Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΓΠΣ, χρήση γης και οικοδομησιμότητα


nonen

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω ένα αγροτεμάχιο 3.000 τ.μ. εκτός σχεδίου, εντός ζώνης 500 μ. από το όριο του ΓΠΣ, εντός περιοχής ΠΕΠΔ (Περιοχή Ελέγχου και Περιορισμού Δόμησης).

 

Στο ΦΕΚ του ΓΠΣ αναφέρεται ρητά στους όρους δόμησης γεωργικής αποθήκης εντός ΠΕΠΔ, που ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει, ότι αναγείρεται "σύμφωνα με τους όρους της εκτός σχεδίου δόμησης χωρίς να επιτρέπονται παρεκκλίσεις".

Σαν γενικό όριο αρτιότητας δίνει τα 8 στρ. αλλά κατά παρέκκλιση θεωρεί ότι άρτια είναι τα ενιαία γήπεδα τα οποία τη μέρα της δημοσιεύσεως σε ΦΕΚ του ΓΠΣ έχουν εμβαδό 4 στρ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Καταργήθηκε τελείως η αρτιότητα των 2 στρ. εντός της ζώνης των 500 μ. σε περιπτώσεις που ρητά αναφέρεται ότι καταργούνται οι παρεκκλίσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να προσέξεις τι καταργείται. Οι παρεκκλίσεις των όρων δόμησης ή οι παρεκκλίσεις της αρτιότητας. Έτσι όπως το γράφεις καταργούνται οι παρεκκλισεις του ΠΔ 24/85

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα και ανεβάζω το απόσπασμα του Γ.Π.Σ. της περιοχής μου όσο αναφορά τους όρους δόμησης γεωργικής αποθήκης εντός Περιοχής Ελέγχου και Περιορισμού Δόμησης.

 

Έτσι όπως το αναφέρει, κατά την άποψη μου, καταργείται  η παρέκκλιση για δόμηση εντός των 500μ από το όριο.

 

post-4600-0-23842800-1519119798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες και τις γενικές διατάξεις στο τέλος.

Υπαρχει περίπτωση, (αν και δύσκολα ) να λέει οτι αρτια και οικοδομήσιμα κατά την δημοσίευση της παρουσας κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας, είμαι μηχανολόγος μηχανικός οπότε αυτό δεν εείναι το αντικείμενο μου, αλλά πρόκειται για μία οικογενειακή επιχείρηση και γι' αυτό το ψάχνω. Στην Κρήτη, στη δημοτική ενότητα Γουβών, Οικισμός Κάτω Γουβών του δήμου Χερσονήσου, δεν υπάρχει νομίζω ΣΧΟΟΑΠ. Ο οικισμός είναι 5307 κατοίκων. Βρήκα ένα προτεινόμενο ΣΧΟΟΑΠ, αυτό που έχω επισυνάψει. Το κτίριο που με ενδιαφέρει βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού στη διαγράμμιση που αντιστοιχει στην ένδειξη "Εγκεκριμένο Σχέδιο Πόλης" στο υπόμνημα. Τι σημαίνει αυτό; Τι χρήσεις επιτρέπονται εκεί; Επίσης μπορώ να βασιστώ σ' αυτό το σχέδιο;

Εάν δεν μπορώ να βασιστώ στο προτεινόμενο σχέδιο, τότε πως καθορίζονται οι χρήσεις σε οικισμούς χωρίς ΣΧΟΟΑΠ;

Π.3_1_5_Γουβών_compressed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.