Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά ακινήτου με χώρους προς τακτοποίηση


Christos

Recommended Posts

Αυτό θέλει πολύ συζήτηση. Κανονικά άπό την στιγμή που έκλεισε πολεοδομικά η άδεια, οι οικοπεδούχοι πήραν την αντιπαροχή τους, το εργολαβικό αναφέρει συνήθως ότι η μεταβίβαση των λοιπών διαμερισμάτων μπορεί να γίνει και χωρίς την υπογραφή τους, που είναι τυπική. Αρα η αίτηση λογικά θα την κάνει η κατασκευάστρια εταιρεία, με εξουσιοδότηση από τους οικοπεδούχους (για κάθε ενδεχόμενο-ασφάλεια) και υπογραφή στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν αμφισβητώ κανέναν σας σχετικά με την πρακτική της εφορίας. Το γνωρίζω κι εγώ ότι έτσι γίνεται. Το ζήτημα είναι πόσοι αντιστάθηκαν και ζήτησαν εισαγγελική άδεια για την όποια αυτοψία και παρουσία Μηχανικού Πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

... η μεταβίβαση των λοιπών διαμερισμάτων μπορεί να γίνει και χωρίς την υπογραφή τους, που είναι τυπική...

Αγαπητέ ppetros,

1. να μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. Η υπογραφή των οικοπεδούχων, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυπική !!!

2. αναφέρεις ότι ¨την αίτηση λογικά θα την κάνει η κατασκευάστρια εταιρεία, με εξουσιοδότηση από τους οικοπεδούχους (για κάθε ενδεχόμενο-ασφάλεια) και υπογραφή στην αίτηση¨, άρα συμφωνείς μαζί μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ κανέναν σας σχετικά με την πρακτική της εφορίας. Το γνωρίζω κι εγώ ότι έτσι γίνεται. Το ζήτημα είναι πόσοι αντιστάθηκαν και ζήτησαν εισαγγελική άδεια για την όποια αυτοψία και παρουσία Μηχανικού Πολεοδομίας.

επειδή όλοι του έιχαν χ@@σμένη τη φωλιά τους πιστεύω πως κανέις δεν τόλμησε να φέρει αντίρηση

 

άσε που έτσι και εμπλεκόταν η πολεοδομία θα πληρώναν και το πρόστιμο της Πολεοδομίας και του ΙΚΑ

 

οπότε όλοι πήγαν τρέχοντας να δηλώσουν

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ppetros,

1. να μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. Η υπογραφή των οικοπεδούχων, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυπική !!!

2. αναφέρεις ότι ¨την αίτηση λογικά θα την κάνει η κατασκευάστρια εταιρεία, με εξουσιοδότηση από τους οικοπεδούχους (για κάθε ενδεχόμενο-ασφάλεια) και υπογραφή στην αίτηση¨, άρα συμφωνείς μαζί μου !!!

 

Δημήτρη, μπορεί η σύνταξη του εργολαβικού από περιοχή σε περιοχή να διαφέρει. Οταν πάντως (από όσα ξέρω εγώ τουλάχιστον) όσοι οικοπεδούχοι ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ το ποσοστό της αντιπαροχής τους, για τα υπόλοιπα που μένουν στον οικοπεδούχο ΑΚΟΜΑ και αν δεν υπογράψουν, υπάρχει νομίζω όρος που μπορούν να ολοκληρώσουν την διαδικασία των συμβολαίων.

Για το δεύτερο το αναφέρω γιατί όπως και σε θέματα συν/σιας όπου έχουν και νομικές προεκτάσεις (βλέπε τακτοποίηση πιλωτής) πάντα πάμε υπέρ της ασφαλείας για να μην υπάρξει μελλοντικά και κάποιο πρόβλημα.

 

Φιλικά πέτρος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πέτρο,

Πίστεψέ με, δε θα βρεθεί δικηγόρος, ο οποίος θα δεχθεί ο πελάτης του να προβεί σε αγορά (μεταβίβαση χιλιοστών από οικοπεδούχο σε αγοραστή) με την αυτοσύμβαση, η οποία απορρέει απο το εργολαβικό. Μόνο με πρόσφατο πληρεξούσιο θα μπορούσε να γίνει αυτό.

Φιλικά Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Christos,

 

O συμβολαιογράφος τι λέει για όλα αυτά;

 

Ίσως μπορείτε να να καλυφθείτε μόνο με την κατάθεση της αίτησης τακτοποίησης και να σημειώνεται οτι εκκρεμεί η καταβολή του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κυριοι συνάδερφοι θα ηθελα λιγο τα φωτα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορα α`κατοικιας. Βρηκα ενα σπιτι και ο πωλητής μου ειπε για τον ημιυπαιθριο οτι είχε υποβάλλει αίτηση για άδεια αρχες του `09, η άδεια βγήκε μετά τις 2-7-09.

Δεν έχω τακτοποιηση τους ημιυπαίθριους γιατι με καλυπτει ο νόμος είπε (βέβαια το δωματιο - ημιυπαιθριος έχει βάθος πάνω απο 1,80, η αίτηση είχε γίνει πριν τις 22-7-09) οπότε σε περίπτωση τροποποίησης τακτοποείται. Τι γίνεται με την περίπτωση αυτή? Μήπως έπρεπε να τον είχε τακτοποίηση και κάνει τον κινέζο?

Link to comment
Share on other sites

sonofthunder

Αν και τα λες λίγο μπερδεμένα, ο ιδιοκτήτης λέει ότι η άδεια του σπιτιού έχει εκδοθεί μετά την 2/7/2009.Αυτό σημαίνει ότι ρα δεν υπάγεσαι στον 3843/2010, επομένως πως καλύπτεσαι από το νόμο? Με τι τροποποίηση θα τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.