Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Στα πλαίσια των δοκιμών που έχουμε πει να κάνουμε, έχουμε συμφωνήσει με τον ppetros να εξετάσουμε διαφορετικές προσομοιώσεις των περιμετρικών υπογείων.Η αρχή έχει γίνει και όσο μας επιτρέπουν οι λοιπές δουλειές :twisted: προχωράμε. Περισσότερα προσεχώς!!!

 

Κάπου έχει το Next ένα συντελεστή για επάυξηση των εντατικών μεγεθών διαστασιολόγησης θυμάται κανείς που είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με τους συντελεστές υπεραντοχής στον ικανοτικό σχεδιασμό;

 

Δοκιμάζω δύο εναλλακτικές μεθόδους επίλυσης της θεμελίωσης για ένα κτήριο του οποίου τα κατακόρυφα στοιχεία είναι σύνθετης διατομής και έχουν συρραφεί στην ανωδομή. Αν και to manual αναφέρει ότι στη στάθμη της θεμελίωσης δεν πρέπει να γίνει συρραφή μεταξύ των δύο κόμβων του σύνθετου στοιχείου, εντούτοις η προσωπική μου άποψη είναι ότι σένα τοιχείο Γ π.χ. πρέπει να τοποθετηθεί ατενής δοκός συρραφής ώστε να αναγκάσει τους δύο κόμβους να συνεργαστούν. Η θεμελίωση αποτελείται απο σχάρα πεδιλοδοκών. Στα αποτελέσματα των επιλύσεων διαφέρουν (όπως ήταν φυσικό) τα εντατικά μεγέθη κατά ένα ποσοστό της τάξεως του 5-10 %.

 

Έχει κανείς άποψη;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με τους συντελεστές υπεραντοχής στον ικανοτικό σχεδιασμό;

 

Δοκιμάζω δύο εναλλακτικές μεθόδους επίλυσης της θεμελίωσης για ένα κτήριο του οποίου τα κατακόρυφα στοιχεία είναι σύνθετης διατομής και έχουν συρραφεί στην ανωδομή. Αν και to manual αναφέρει ότι στη στάθμη της θεμελίωσης δεν πρέπει να γίνει συρραφή μεταξύ των δύο κόμβων του σύνθετου στοιχείου, εντούτοις η προσωπική μου άποψη είναι ότι σένα τοιχείο Γ π.χ. πρέπει να τοποθετηθεί ατενής δοκός συρραφής ώστε να αναγκάσει τους δύο κόμβους να συνεργαστούν. Η θεμελίωση αποτελείται απο σχάρα πεδιλοδοκών. Στα αποτελέσματα των επιλύσεων διαφέρουν (όπως ήταν φυσικό) τα εντατικά μεγέθη κατά ένα ποσοστό της τάξεως του 5-10 %.

 

Έχει κανείς άποψη;;;

 

Το έχω ξεκαθαρίσει αυτό. Πρέπει να μπεί στην θεμελίωση σε Γ συρραφή μεταξύ των 2 κόμβων και μάλιστα μεγάλης ακαμψίας!! + ελατήρια.... Στο manual που το λέει? Πρέπει να έγινε κάτι λάθος εκεί ίσως..

 

Κάπου έχει το Next ένα συντελεστή για επάυξηση των εντατικών μεγεθών διαστασιολόγησης θυμάται κανείς που είναι?

 

Δυστηχώς λόγω κοντών στύλων και παραμετροποίησης του ΝΕΧΤ η δυνατότητα αυτή στο R-Q δεν υπάρχει πλέον. Μόνο S. Μάλιστα πρέπει να έχει αφαιρεθεί και από το text input.... (Output selection)

 

@ppetros: πήρες το αρχείο μου προχθές?

Τα πήρα σήμερα και προχωρώ. Iovo περιμένω και την 2η πλήρη λύση.

Link to comment
Share on other sites

ppetro,

 

υποθέτοντας ότι η σύνθετη διατομή είναι ένα Ζ αποτελούμενο από δύο υποστυλώματα και ένα τοιχείο για τις ανάγκες προσομοίωσης : όταν λες +ελατήρια εννοείς να προσδώσεις στους κόμβους των υποστυλωμάτων στροφικά ελατήρια κατα τις διευθύνσεις 4 και 5 ώστε να αποκτήσουν την ικανότητα ανάπτυξης αντιστάσεων στη στροφή; αυτό εννοείται θα γίνει όταν έχουμε συνδετήρια δοκάρια ή πεδιλοδοκούς τα οποία δένονται με τους κόμβους των υποστυλωμάτων. Αν κάνεις αυτό το πράγμα νομίζω ότι η συρραφή δεν είναι πλεόν απαραίτητη...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές ιδίως όταν έχω στο μοντέλο bracings το 3d δεν μου εμφανίζει διαγράμματα εντατικών μεγεθών για τις δοκούς. Επίσης στην απεικόνιση "Στερεό Σώμα" δεν εμφανίζονται οι πλάκες παρά μόνο στην πρώτη στάθμη. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στα διαγράμματα σε 3d περιβάλλον εμένα μου βγάζει αρκετές φορές. Γενικά άκρη βγάζω με σιγουριά μόνο από το προγραμματάκι που έχει για τα διαγράμματα, όπου και πάλι κάποιες φορές αντιμετωπίζω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

.. όταν λες +ελατήρια εννοείς να προσδώσεις στους κόμβους των υποστυλωμάτων στροφικά ελατήρια κατα τις διευθύνσεις 4 και 5 ώστε να αποκτήσουν την ικανότητα ανάπτυξης αντιστάσεων στη στροφή;

 

Αν έχεις θεμελίωση έλαστικής έδρασης πρέπει να δώσεις ελατήρια. Τα κατακόρυφα τα δίνεις για τις τάσεις άρα πρέπει να τα δώσεις. Τα στροφικά ακόμα και να έχεις (που σίγουρα δεν θα πάνε στο τοιχείο που αναφέρεις αλλά στους στύλους του Ζ) κάθετα συνδετήρια μπορείς να τα βάλεις στο τοίχωμα μόνο. Το ΝΕΧΤ το κάνει αυτόματα, αρα γιατί να μην γίνει......

 

Μερικές φορές ιδίως όταν έχω στο μοντέλο bracings το 3d δεν μου εμφανίζει διαγράμματα εντατικών μεγεθών για τις δοκούς. Επίσης στην απεικόνιση "Στερεό Σώμα" δεν εμφανίζονται οι πλάκες παρά μόνο στην πρώτη στάθμη. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

iovo, για διαγμάματα δοκών πρέπει να τα ζητήσεις για να τυπωθούν στο αρχείο. Σαν default έχει μόνο διαγράματα στύλων. Πας output selection και επιλέγεις να τυπωθούν όλα τα ενταντικά μεγέθη των δοκών, λύνεις και βουαλά....

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, [ckiriako]

Link to comment
Share on other sites

@ppetros: Εννοείται ότι το έχω κάνει αυτό :smile:.Δεν έχεις αντιμετωπίσει ποτέ το πρόβλημα που αναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές σε κάποιους φορείς μπορεί να μποκάρει. Αν είσαι σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το στείλεις στην εταιρεία να το ψάξουν..

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.