Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

την 2009 έχω και στο S-mode δουλεύω. από τα ελληνικά άποψη μου, δεν υπάρχει καλύτερο.

 

ότι θέλει να βάλεις χέρι και είναι μπελαλίδικο δεν αντιλέγω, είναι στιγμές που με τρελλαίνει, αλλά και άλλα που έχω δουλέψει δεν περάσαμε μαζί και τις καλύτερες στιγμές.

 

τώρα σου είπα, ότι υπάρχουν καλύτερα, σαφώς και υπάρχουν αλλά όχι ελληνικά. αν πας σε επίπεδο scia/sofistik και εισαι και διατεθειμένος σε κάποια από αυτά να φας πολύ χρόνο για να τα μάθεις, τότε θα σου έλεγα να πας. και το robot συμφωνα με τα λεγόμενα των συναδέλφων είναι άριστο. αλλά μιλάμε για ξένο software γενικα και με σαφής μεταλλικούς προορισμούς (ή τελοσπάντων πιο σαφής).

 

το s-mode ειναι γενικό προγραμμα πεπερασμένων στοιχείων, με ότι σημαίνει αυτό. σιγουρα όμως τα αποτελέσμα του s-mode, εγγυημένα είναι άριστα.

 

επίσης αν κάνεις καποια τυποποιημένα μεταλλικά υπάρχουν και λύσεις στην αγορά που σου κάνουν σε dt το τεύχος.

 

edit: από το 2005 έχουν προστεθει διάφορα στο next και σίγουρα είναι μια πάρα πολυ παλιά έκδοση. το interface όμως ίδιο είναι

 

επίσης αυτό που ανέφερες με το gunite δεν βλέπω που υπάρχει θεμα για αμφιπλευρο, για μονόπλευρο σαφώς. αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις το fedra άριστο είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τον S-mode. Σε κτίρια μεικτού φορέα (όπως εκείνον που περιέγραψα παραπάνω) χρησιμοποιείς επίσης τον S-mode;

Σε επανελέγχους υπαρχόντων κτιρίων;

Δε με ενδιαφέρουν τα τυποποιημένα κτίρια.

 

Επίσης, για κτίρια από φέρουσα τοιχοποιία, ξυλεία;

Ton R-mode το χρησιμοποιείς καθόλου;

Απλά τη γνώμη σου ζητώ, αν έχεις ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό που περιέγραψες μόνο s-mode. αν το gunite ειναι αμφίπλευρο, με κλειστά μάτια. αν ειναι μονόπλευρο πρέπει να δεις τι θα κάνεις, αλλά και πάλι υπό προϋποθέσεις υπάρχει λύση.

 

στο s-mode μπορείς να παίξεις με τα E,I των στοιχείων με διαφόρους τρόπους

 

μεταλλικά δεν λύνεις στο r-q mode, άντε το πολύ πολύ αν έχεις κανα πλαίσιο "δοκαρι-υποστύλωμα."

 

με το next, δες αν θες στο συνέδριο πέρυσι των μεταλλικών που λύσαν το πιο περίεργο μορφωμα το οποίο και είχε προκαλέσει και σχετική συζήτηση. εγω στο διάλλειμα μίλησα με τους μελετητες και τους ρώτησα αν το είχαν τσεκάρει με άλλο πρόγραμμα και το είχαν κάνει και δεν είχαν αποκλιση (δεν θυμάμαι πιο πρόγραμμα). εγω με sap2000 έχω τσεκαρει μεταλλική γέφυρα και είμασταν στα ίδια

 

σε επανέλεγχο χρησιμοποιείς το r-q.

 

την φέρουσα δεν κατάφερα ποτέ να την δουλέψω, ούτε μία φορά. ξύλο έχω κάνει αρκετες διαστασιολογήσεις κύριων ζευκτών σε στέγες και κάτι πατάρια, δηλαδή απλά πραγματα. αν μου τύχει όμως και κάτι περίπλοκο θα το κάνω χωρίς ενδοιασμό

 

επειδη δεν ρωτάς για τα μεταλλικά αλλά για το next γενικα σε παραπέμπω και εδω

 

τώρα από κει και πέρα ειναι στιγμές που σε τρελλαίνει, δε λέω

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ.

Εν συνεχεία, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στο θέμα της ενίσχυσης με gunite, ο φορέας που περιέγραψα περιλάμβανε φέρουσα τοιχοποιία (ας ξεχάσουμε την ενίσχυση, που άλλωστε είχα αντιμετωπίσει με κάποιο τύπο της Βιντζηλαίου), ξύλινα δάπεδα και (στην ίδια στάθμη) πλάκες ω.σ., ξύλινη στέγη και μεταλλικό ανελκυστήρα με κοιλοδοκούς που πιανόταν στη σκάλα.

Τον παραπάνω φορέα τον αναλύεις και το διαστασιολογείς (με ευρωκώδικα 2,3,5 και 6) με τον S-mode;

Αν ναι, τότε -έστω για τώρα- θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση στο NEXT, αντί για αγορά άλλου προγράμματος.

 

Edit:

 

Επίσης, επειδή αναφέρθηκες σε επανέλεγχο με τον R-q mode, είσαι ευχαριστημένος με την εφαρμογή των παλαιών κανονισμών; με τον επανέλεγχο με το νέο κανονισμό και q=1.5;

 

Αν του βάλω S220 σε κολώνα 30/30 και τριώροφο κτίριο, απαιτούνται περίπου 32Φ20 :).

Άσχετο - έχουν βάλει επιλογή για κάμψη του κάτω οπλισμού στα παλαιά κτήρια;

Link to comment
Share on other sites

πιανεις θεματα που και προγράμματα βαρέου τυπου ν'αγοράσεις δεν καλυπτουν και τα μπουρδουκλωνεις όλα μαζι στο post σου.

 

καταρχήν sorry, θεωρησα ότι κανεις gunite, anyway παρασυρθηκα από ένα δικό μου. μιλας για διατηρητεο οποτε δεν σημαινει σωνει και καλα ότι πρέπει ν'ακολουθηθουν οι διαταξεις ec6.

 

αν πας με r-q, ελεγχεις όμως με ec6 και αν θες δίνεις σημασία στ'αποτελέσματα, με fem πάντως ποιο προγραμμα ακόμη και ξένο κάνει έλεγχο με ec6? μήπως το scia ή το sofistik?

 

τελοσπάντων την περιπτωση την αντιμετωπίζεις αρκεί να ξέρεις καταρχήν τι θες και πως να το κάνεις και υπό ποιο κανονιστικό πλαίσιο.

σε έναν ναό πχ 300 χρόνων θα κάνεις έλεγχο ανοιγμάτων κατά ec6? και αν δεν βγαίνει θα κλείσεις τις πόρτες?

εδώ όπως τα φαντάζεσαι ή fedra θες ή χέρι αλλά και παλι για τα υφισταμενα θα κριθει αναλογα ο τυχον ανασχεδιασμος, κατά περίπτωση.

 

για τους παλιους κανονισμους που ρωτάς δες το ανιστοιχο thread για το next και μην συζητάμε αλλου γι'αλλου.

συνοπτικα αυτο που κοιτας ειναι το ποσοστο οπλισμου στο τεύχος και όχι ότι σου σχεδιάζει.

 

λες ότι κανεις επανέλεγχο με νεο κανονισμό, τι ορολογία ειναι αυτή?

 

ή έλεγχος κάνεις με νέο κανονισμο ή επανέλεγχο με παλιο, επανέλεγχο με νέο κανονισμό πρωτη φορά ακούω.

 

προφανως έτσι και τα 32Φ20 λίγα ειναι. αλλά αν εννοείς έλεγχο με νέο και q=1.5 δεν μου λες και μένα ποιος παίρνει τον έρμο το σεισμό?

 

κανείς προφανως, άρα ο έλεγχος είναι άκυρος.

 

επίσης επειδη έχω ελέγξει με ΤΟ ΧΕΡΙ παλιά οικοδομή και συνέκρινα τ'αποτελέσματα, του τότε τευχους με βάση το οποίο έγινε η τότε όπλιση, σε ενημερώνω ότι στα τεύχη τα παλιά ακόμη και με το "ε" αυτό το ταπεινο, κάναν σκόπιμα αριθμητικά λάθη γιατί οι κολώνες βγάζαν δράκους.

 

για τα σπασίματα είναι στην pushover νομιζω που δεν έχω, πάντως σίγουρα δηλώνεις αναλυτικα τα σίδερα αλλιως πως θα γίνει pushover.

 

ανεξαρτητα όμως τι θες ν'αγοράσεις πάντως, γιατί από γκάμα υπάρχει να φαν κ' οι κότες, πρώτα ξεκαθάρισε ορισμένα πράγματα που τα'χεις μπερδέψει λιγάκι, για να ξέρεις αυτο που θ'αγοράσεις τι μπορεί να κάνει και όχι τι φαντάζεσαι εσυ οτι μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε...πάλι αρπάζεσαι.

Ένα απλό φορέα που συνδυάζει όλα τα υλικά αναφέρω, τώρα εσύ που βραχύκλωσες δε γνωρίζω. Επίσης τον έλεγχο της τοιχοποιίας με κανονισμό άλλον του EC6 δε γνωρίζω.

 

Σε πείραξε και η ορολογία - ναι επανέλεγχο του υπάρχοντος με το νέο κανονισμό. Ελέγχθηκε μία φορά με έναν κανονισμό, τώρα επανελέγχεται με έναν άλλον, ήμαρτον. ¨Εχεις κάποιο θέμα με τη γλώσσα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω συγνώμη.

 

Επίσης....καθώς εσύ έλυσες μία οικοδομή με τον παλαιό κανονισμό (ή νόμισες ότι το έκανες), δε σημαίνει ότι το έκανες και σωστά. Επειδή έχω συζητήσει με ανθρώπους που είχανε λύσει εκατοντάδες τη δεκαετία του '70 και του '80, έχω ακούσει διαφορετικά πράγματα. Όχι ότι είσαι τελείως λάθος. (θα λύσω και γω ένα και θα επανέλθω, αν κάνω λάθος εγώ).

 

Κοίτα, απλά θα ασχοληθώ με τον S-mode και τέλος, δεν είσαι για συζήτηση άνω του 5λέπτου εσύ. Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά η σωστή χρήση ενός προγράμματος, η γνώση πεπερασμένων στοιχείων, η γνώση κανονιστικών διατάξεων και νόμων, από το δικαίωμα να λέγεσαι μηχανικός. Άιντε

Link to comment
Share on other sites

Rigid γι' αυτό που λες "ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ".....ρώτησα για εκείνο το σπίτι (μου) χωρίς δοκούς κατά χ-χ αν θυμάσαι, μηχανικό (ΚΑΛΟ) ενεργό τώρα κ τότε κ μου είπε το εξής απίστευτο...

 

Τότε τα υποστυλώματα κατά κανόνα λύνονταν ΑΜΦΙΠΑΚΤΑ.:D:D κ έτσι ακριβώς έχει επιλυθεί κ αυτό.....

 

Απλώς στο λέω...δεν ξέρω την προσέγγισή σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα έλυσα, είπα έλεγξα πάντως. δηλαδή έλεγχο όλων των πράξεων και των φορτίων του τεύχους ξανά με το χέρι. Σε έναν όροφο χαρακτηριστικά είχε βάλει σαν μάζα την μισή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.