Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

κοίτα. στην περίπτωση σου το cap είναι μεν υψηλό αλλά προκύπτει από ρmin και την εν λογω διατομή. αν την μειώσεις, τότε θα πέσει το cap αλλά πρέπει να δεις και την διάτμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας

Προσεξα οτι στον τομο 1 του manual στη σελ 312 δινονται οι συντελεστες μειωσης των δυσκαμψιων που χρησιμοποιει το προγραμμα. Για τον EC8 ειναι οι προτεινομενοι. Για τον ΕΑΚ ομως χρησιμοποιουνται οι 0.4 για δοκους, 0.7 για στυλους, 0.6 για τοιχωματα. Αυτο μαλλον αλλαξε το 2010 ενω στα παλια manual χρησιμοποιουνταν οι προτεινομενοι του ΕΑΚ δηλ 0.5 για δοκους, 1 για στυλους, 0.67 για τοιχωματα. Γνωριζει κανεις κατι επ'αυτου ? Αν θελει καποιος να χρησιμοποιησει τους παλιους συντελεστες πως ακριβως τροποποιει την εντολη sections ? 

 

post-12320-0-09603700-1369055161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας καλύτερα στο site βρήκα παλαιότερη ανάρτηση 

http://tinyurl.com/oeabc6j

 

 

όπου φαίνεται ότι οι δυσκαμψίες που χρησιμοποιούνται για επιλύσεις κατά ΕΑΚ είναι αυτές των σχολίων του ΕΑΚ. Παραμένει όμως η ερώτηση αν θελει καποιος να χρησιμοποιησει τους παλιους συντελεστες μείωσης δυσκαμψίας ή οποιουσδήποτε άλλους πως ακριβώς τροποποιεί την εντολή sections ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους, έχεις κάποιος ασχοληθεί με push-over με το next? Μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσχρηστο ειδικά στην τοποθέτηση οπλισμών. Επίσης ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επίλυση πλακών με τον EC2-EC8.

Λύνω μία πλάκα με μεγάλα φορτία, και πολύ μικρό πάχος και δεν μου αναφέρει για αστοχία. Αντιθέτως όσο έλυνα με ΕΑΚ ΕΚΩΣ μου έβγαζε μήνυμα για αύξηση πάχους πλάκας.  Γενικά είστε ευχαριστημένοι από την εξέλιξη του προγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο παρακάτω.

 

Κατά την εισαγωγή οπλισμών σε υποστυλώματα για push over ανάλυση οι ομάδες κύριος οπλισμός, n1 και n2,n3,n4,n5  ποιες είνα;

 

Φαντάζομαι ότι κύριο εννοεί τις γωνιακές ράβδους και n αυτές στις πλευρές..

Edited by spirros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος με τι ενεργές δυσκαμψίες εφαρμόζει τη μέθοδο m-factor το πρόγραμμα;;

 

Επίσης πως μπορούμε να εισάγουμε διαφορετική ενεργό δυσκαμψία από τις default που έχει το πρόγραμμα για κάθε μέλος Ο/Σ;

Δίνοντας κατάλληλη τιμή στο συντελεστή eteo, που είναι ο Ε/Εο κάθε μέλους, από την εντολή properties γίνεται σωστα;

 

 

Ευχαριστώ.

Edited by spirros
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!. Γνωρίζει κανείς εαν το NEXT 2010 R3 μπορεί να εγκατασταθεί σε WINDOWS 10. Δοκίμασα να το εγκαταστήσω, αλλά μου εμφανίζει το μήνυμα Cannot open HASP driver. Στην διαχειριση συσκευων φαίνονται εγκατεστημένοι οι παρακάτω ελεγκτες σειριακού διαύλου:

-Alladin HASP Key, 30/11/2006 , έκδοση 5.20.0.0. (Αν και αναφέρεται ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά, από τα 3 αρχεία προγράμματος οδήγησης, το hardlock.sys, έκδοση 3.42 αποκλείστηκε από τα Windows ...."διότι μπορεί να προκαλέσει αστάθεια του συστήματος")

-Alladin USB Key, 30/11/2006 , έκδοση 5.20.0.0. (αναφέρεται ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά)

Η προηγούμενη έκδοση που το έχω εγκαταστήσει επιτυχώς είναι Window XP Service Pack 3. Δεν έχω δοκιμάσει σε ενδιάμεσες εκδόσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα win 7, τα 10 δεν νομίζω να μπορέσεις να το εγκαταστήσεις.  Δοκίμασε να αλλάξεις την συμβατότητα στο τρέξιμο του προγράμματος σε WIN XP SP3.

Μάλλον θα πρέπει να πάρεις νέα έκδοση ειδικά για να τρέχει σε Win 10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.