Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι

μετα απο πολυ καιρο πηγα πολεοδομια Θεσσαλονικης για περαιωσεις

εκπληκτος αφου ερχεται η σειρα μου μαθαινω οτι η πολεοδομια ΞΕΧΑΣΕ ή (κατι αλλο δεν μπορω να το εξηγησω) να βαλει στρογγυλη σφραγιδα στις περαιωσεις. Προσωπικα εχω κανει περιπου

50 περαιωσεις και μου λενε τωρα να τα φερω πισω να τα σφραγισουν. Διοτι χωρις στρογγυλη μπορει να ειναι ολα ακυρα.

Δηλαδη εχουν φτασει να δινουν ποσες χιλιαδες περιαωσεις χωρις σφραγιδα και ετσι απλα

σου λενε παρε τηλωφωνο, τους πελατες, να στο στειλουν πισω !!!!! Και αντε τωρα εσυ κατσε στο τηλεφωνο παλι να εξηγησεις πως εχει η κατατσταση ........ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ !!!!!

Συναδελφοι δεν ξερω τι γινεται στις αλλες πολεοδομιες αλλα εχετε στο νου σας και την στρογγυλη!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά με τον Ν.3843/10 όποιος καταθέσει φάκελο αυριο για παράδειγμα θα πρέπει να του έχει βγεί το πρόστιμο μέχρι 30.10.2011 ωστε να προλάβει να πληρώσει την 1η δόση μεχρι 31.10.2011.

σωστά?

δεν εχουν δωσει dead line για το μεχρι ποτε μπορεί να καταθεσει καποιος φακελο η/χ αλλα απο την προθεσμία καταβολής της 1ης δόσης συμπαιρένουμε το ανωτέρω παράδειγμα που έδωσα.

σωστά?

οτι καποιος θα πρέπει να προλάβει να πρωτοκολληθεί ο φάκελος και να εχει βγει το πρόστιμο απο την πολεοδομία μέχρι εκει 28-30 Οκτωβρίου του 2011.

Link to comment
Share on other sites

@ Manolis gon: Με ποιόν νόμο θα ψηφιστεί? Γιατί αν θυμάμαι σωστά δε δώσανε παράταση για τους Η/Χ (ν. 3843/2010), με τον νόμο των αυθαιρέτων!

Link to comment
Share on other sites

@ Manolis gon: Με ποιόν νόμο θα ψηφιστεί? Γιατί αν θυμάμαι σωστά δε δώσανε παράταση για τους Η/Χ (ν. 3843/2010), με τον νόμο των αυθαιρέτων!

 

Ν4014 , άρθρο 29

 

3. Οι προθεσμίες υποβολής των δικαιολογητικών της

παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) στις πολε-

οδομικές υπηρεσίες για την υπαγωγή ακινήτων στις δια-

τάξεις των διατηρούμενων χώρων του ίδιου ως άνω νό-

μου παρατείνονται αφότου έληξαν μέχρι την 31.10.2011.

Για όλες τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί η προθε-

σμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστί-

μου, που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 6 του ν.

3843/2010, όπως ισχύει, παρατείνεται μέχρι την

30.12.2011.

Link to comment
Share on other sites

κατέθεσα πριν 3 μερες ενα φάκελο για τακτοποίηση βαση 3843/10,πότε πρέπει να καταβληθεί το ππρόστιμο,η πρωτη δόση.Με όλες αυτές τις παρατάσεις εχει χαθεί η μπάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση πλέον, πριν τις 30/12/2011. Αν δε δοθεί και άλλη παράταση καθολικά και αν έχει εκδοθεί από την Πολεοδομία το πρόστιμο μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα πήρα στα χέρια μου κάποια πρόστιμα (μετά από 6 μήνες), ένα εκ των οποίων είναι ίσο με 263€.

Για καταβολή εφάπαξ δεδομένης της έκπτωσης δεν χρειάζεται να πληρώσει κάτι πέραν του παραβόλου (263-26.3-250=-13.3€)

 

Αντίστοιχα, πρόστιμα μέχρι 277€ ευρώ θα έδιναν μηδενική καταβολή.

 

Είναι έτσι και μπορώ να περαιώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.