Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

όταν κάνεις επίλυση με παλιούς κανονισμούς στο next 2009-r1 (αριθμ.δεδομ>διαστασιολ>κανονισμ>)βγάζει ένα παράθυρο που σου θυμίζει ότι ο σεισμικός συντελεστής που εισάγεις στο πρόγραμμα θα πρέπει να είναι ήδη πολ/νος με g

Πάντως αυτό ίσχυε και στις παλιές εκδόσεις που είχα προλάβει (από το 2004), απλά τότε δεν έβγαζε το παράθυρο υπενθύμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο s-mode έχει στις διατομές και την επιλογή "Πίνακας Ακαμψίας", που είναι 6x6. Πριν 7-8 χρόνια τον είχα χρησιμοποιήσει μια φορά για κάτι πασσάλους αλλά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα γιατί δεν βρίσκω τις τότε σημειώσεις και δεν θυμάμαι πως έχουν βγει τα νούμερα.

 

Από το site:

 

"29. Γενικό στοιχείο δύο κόμβων με δεδομένο πίνακα ακαμψίας Ε, ο οποίος πρέπει να είναι ένας μη αρνητικά ορισμένος πίνακας διαστάσεων nf*nf"

 

Καμιά βοήθεια κανείς?

Από τι στοιχεία αποτελείται ο πίνακας?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μητρώο δυσκαμψίας 6x6 δοκού, μάλλον το βρήκα δεν είμαι σίγουρος. Ας υποθέσουμε ότι το βρήκα (δεν ξέρω κάτι βρήκα) σε ένα τέτοιο μητρώο μπορεί να δηλωθεί αν μία ράβδος παίρνει μόνο εφελκυσμό?

Link to comment
Share on other sites

6x6 ε; Αν ήταν 12x12 θα το καταλάβαινα αλλά 6x6 δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Το nf*nf είναι λογικά number of freedoms. 6x6 θα μπορούσε να ήταν για στοιχείο στο επίπεδο, αλλά όχι στο χώρο...

 

Για μόνο εφελκυσμό το 1ο και 4ο στοιχείο E*A/L και όλα τα άλλα μηδενικά. (τα 11, 14, 41 ,44)

Link to comment
Share on other sites

O 6x6 έχει τα εξής στοιχεία:

 

1η σειρά: 11 12 13 14 15 16

2η σειρά: 21 22 23 24 25 26

3η σειρά 31 32 33 34 35 36

4η σειρά: 41 42 43 44 45 46

5η σειρά: 51 52 53 54 55 56

6η σειρά: 61 62 63 64 65 66

 

Τα στοιχεία όπου πρέπει να δώσεις τιμές είναι:

 

11= Ε*Α/L

14= -E*A/L

41= -E*A/L

44= E*A/L

 

Όλα τα άλλα 0.

Link to comment
Share on other sites

A...μόνο εφελκυσμό....Σίγουρα 0 όλα τα άλλα, αλλά κάτι πρέπει να κάνεις, γιατί αυτό που σου είπα είναι γενικά αξονική ένταση, και εφελκυσμός και θλίψη...Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή και δεν έχω και χρόνο να κοιτάξω...

 

Πάντως 0 όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν πειράζει, σε ευχαριστώ έτσι κι΄αλλιώς. αν ευκαιρέσω θα το δω απόψε και θα σου πω. πάντως παλιά δεν μου είχε δουλέψει και πολύ καλά το μητρώο (βέβαια παίζει να είχα κάνει και λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται μόνο εφελκυσμό, είναι διαφορετικό στοιχείο. Έτσι που λέει ο jackson μηδενίζεις την ατένεια. Νομίζω rigid απλά δεν γίνεται αυτό που ζητάς. Στο ETABS που υπάρχει τέτοιο στοιχείο (GAP Element) είναι εντελώς διαφορετικό στοιχείο NLink.

Γιατί δεν βάζεις καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.