Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Η τιμή ζώνης για τα εντός σχεδίου πόλεως είναι πάνω στο έντυπο της ΔΕΗ.

Για τα εκτός είναι ένα ζήτημα.

Αλλά και πάλι το πρόστιμο το υπολογίζει η πολεοδομία.

Βέβαια ο πελάτης ρωτάει πόσο είναι το πρόστιμο. Η συνεργασία με έναν συμβολαιογράφο ή μια βόλτα από την εφορία, λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

mparousis,

πολύ καλή προσπάθεια, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά, το παράβολο συμψηφίζεται με το πρόστιμο (άρθρο 5.γ), οπότε το τελικό κόστος που δίνεις θέλει διόρθωση. Ή κάνω λάθος;

 

για τα εκτός σχεδίου και εντός οικισμού μπορείτε να πάρετε πληροφορίες και από τις πολεοδομίες για το τι τιμές ζώνης αποδέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Αφού άνοιξε ειδικό topic σχετικά με τον υπολογισμό προστίμων, να παρουσιάσω και εγώ μία html έκδοση για υπολογισμό.

Θα το βρείτε απ'ευθείας ΕΔΩ

ή στην σελίδα μου, στον τομέα "εργαλεία".

 

Είναι γραμμένο μόνο σε javascript (για να μη γκρινιάζει ο petsagouris που θέλει ανοιχτό κώδικα) και μπορεί να τρέξει και από κινητό τηλέφωνο που διαθέτει java.

(αν αποθηκεύσετε την σελίδα μπορείτε να το εκτελείτε ακόμη και offline)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gousgounis EYXARISTOYME, είσαι σταθερή αξία.Νομίζω οτι θέλει διόρθωση το σύνολο του κόστους τακτοποίησης, διότι προστίθεται και το παράβολο αντί να συμπεριλαμβάνεται στο ποσό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Γιάννη.

Είναι η πρώτη έκδοση και κλασικά θα γίνονται διορθώσεις καθ' υπόδειξη των συναδέρφων του φόρουμ, όπως έγινε και με τη σελίδα των αμοιβών.

Edit: Το διόρθωσα ώστε στο άθροισμα να υπολογίζει το μεγαλύτερο ποσό μεταξύ παραβόλου και προστίμου.

 

Μάλλον θα προσθέσω επιλογή για εφάπαξ πληρωμή ή δόσεις, ώστε να εφαρμόζεται και η έκπτωση 10% κατά την εφάπαξ πληρωμή.

 

Οι δόσεις είναι σταθερά 16 ή έως 16; Για να μπει και επιλογή αριθμού δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις είναι σταθερά 16 ή έως 16; Για να μπει και επιλογή αριθμού δόσεων.

 

1. Οι δόσεις είναι 6.

2. Υπάρχει περίπτωση αν ο δηλεθέν χώρος είναι μικρός π.χ. 4 τ.μ., τότε το πρόστιμο να είναι μικρότερο από το παράβολο. Εκεί είναι ένα θέμα. Κατά την δική μου άποψη και επειδή χρήματα δεν επιστρέφονται, ο φάκελλος θεωρείται περαιωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης για τα εντός σχεδίου πόλεως είναι πάνω στο έντυπο της ΔΕΗ.

 

Μου έτυχε το παρακάτω γεγονός την προηγούμενη βδομάδα αλλά δε βρήκα ευκαιρία να το ψάξω.

 

Ακίνητο στο νομό Κιλκίς, Δ.Δ. Κιλκίς, ανοίγω τις αντικειμενικές από το εδώ, βλέπω τιμές 1050€, 850€, 800€ και 650€.

Μου στέλνει λογαριασμό ΔΕΗ (τελευταίος) και αναγράφει τιμή ζώνης 499€...

 

Παρόμοιο γεγονός μου είπε συνάδελφος. Η συμβολαιογράφος τους είπε τιμή ζώνης Α, στο λογαριασμό ΔΕΗ αναγράφεται τιμή Β<Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.