Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

κι εγω ειχα κανει την ιδια ερωτηση στην πολεοδομια μου και μου ειπαν το ακριβως αντιθετο...σε οποια πλευρα ανηκει το ακινητο, παιρνεις την τιμη ζωνης της και ας ειναι στην απεναντι πλευρα μεγαλυτερη η τιμη.Στην εφορια παιρνουν την μεγαλυτερη τιμη.

Παντως στην δικη μου περιπτωση περασε κανονικα χωρις κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το σωστό.

Ο νόμος δεν λέει τέτοια πράγματα.

Τιμή ζώνης στην περιοχή του ακινήτου λέει.

Όχι αν είναι στο όριο και κάτι τρέχει

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις περιπτώσεις που ο υπολογισμός προστίμου έγινε πριν την τελευταία τροπολογία και για 6 μόνο δόσεις, δεν χρειάζεται καμία άλλη κίνηση με βάση αυτό που μου είπαν σήμερα στην Παλλήνη. "Διαιρείς με 10 και πληρώνεις ανάλογα στην τράπεζα". Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

 

κλείσιμο τμήματος πιλοτής και μετατροπή σε διαμέρισμα , που τακτοποιήθηκε με τον νόμο 3843/10 , μπορεί να πωληθεί αυτόνομα ?

Πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πρώτα και νέος πίνακας χιλιοστών της πολυκατοικίας ?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχει ποσοστα συνιδιοκτησίας δεν μπορεί να πουληθεί κ πρέπει να ακολουθήσει την διαδικασία που λες...

συμβουλέψου συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχει ποσοστα συνιδιοκτησίας δεν μπορεί να πουληθεί κ πρέπει να ακολουθήσει την διαδικασία που λες...

συμβουλέψου συμβολαιογράφο.

 

σ'ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

 

κλείσιμο τμήματος πιλοτής και μετατροπή σε διαμέρισμα , που τακτοποιήθηκε με τον νόμο 3843/10 , μπορεί να πωληθεί αυτόνομα ?

Πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πρώτα και νέος πίνακας χιλιοστών της πολυκατοικίας ?

 

Σε ποιον "βγηκε" η τακτοποιηση; τι χωρος ηταν αυτος πριν. Υπήρχε πριν συσταση ή εστω συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον "βγηκε" η τακτοποιηση; τι χωρος ηταν αυτος πριν. Υπήρχε πριν συσταση ή εστω συμβόλαιο;

 

στον ιδιοκτήτη του οικοπέδου σύμφωνα με την άδεια , το συγκεκριμένο τμήμα της πιλοτής κλείστηκε εξ'αρχής και χρησιμοποιούνταν σαν αποθήκη , μετά τέσσερα χρόνια μετατράπηκε σε δυο γκαρσονιέρες , και αμέσως έγινε καταγγελία στην πολεοδομία του δήμου , πληρώθηκαν αμέσως οι οφειλές στο ΙΚΑ και το πρόστιμο ανέγερσης , και έκτοτε δεν ξαναενοχληθήκαμε μέχρι πρόσφατα που ήρθε μετά από 8 χρόνια ! , το πρόστιμο διατήρησης και μπήκαμε στην διαδικασία να τα νομιμοποιήσουμε με τον νόμο Μπιρμπίλη . Με το πέρας της πολυκατοικίας έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και πίνακας χιλιοστών .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ,

 

Τμήμα 4m2 της Πιλοτής που έχει μετατραπεί σε αποθήκη επιτρέπει ο 3843/10 να δηλωθεί ως αποθήκη η πρέπει να δηλωθεί ως κύριος χώρος ?

 

( Σε κάποια πολεοδομία ακούστηκε ότι δεν μπορεί να ρυθμιστεί ως αποθήκη! )

 

Και ένα ακόμα ..στις υπεύθυνες δηλώσεις των υπολοίπων ιδιοκτητών που συναινούν αναγράφουμε ότι επιτρέπουν σε αυτόν που ρυθμίζει να μετατρέψει κοινόχρηστο χώρο της πιλοτής σε αποθήκη? Έχει συντάξει κανείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ή αν του έχει τύχει αν σε περίπτωση που έχει γίνει λάθος στο κόψιμο του παραβόλου μπορεί να υπάρξει διόρθωση?

Για παράδειγμα κόπηκε δύο παράβολο 250 € σε έναν πελάτη και σε έναν άλλο που ήθελα δεν κόπηκε. Γίνετε να αλλάξει το παράβολο? ή να κόψω αλλο ένα των 250, κ σε αυτόν που κόπηκε να του πώ ότι θα αφαιρεθούν 500 € από το πρόστιμο κ όχι 250 τελικά.?

Τι μου προτείνεται? sos sos sos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.