσεις υποστ/των εμπειρικά... πως μπορώ να δω μετά από την επίλυση την αξονική που παίρνει κάθε υποστ/μα βάσει ζωνών επιρροής, έτσι ώστε αναλόγως για το καθένα να κάνω μια διαστασιολόγηση βάσει θλιπτικού φορτίου, να αλλάξω πιθανον κάποια διάσταση του υποστ/τος και να το επαναεπιλύσω;

 

2) Στις περισσότερες των περιπτώσεων που έχω επιλύσει, κι ενώ πάντα επιδιώκω και καταφέρνω να μην απαιτείται ικανοτικός και ικανοποιώ τη συνθήκη nv>0,60 (τοποθετώντας επαρκή αριθμό τοιχωμάτων), πλην των τοιχείων όλα σχεδόν τα υποστ/τα υπεροπλίζονται, σχεδόν πάντα φτάνει 4-4,5% της διατομής του υποστ/τος, π.χ. υποστ/μα 60/25 4Φ18 + 4Φ16, έχει κάποιος κάποια παρατήρηση;

 

3) Όταν τοποθετείτε πλακοδοκούς βάζετε εσείς πάχος πλάκας και συνεργαζόμενο πλάτος δοκού ή έχετε τικαρισμένη την επιλογή να τα υπολογίζει το πρόγραμμα μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

1.Στο τεύχος δίνει την ανηγμένη αξονική

 

2.Πάνω από 4% είσαι εκτός κανονισμού. Σε υποστ/μα 60/25(1.500cm2), τα 4Φ18 + 4Φ16(18,22cm2) είναι το 1,2%, άρα είσαι εντός ορίων. Γενικά, δεν έχω δει ποτέ να κάνει λάθος σ΄αυτό

 

3.Το υπολογίζει αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

1.Στο τεύχος δίνει την ανηγμένη αξονική

 

2.Πάνω από 4% είσαι εκτός κανονισμού. Σε υποστ/μα 60/25(1.500cm2), τα 4Φ18 + 4Φ16(18,22cm2) είναι το 1,2%, άρα είσαι εντός ορίων. Γενικά, δεν έχω δει ποτέ να κάνει λάθος σ΄αυτό

 

3.Το υπολογίζει αυτόματα

 

Ευχαριστώ... στο τεύχος μελέτης όμως ποια ακριβώς είναι η αξονική, δίνει απ' ότι είδα μια αξονική για κάθε περίπτωση φόρτισης στην κεφαλή και τον πόδα του στύλου και αυτό για κάθε στάθμη που είναι ο στύλος, επίσης δίνει μια κρίσιμη, στην κεφαλή και τον πόδα που λέει ότι είναι ο κρίσιμος συνδυασμός Ν, Μ2, Μ3. Λειτουργώ αθροιστικά ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά; Θέλω π.χ. αν το δίνει το πρόγραμμα να δω τη συνολική αξονική που δέχεται ένα υποστ/μα στην κατώτερη στάθμη από το σύνολο των ορόφων για να δω τουλάχιστον βάσει θλιπτικού φορτίου αν αντέχει το υποστ/μα όπως το προδιαστασιολόγησα ή αν παίρνει π.χ. μείωση βάσει του τύπου Α=Nsd/fcd*0.65. Αν είναι η διατομή επαρκής σε θλίψη χωρίς οπλισμό. Αν ανέβαζες μια φώτο που να έδειχνες ποιο ακριβώς είναι το συγκεκριμένο φορτίο θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Edited by meleagros
Link to comment
Share on other sites

επίσης δίνει μια κρίσιμη, στην κεφαλή και τον πόδα που λέει ότι είναι ο κρίσιμος συνδυασμός Ν, Μ2, Μ3

όσες θες εσύ δίνει, η default είναι πάνω κάτω

Λειτουργώ αθροιστικά ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά

τι εννοείς αθροιστικά? βρίσκει το δυσμενέστερο συνδυασμό. αν είναι ο 1.35g+1.5q αυτό το άθροισμα είναι που σου δίνει. όπως θα το έλυνες στο χέρι

 

Θέλω π.χ. αν το δίνει το πρόγραμμα να δω τη συνολική αξονική που δέχεται ένα υποστ/μα στην κατώτερη στάθμη από το σύνολο των ορόφων για να δω τουλάχιστον βάσει θλιπτικού φορτίου αν αντέχει το υποστ/μα όπως το προδιαστασιολόγησα ή αν παίρνει π.χ. μείωση βάσει του τύπου Α=Nsd/fcd*0.65

 

μα φυσικά ο έλεγχος γίνεται για την ανηγμένη. εσύ γιατί θες άλλη τιμή? όπως και να'χει πας και προσθέτεις τις επιμέρους φορτίσεις που σε ενδιαφέρουν αν θες να δεις κάτι άλλο.

 

Αν είναι η διατομή επαρκής σε θλίψη χωρίς οπλισμό

συγνώμη αλλά αν έχεις κεντρική θλίψη μόνο, τότε δεν χρειάζεσαι πρόγραμμα

Edited by reckoner
Link to comment
Share on other sites

 

συγνώμη αλλά αν έχεις κεντρική θλίψη μόνο, τότε δεν χρειάζεσαι πρόγραμμα

 

Ρε παιδιά αυτό που θέλω να πω, αλλά μάλλον εγώ δεν είμαι σαφής, είναι ότι απ' τη σχολή ακόμα θυμάμαι και βλέπω στις σημειώσεις και τα βιβλία μου ότι πρώτα κάναμε προδιαστασιολόγηση του υποστ/τος, βρίσκαμε αρχικά αν είναι επαρκής σε θλίψη και αφού εξασφαλίζαμε αυτό έπειτα προχωρούσαμε στην όπλιση. Με λίγα λόγια αν εγώ δώσω κολώνα 1,00x1,00 το πρόγραμμα θα μου την οπλίσει, αν την δώσω 0,25x0,30 που είναι η ελάχιστη πάλι θα μου την οπλίσει. Πολύ απλά υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγχουμε τη διατομή αν είναι επαρκής, ή αν είναι υπεραρκετή έτσι ώστε να τη μειώνουμε. Κάποια λογική εν πάσει περιπτώση για την προδιαστασιολόγηση των υποσ/των...

Και τι εννοείς reckoner η default είναι πάνω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.