Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συντελεστής δόμησης & οικοδομήσιμη επιφάνεια (ορισμοί)


infis

Recommended Posts

Παιδιά ηρεμία και κατανόηση,

Δεν ρώτησε και τίποτα το πολύπλοκο. Μια αρχή κάνει και δε μας κοστίζει τίποτε να απαντήσουμε.

Έχουμε δει άλλες και άλλες ερωτήσεις στο forum. :!:

 

Να μη γίνουμε σαν το forum των λογιστών που η μόνιμη απάντηση είναι «να πάρεις λογιστή» !!!!!! :wink:

 

Επιπλέον δε βλάπτει ο πολίτης να πάει μια βόλτα στην Πολεοδομία και να μπλέξει λίογο με τη γραφειοκρατία για να καταλάβει πως όταν ο μηχανικός του ζητά το τάδε συμβόλαιο ή την άλλη υπεύθυνη δήλωση δεν τη ζητά για πλάκα ακόμη και αν εκ πρώτης όψεως φαίνεται άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αναρωτιέμαι όταν ο infis έχει κάποιο πρόβλημα υγείας προσπαθεί μέσω forum να κάνει διάγνωση?

Ε δεν είναι κακό να πας σε ένα μηχανικό.

 

δεν μπορείς να βλέπεις όμως πολλά οικόπεδα και να πηγαίνεις σε μηχανικό για το καθένα... είναι προφανές...

 

(by the way, είμαι ιατρός και σε διαβεβαιώ ότι αν και διάγνωση δεν γίνεται μέσω φόρουμ, πολλές λανθασμένες διαγνώσεις μπορούν να γίνουν εκτός φόρουμ, ενώ μπορεί να αποβεί πολύτιμη κάθε είδους συζήτηση ακόμα και σε φόρουμ, αλλά anyway το ποστ εδώ ουδεμία σχέση έχει με "διάγνωση" καθότι δεν υπάρχει "ασθενής", με άλλα λόγια, δεν μίλησα για ένα συγκεκριμένο οικόπεδο, έκανα γενικές ερωτήσεις αναφέροντας απλά ένα υποθετικό παράδειγμα για να θέσω τα ερωτήματα)

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει κατάλογος με τους ΣΔ κάθε περιοχής της Αθήνας?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή θέλω να χτίσω ένα κτήριο. Το οικόπεδο είναι 2000 τ.μ. και ο συντελεστής δόμησης είναι 0,7 πόσους ορόφους μπορώ να χτίσω και πόσα τετραγωνικά θα είναι ο κάθε όροφος; Σας ρωτώ επειδή δεν ειδικεύομαι στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή θέλω να χτίσω ένα κτήριο. Το οικόπεδο είναι 2000 τ.μ. και ο συντελεστής δόμησης είναι 0,7 πόσους ορόφους μπορώ να χτίσω και πόσα τετραγωνικά θα είναι ο κάθε όροφος; Σας ρωτώ επειδή δεν ειδικεύομαι στο θέμα.

 

Για να σας πει κάποιος τους ορόφους και τα τετραγωνικά υπεύθυνα χρειάζονται και άλλα στοιχεία.

 

Και βέβαια το 8 για συντελεστή 0,7 δεν ισχύει.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου απευθύνεται για ένα οικόπεδο 2.100 τ.μ. στην περιοχή της Ροδόπολης. Λυπάμαι που δεν ξέρω περισσότερα στοιχεία αλλά ακόμα εξετάζω την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή θέλω να χτίσω ένα κτήριο. Το οικόπεδο είναι 2000 τ.μ. και ο συντελεστής δόμησης είναι 0,7 πόσους ορόφους μπορώ να χτίσω και πόσα τετραγωνικά θα είναι ο κάθε όροφος; Σας ρωτώ επειδή δεν ειδικεύομαι στο θέμα.

 

Η ερώτηση μου απευθύνεται για ένα οικόπεδο 2.100 τ.μ. στην περιοχή της Ροδόπολης. Λυπάμαι που δεν ξέρω περισσότερα στοιχεία αλλά ακόμα εξετάζω την αγορά του.

H πρώτη δουλειά που έχεις να κάνεις πριν από οτιδήποτε άλλο είναι να αναθέσεις σε συνάδελφο μηχανικό την εκπόνηση τοπογραφικού διαγράμματος. Έτσι θα είσαι σίγουρος για τους όρους δόμησης του οικοπέδου και τις επιτρεπόμενες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.