Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μηχανουργείου


panmyr

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα την βοήθειά σας….

 

Πελάτης μου θέλει να κάνει ένα μηχανουργείο. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας

 

Απαιτείται :

 

1) Άδεια ίδρυσης (βεβαίωση χρήσης γης, ΜΠΕ)

2) Άδεια Λειτουργίας (ΜΠΕ, πιστοποιητικό πυρασφάλειας)

3) Οικοδομική άδεια (αρχιτεκτονικά, στατικά, πυρασφάλεια, θέλει και μηχανολoγικά, σωστά;

 

Από το βιβλίο της Μπούτου – Λεμπέση ‘’Χρήσεις κτιρίων και εγκαταστάσεων’’

 

Κατηγορία χρήσεων : Συνεργείο – Επαγγελματικό Εργαστήριο/ χαμηλής όχλησης

 

Χρήσης γης : Γενική κατοικία και Πολεοδομικό Κέντρο, μη οχλούσα και οχλούσα Βιομηχανία και Βιοτεχνία.

 

Απ΄ ότι διάβασα στο forum, αρχικά εκδίδεται η άδεια ίδρυση από το Μεταφορών και στην συνέχεια επισυνάπτεται στα δικαιολογητικά για την έκδοση της οικοδομικής άδειας. Χρειάζεται κάποιες επιπλέον μελέτες για την Ο.Α. όπως π.χ. ενεργητική πυρασφάλεια, πέρα από παθητική;

 

Υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με τα τετραγωνικά του μηχανουργείου, π.χ. μέχρι 70 τ.μ. και το αν είναι εντός σχεδίου ή εκτός;

Υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή και μου διαφεύγουν;

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό το είδος εγκατάστασης και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις για να το ψάξω καλύτερα…

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

το μηχανουργείο διαφέρει από το συνεργείο

και τις άδειες τις εκδίδουν διαφορετικές υπηρεσίες

εσύ τί θέλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε, θέλω να ξέρω αν αυτά που γράφω 1), 2),3), είναι αυτά που απαιτούνται για την κατασκευή μηχανουργίου, καθώς και αν ξέρεις να μου απαντήσεις στα υπόλοιπα ερωτήματα.

Δεν ξέρω μήπως αυτό που ανέφερα από το βιβλίο της Μπούτου - Λεμπέση σε μπέρδεψε κάπου, εγώ το ανέφερα πληροφοριακά...

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχανουργειο απο την δ/νση αναπτυξης βασει του Ν. 3325/2005

Τι ισχυ εχει? [ ,<22κw ] κινητηρια ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς είναι η δραστηριότητα. Δηλαδή πελάτες σου θα είναι επιβατικά αυτοκίνητα (Δ/νση Μεταφορών) ή θα είναι πολίτες που θέλουν κάποια εργασία ,π.χ. τόρνο κλπ (Δ/νση Ανάπτυξης). Αυτά που αναφέρεις και γράφεις είναι για συνεργείο επιβατικών.

Αν τελικά εννοείς συνεργείο αυτοκινήτων υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε εμβαδόν κτιρίου , απαιτούμενα μηχανήματα , αποστάσεις από διάφορες χρήσεις , χρήση γής και αρκετά ακόμα.

Διευκρίνησε μας τι ακριβώς θέλεις (και αν είσαι συνεργείο τελικά να μας πεις και τι ακριβώς ειδικότητας είναι π.χ. φανοποιός , βαφέας , ηλεκτρολόγος κλπ ) ώστε να σε βοηθήσουμε πιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε, θα μιλήσω με τον πελάτη μου για το τι ακριβώς θέλει να κάνει και θα επανέλθω...!

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.