Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

όχι, τιμή ζώνης <> αντικειμενική.

 

Στην αντικειμενική, παίζουν ρόλο:

1. ο όροφος

2. έτος κατασκευής

3. συνιδιοκτησία

4. ελεύθερες όψεις

κτλ κτλ κτλ.

 

Η τιμή ζώνης, είναι σαν τιμή αφετηρίας. Είναι μόνο ένα από τα στοιχεία και καθορίζει την αξία της γειτονιάς ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

Η αντικειμενική αξία καθορίζει την αξία κάθε ιδιοκτησίας ξεχωριστά, λαμβάνοντας υπόψη και άλλα κριτήρια.

 

Παράδειγμα.

2 διαμερίσματα, του ίδιου ορόφου, με τις ίδιες "συνοριακές συνθήκες", όπου το ένα ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη και το άλλο σε 2 ιδιοκτήτες έχουν διαφορετική αντικειμενική αξία.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.gsis.gr/apaa_site/entypa_zip_xls_rar/1-Katoikia.2.22.rar

Link to comment
Share on other sites

όχι, τιμή ζώνης <> αντικειμενική.

 

Για τον υπολογισμό των προστίμων χρησιμοποιούμε την τιμή ζώνης κάθε περιοχής και ΟΧΙ την αντικειμενική αξία κάθε ιδιοκτησίας.

Για αυτό και έχουν δικαιο οι ιδιοκτήτες που διαμαρτύρονται - διότι πχ 10τμ καθ΄υπέρβαση χώρου έχουν άλλη αξία εάν βρίσκονται στο υπόγειο και άλλη αν βρίσκονται στο ρετιρέ. Το να μη δέχονται οι πολεοδομίες τις αντικειμενικές τιμές και να χρησιμοποιούν παντού τις τιμές ζώνης (νομίζω για λόγους δικής τους ευκολίας) κάνει πολλές ιδιοκτησίες (υπόγεια κυρίως) πολύ ακριβές για να ρυθμιστούν και τους ιδιοκτήτες τους διστακτικούς (άλλωστε με τα υπόγεια όπως έχουμε συζητήσει ο νόμος αυτός δε δίνει τελικά ασυλία σχετικά με τα ξεμπαζώματα)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιούν παντού τις τιμές ζώνης (νομίζω για λόγους δικής τους ευκολίας)

 

Επειδή "αντικειμενική αξία τετραγωνικού μέτρου" δεν υφίσταται (τους λόγους τους εξήγησε ο ssouanis), παρά πρέπει να υπολογιστεί με διαίρεση της συνολικής μιας ιδιοκτησίας με τα τ.μ. δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν το πήγαιναν με τιμή ζώνης. Του Κουτρούλη ο γάμος... Έχω ξαναγράψει νομίζω ότι μου είχε τύχει περίπτωση πριν καιρό, όπου υπολογίσαμε αντικειμενική σε κατάστημα, 2 συμβολαιογράφοι, η τράπεζα και εγώ και προέκυψαν ...4 διαφορετικά νούμερα. Με αυτό το ύψος αμοιβής δε, δεν το συζητάω να χρειαζόταν να βγάζουμε και αντικειμενικές (τα διπλά και βάλε θα έπρεπε να παίρνουμε). Οπότε για λόγους ευκολίας όλων μας το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρό βελτιωμένο αρχείο Excel 1997-2003 προκειμένου να υπολογίσει ο καθένας την συνολική χρέωση που απαιτεί μια νομιμοποίηση. Συμπεριλαμβάνονται το πρόστιμο, το παράβολο και η αμοιβή του μηχανικού. Καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

@ mparoussis, καλό είναι το xls. Ισως πρέπει κάπου να βάλεις και την προσαύξηση του 30% για εκτός σχεδίου περιοχές με μεγάλη Τ.Ζ.

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε και για αυτή την εκδοχη?

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1393

 

λίγοι αυτοματισμοί παραπάνω δεν βλάπτουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε τον αριθμό του νόμου πάντως γιατί έχει εμφανιστεί σε όλες τις εκδοχές στο φόρουμ (3842, 3843, 3845)...

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά και αρκετά χρήσιμα, αλλά το μείζον πρόβλημα πιστεύω δεν είναι 2 πολλαπλασιασμοί και 2 προσθέσεις, αλλά η εύρεση της τιμής ζώνης. Εκεί τι γίνεται για όσους δεν έχουν συνδρομή σε εφαρμογές υπολογισμού αντικειμενικών...

Κανονικά θα έπρεπε να είναι αναρτημένο σε κάποιο κρατικό site εφαρμογή εύρεσής τους με χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.