Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

iovo, νομίζω ότι δεν μπαίνουν. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει τελευταία, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν βάζεις φορτία. Μπορείς να τα εισάγεις στο μοντέλο σου σαν σημειακά στο σημείο στήριξης των bracings.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσομοίωση του κλάδου της σκάλας που αναλύσαμε πιο πάνω. Χρησιμοποιείται bracing σωστα?(Κι εγώ) Αυτά δεν δουλεύουν όμως μόνο αξονικά?

Φορτία σε αυτά μπαίνουν από τον editor?

 

1. Οχι δεν μπαίνουν iovo. Αν το δώσεις στον κόμβο όπως είπε ο φίλος παραπάνω πάει κατευθείαν στο στύλο και άρα δεν μας κάνει....

2. Για την προσομοίωση στο πλατύσκαλο με την χρήση bracing μπορείς να μας το αναλύσεις παραπάνω (ίσως και με κάτοψη να δούμε την θέση των στύλων/τοιχείων)

3. Για την προσομοίωση των υπόγειων τοιχωμάτων μπορείς να ανεβάσεις τις 2 εκδοχές που λύνεις για να συγκρίνουμε αποτελέσματα με την δικής μας προσομοίωση στο ίδιο αρχείο??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

@ppetros: 1.Αυτό είχα καταλάβει και εγώ και έθεσα το θέμα με το πλατύσκαλo.

2:Για την σκάλα θα τα ανεβάσω το συντομότερο, να τελειώσω λίγο πρώτα αυτό που κάνω με την αναφορά.

3. Να το δούμε αυτό με το παράδειγμα 11?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλο το φόρουμ. Πραγματικά είναι μεγάλη βοήθεια στο χάος της καθημερινότητας μας.

Στο θέμα τώρα.

Θέλω να επιλύσω μια μεταλλική κλίμακα που οδηγεί σε μεταλλικό πατάρι, που έχω επιλύσει με το NEXT. Η σκάλα εδράζεται σε σύμμεικτη πλάκα πάχους 16 εκ (κοντι 60/7,5 και 10 εκ μπετό).

Επίσης μου έχει ζητηθεί έλεγχος κάμψης διάτρησης.

Καμιά ιδέα? Σκέφτομαι να βάλω κεκλιμένους δοκούς διατομής U (πχ. 300/10).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Παρατήρηση:

- Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

- Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

@iovo:

1.+2. ok.

3. Αρα θα ανεβάσεις 2 εκδόσεις. Οταν το πάρω θα προσθέσω τις υπόλοιπες 2 εκδοχές για να δούμε τα αποτελέσματα. Ας σημειώσουμε δε και σε κάθε περίπτωση πόσα και ποιά θεωρούμε διαφράγματα και φυσικά από ποιά στάθμη αρχίζει η διανομή της τέμνουσας.

 

Καλή εβδομάδα σε όλους μας. :D

 

Θέλω να επιλύσω μια μεταλλική κλίμακα που οδηγεί σε μεταλλικό πατάρι, που έχω επιλύσει με το NEXT. Η σκάλα εδράζεται σε σύμμεικτη πλάκα πάχους 16 εκ (κοντι 60/7,5 και 10 εκ μπετό).

Επίσης μου έχει ζητηθεί έλεγχος κάμψης διάτρησης.

Καμιά ιδέα? Σκέφτομαι να βάλω κεκλιμένους δοκούς διατομής U (πχ. 300/10).

1. Σύμμικτη πλάκα ? Και πως την προσομοιώνεις στο ΝΕΧΤ ? (Εκτός αν την βάζεις μόνο ως μάζα για το σεισμό και την υπολογίζεις με το χέρι ή κάποιο πρόγραμμα.

2. Ελεγχος κάμψης διάτρησης δεν υπάρχει. Υπάρχει έλεγχος σε διάτρηση πλάκας, έλεγχος λειτουργικότητας. Το κάμψη δεν κατάλαβα που αναφέρεται.

3. Μπορείς να λύσεις την μεταλλική κλίμακα μεμωνομένα και να μεταφέρεις τα φορτία της στο γενικό μοντέλο της κατασκευής σου.

4. Διατομή U μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ppetro, έχω και εγώ την ίδια απορία, σχετικά με τη σύμμεικτη.

Για διάτρηση πλάκας σχετικά αναφέρει ο ΕΚΟΣ 2000, κεφ 13.

Όταν προχωρήσω θα κάνω νέο post με τη λύση.

Αν ανεβάζαμε όλες τις λύσεις στα προβλήματά μας, θα είχαμε σίγουρα λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

κανονικά όπως θα έλυνες μια σκάλα. Οι βαθμιδοφόροι είναι συνήθως UPN τόσο ώστε να στηρίζονται καλά τα σκαλοπάτια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : σε περίπτωση στην οποία σε οικοπέδο με έντονη κλίση η κατώτατη στάθμη αποτελείται εν μέρει απο υπόγειο και εν μέρει από ανοιχτή πυλωτή, πώς προσομοιώνεται τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου; τοποθετειται υψίκορμες δοκούς; και αν, πως αντιμετωπίζετε την "τεχνητη" καταπόνηση των τοιχείων και υποστυλωμάτων που βρίσκονται ανάμεσα στις υψίκορμες δοκούς; σημειώνω ότι ο σεισμός θα επενεργήσει και στην συγκεκριμένη στάθμη μιας και τμήμα της στάθμης αποτελείται απο πυλωτή

Link to comment
Share on other sites

Νic το προσομοιώνεις κανονικά όπως προσομοιώνεις τα τοιχεία. Έχω αναφέρει εδώ. Στην ουσία η επιρροή της έντασης που θα καταπονήσει τα υποστυλώματα στην "ανοιχτή" μεριά του υπογείου θα προκύψει από την ανάλυση. Απλά δεν θα υπάρχει το φαινόμενο του εγκιβωτισμού στην στάθμη οροφής υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Νic το προσομοιώνεις κανονικά όπως προσομοιώνεις τα τοιχεία. Έχω αναφέρει εδώ. Στην ουσία η επιρροή της έντασης που θα καταπονήσει τα υποστυλώματα στην "ανοιχτή" μεριά του υπογείου θα προκύψει από την ανάλυση. Απλά δεν θα υπάρχει το φαινόμενο του εγκιβωτισμού στην στάθμη οροφής υπογείου.

 

Εχουν αναφερθεί 4 διαφορετικοί τρόποι. Απλά θα προσπαθήσουμε να αξιολογήσουμε και τους 4 και θα σας πούμε τα αποτελέσματα.... (Ιοvo ?)

 

Υπάρχει ένα μικρό update για το ΝΕΧΤ (R2'/2008) στο οποίο λύθηκε η μετατροπή δεδομένων ανάμεσα σε παλιούς και νέους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.