Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος


Recommended Posts

αν τελειωσεις τον ιουλιου μολις βγουν τα αποτελεσματα διπλωματικων την ιδια κιολας μερα κανε αιτηση για να σε βγαλουν διπλωματουχο,οι επομενες εξετασεις του τεε ειναι μαλλον δεκεβρη και τα χερτια τα κανεις κανα μηνα πριν οποτε προλαβαινεις για δεκεμβρη.πιστευω οτι οσο δυσκολο ειναι να βρεις με διπλωμα δουλεια τοσο ειναι και χωρις!συνηθως δεν εχει κανεις προβλημα να τους κοψεις μια δπυ μετα απο 2-3 μηνες εξαλλου μην νομιζεις οτι ολοι κοβουν καθε μηνα δπυ ''αναλογα τον εργοδοτη''.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετασεις του ΤΕΕ συνηθως ειναι Οκτωβριο και Μαρτιο. Τωρα για να σε δεχτει καποιος για δουλεια χωρις να εχεις περασει απο ΤΕΕ, μπορω να πω οτι "ισως" να ειναι σχετικα ευκολο, αναλογα και την ζητηση, αλλα μονο για εργασια γραφειου με πολυ χαμηλες αποδοχες εως και καθολου ! Τωρα για εργασια εργοταξιου 100% αρνητικο, εφοσον δεν εχεις αδεια στα χερια σου, σημαινει οτι δεν εισαι και ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ οποτε..... :(

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις.

Η αληθεια ειναι πως ο μεν giannisp με χαροποιησε, αλλα ο CVENG με προσγειωσε μαλλον στην πραγματικοτητα.

Κι εγω αυτο φοβαμαι, οτι οντας ανασφαλιστος και κυριως χωρις διπλωμα (αρα οχι μηχανικος = ενας λιγοτερο για τις απαιτησεις απο το νομο σε αριθμο στην εταιρια), μαλλον ειναι δυσκολα τα πραγματα.

 

Το θεμα ειναι ποτε κατατιθενται οι βαθμοι απο εξεταση διπλωματικης στη γραμματεια, ειδικα οταν μεσολαβει ο Αυγουστος. Ελπιζω Σεπτεμβρη να εχω καποια βεβαιωση για να κανω την αιτηση στο ΤΕΕ.

Αν καποιος μηχανολογος που βγηκε τωρα στην αγορα εργασιας μπορει να συνεισφερει κατι στην κουβεντα, θα το εκτιμουσα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας με την εξεταστική σου και την διπλωματική, θα κάνεις κατευθείαν αίτηση για τα απαραίτητα χαρτιά στη γραμματεία της σχολής. Μην ανησυχείς δίνουν προτεραιότητα και θα προλάβουν να βγουν. Όλοι όσοι τελειώνουν Ιούνιο και θέλουν, δίνουν εξετάσεις στο ΤΕΕ το Σεπτέμβρη. Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχασε τις εξετάσεις γιατί καθυστέρησε η γραμματεία τα χαρτιά. Μάλιστα όταν υπάρχουν καθυστερήσεις πχ λόγω μαζικών καταλήψεων μεταφέρονται και οι εξετάσεις του ΤΕΕ. Μην ανησυχείς λοιπόν. Εγώ επειδή δεν είχα πάρει χαμπάρι την προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών στο ΤΕΕ και δεν είχα κάνει αίτηση στη γραμματεία, τους εξήγησα την κατάσταση και μου έβγαλαν όλα τα χαρτιά σε δύο μέρες, λίγο πριν λήξει η προθεσμία. Αυτά στους Πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν εχω καποιο μαθημα, μονο η διπλωματικη εκκρεμει. Η γραμματεια ομως λεει οτι υπαρχει και μια πιθανοτητα να μετατεθει η εξεταση των διπλωματικων το Σεπτεμβρη, οποτε εκει τα πραγματα θα ειναι δυσκολα...

Ελπιζω ολα να πανε συμφωνα με το προγραμμα και το αργοτερο τελη Αυγουστου που ξανανοιγει το ΕΜΠ να εχω και τα απαραιτητα δικαιολογητικα για το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ασχοληθώ με το δεύτερο ερώτημά σου. Νομίζω ότι δεν θα είναι τόσο δύσκολο να βρεις κάποια δουλειά γραφείου. Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που πηγαίνει να εργαστεί με σκοπό την απόκτηση εμπειρίας. Θα πρέπει πάντως να γνωρίζεις ότι σε αυτή την περίπτωση οι αποδοχές είναι αρκετά χαμηλές.

Link to comment
Share on other sites

αν τελειωσεις τον ιουλιου μολις βγουν τα αποτελεσματα διπλωματικων την ιδια κιολας μερα κανε αιτηση για να σε βγαλουν διπλωματουχο,οι επομενες εξετασεις του τεε ειναι μαλλον δεκεβρη και τα χερτια τα κανεις κανα μηνα πριν οποτε προλαβαινεις για δεκεμβρη.πιστευω οτι οσο δυσκολο ειναι να βρεις με διπλωμα δουλεια τοσο ειναι και χωρις!συνηθως δεν εχει κανεις προβλημα να τους κοψεις μια δπυ μετα απο 2-3 μηνες εξαλλου μην νομιζεις οτι ολοι κοβουν καθε μηνα δπυ ''αναλογα τον εργοδοτη''.

 

Όπως ακριβώς τα λέει. Αυτό μου συνέβη.

Τελείωσα Ιούλιο και τέλη Αυγούστου βρήκα δουλειά. Στο ΤΕΕ γράφτηκα το Νοέμβρη. Βιβλία άνοιξα το Δεκέμβρη και κόψαμε συνολική απόδειξη για όλους τους μήνες. Κανένα πρόβλημα.

 

Θυμήσου μόνο να βάλεις την αγγελία σου στο ΤΕΕ πριν τον Αύγουστο γιατί κάνουν κανένα μήνα να τη δημοσιεύσουν. Από εκεί θα χάσεις χρόνο. Και τα τηλέφωνα βροχή!!!!!!!

 

Να ξέρεις ότι στη συνέντευξη δεν κρίνεσαι μόνο εσύ. Και εσύ κρίνεις τον εργοδότη σου. Πρόσεχε ποιόν θα διαλέξεις.

 

Συγκεντρώσου στη διπλωματική σου, κάνε διακοπές το καλοκαίρι και όλα τα άλλα θα έρθου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.