Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Στο μοντέλο μου έχω περιμετρικά τοιχώματα υπογείου. Ξέρει κάποιος πως είναι ο ποιο σωστός τρόπος προσομοίωσης στην θεμελίωση? Παραθέτω εικόνα της στάθμης θεμελίωσης.

 

themeliwsiul9.jpg

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

@savvas.p: H γνώμη μου για προσομοίωση υπογείου είναι ότι πρέπει να γίνεται ως εξής.

 

1) στην στάθμη οροφή υπογείου τα περιμετρικά τοιχώματα τα προσομοιώνω με ύψίκορμους πεδιλοδοκούς σε ελαστική έδραση.

2) στην στάθμη θεμελίωσης προβάλω όλα τα εσωτερικά στοιχεία και βάζω κανονικά πεδιλοδοκάρια επι ελαστικού εδάφους.

3) Oπου έχω και "κόντρα" πεδιλοδοκάρια προβάλλω και εκείνους τους κόμβους (αυτούς στην περίμετρο) και βάζω μόνο κατακόρυφα ελατήρια σε αυτούς για εύρεση τάσης.

4) Αν έχω συνολικά Α επίπεδα, τα διαφράγματα είναι στο Α-2, και στο ίδιο μηδενίζει και η τέμνουσα.

5) Το επίπεδο Α-1 δεσμεύεται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη λειτουργία η υψίκορμος δοκός και άλλη λειτουργία το τοίχωμα. Αν κάνεις ανάλυση με δικτύωμα θα δεις οτι η δυνάμεις μεταφέρονται αλλιώς στην μιά περίπτωση και στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό μπέρδεμα η προσομοίωση των τοιχείων υπογείου.

 

Εκτός αποό αυτές που συζητήσαμε τις προηγούμενες μέρες ένας συνάδελφος μου πρότεινε το σπάσιμο του τοιχείου του υπογείου σε ισοδύναμους στύλους 1μ και συρραφή τόσο στην στάθμη οροφής υπογείου αλλά και στη θεμελίωση οι οποίοι θα θεμελιώνονται σε κανονικές πλακοδοκούς επί ελαστικού εδάφους. Ο λόγος για τον οποίο μου πρότεινε αυτήν την προσομοίωση έναντι της προσομοίωσης με υψίκορμες πεδιλοδοκούς ήταν ότι οι ύψίκορμες πεδιλοδοκοί δεν αναλύονται σωστά λόγω μη επιπεδότητας της διατομής τους. Όταν βρούμε χρόνο θα ήταν ενδιαφέρον να κάνουμε διαδοχικές επιλύσεις ενός φορές με εναλλακτικούς τρόπους προσομοίωσης των περιμετρικών τοιχείων του υπογείου, αν και προσωπικά πιστεύω πως δεν θα δώσουν σημαντικές διαφορές με το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε

Link to comment
Share on other sites

Τα τοιχώματα υπογείου μπορούν να προσομοιωθούν με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία δίσκου στο Next;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Χάρη είναι εφικτό αλλά πολύ δύσκολο, και μόνο στο smode όπου είναι για ανάλυση γενικού φορέα και εκεί αντιμετωπίζεις άλλα προβλήματα.

Όπως έχω πει και πιο πάνω γίνεται να βάλεις και πεπερασμένα στο r-q mode (που η εισαγωγή φορέα γίνεται σε κάτοψη - 2.5 διαστάσεις) αλλά οι δυνάμεις μεταφέρονται μόνο από τον πάνω και κάτω κόμβο του υποστυλώματος. Εν γένει με το NEXT μπορείς να κάνεις όποια θέλεις από τις ευρέως προτεινόμενες προσομοιώσεις για τα περιμετρικά τοιχεία αλλά μετά από κάποιο σημείο τίθεται και θέμα παραγωγικότητας, δεδομένου ότι για κοινα περιμετρικά τοιχεία (ενός υπογείου) είναι δύσκολο να τοποθετήσεις πάνω από φ12/15, άρα αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι η προσομοίωση του βαθμού "παγίωσης" ή "εγκιβωτισμού" ας το πούμε έτσι, της ανωδομής στο υπόγειο ώστε να προκύψει όσο το δυνατόν ορθότερη εντατική απόκριση στα μέλη της ανωδομής. Αν δε, λάβουμε υπόψη την αβεβαιότητα της προσομοίωσης της εδράσεως των περιμετρικών τοιχείων με την εισαγωγή του ks στην υποκείμενη πεδιλοδοκό, τότε μπορούμε να καταλάβουμε ότι έτσι και αλλιώς θα είμαστε συντηρητικοί.

 

Για την πληρότητα του θέματος να πώ εδώ ότι συζητώντας με την υποστήριξη του NEXT για αυτό το θέμα, μου προτείναν 2 προσομοιώσεις. Μια όπως αυτή που φαίνεται στην εικόνα που έβαλε ο savvas p χωρίς όμως με συρραφή με τις παρακείμενες κολώνες (ένθεν και ένθεν των τοιχείων) έτσι ώστε η δυσκαμψία τους να λαμβάνεται υπόψιν μόνο με την παραδοχή της συμμετοχής στο διάφραγμα του άνω κόμβου του τοιχείου, και μία με προσομοίωση ολόκληρου του ύψους του περιμετρικού τοιχείου στο h της υποκείμενης πεδιλοδοκού.

 

Με τον ppetros έχουμε ξεκινήσει μια διαδικασία για σύγκριση των αποτελεσμάτων με διαφορετικές μεθόδους προσομοίωσης των περιμετρικών τοιχείων μόνο στο NEXT, που θα ενσωματωθεί στις υπόλοιπες λύσεις από τα παραδείγματα του Aβραμίδη. Αλλά το πράγμα έχει κολλήσει σε μένα λόγω δουλειάς (συγνώμη ppetros- πολλά καρπούζια κάτω απο μια μασχάλη).

Περισσότερα σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφανειακά στοιχεία μπορεί να γίνει προσομείωση τοιχωμάτων μέσα απο το q-r mode χωρίς να χρειαστεί να πας στο s-mode.

Τετοιο παράδειγμα είχα κάνει από του Αβραμίδη που έλεγε σε καποιο παράδειγμα προσομείωση πυρήνα με 3 τρόπους, ο τελευταίος με πεπερασμένα στοιχεία, πράγμα που είχα κάνει και είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση έχω κάνει επίλυση με πεδιλοδοκούς και κάποια μεμονωμένα πέδιλα στην στάθμη θεμελίωσης (όπως είναι στην εικόνα από πάνω) χωρίς να έχω εντοπίσει προς το παρόν κάποιο πρόβλημα και σε 2ο μοντέλο έχω ξεκινήσει προσομοίωση με πεδιλοδοκούς έναντι τοιχωμάτων στην στάθμη του υπογείου για σύγκριση αποτελεσμάτων. Ευχαριστώ για τις γνώμες και τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτηση εδώ, μεταφέρω την ερώτηση...μια και δεν έχω βρεί κάτι στα manual του προγράμματος.

 

Το NEXT στην διαστασιολόγηση τοιχείων λάμβάνει υπόψη τον οπλισμό του κορμού του τοιχείου, ή διαστασιολογεί μόνο τα κρυφά υποστυλώματα και βάζει ελάχιστα στον κορμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.