Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θάνατος επιβλέποντα και ρευματοδότηση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, chris_gr said:

Ακούστε μία ωραία περίπτωση που έχω: Άδεια του 1998, το ΙΚΑ έκλεισε το 2008, οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι είχαν δώσει χρήματα επίβλεψης στο Μηχανικό (χωρίς παραστατικό ...α) στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα β) για να μάθεις πληρώνεις !!! ) ΚΑΙ ... ο Μηχανικός απεβίωσε ... ΚΑΙ ... οι κληρονόμοι έχουν αποποιηθεί της κληρονομιάς!!  Τώρα;

Έχουμε ακίνητο που στην πραγματικότητα έχει περαιωθεί από το 2002 αλλά δεν μπορεί να πάρει ρεύμα.

Η αρμόδια Πολεοδομία μου είπε ότι οι ιδιοκτήτες πρέπει να πληρώσουν ΟΛΗ την Αμοιβή Επίβλεψης + ΦΕΜ στο Ταμείο Παρακαταθηκών όπως υπολογίζεται ΣΗΜΕΡΑ και όχι όπως είχε υπολογιστεί τότε. (Σωστά: οι επιβλέψεις υπολογίζονται όταν πληρώνονται !!!)

Είναι λογικό να δώσουν 3.000€ (τόσο προκύπτει) άνευ λόγου και αιτίας; Η αμοιβή επίβλεψης δεν είναι άνευ λόγου και αιτίας ....

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να προτείνει διαφορετική λύση;  ΝΑΙ

Η λύση (σωστά τα λέει και ο @Didonis):

α) Οι ιδιοκτήτες θα κάνουν ιδιωτικό συμφωνητικό με τους κληρονόμους (κατά προτίμηση την χήρα ή με κάποιο παιδί αν τυχόν είναι μηχανικός) και θα καταβάλουν την συμφωνηθείσα αμοιβή επίβλεψης, η οποία επιτρέπεται να είναι οποιαδήποτε ακόμα και τυπική τύπου 100 ευρώ + ΦΠΑ !!! (καλό είναι να μην ξαναμιλήσουμε για αποποίηση κληρονομιάς ...)

β) Αφού τακτοποιηθούν τα φορολογικά στον φάκελο της άδειας, ζητάτε αυτοψία από την πολεοδομία, καθώς πλέον ο μηχανικός δεν μπορεί να δώσει τεχνική έκθεση και υπεύθυνη δήλωση...

καλή τύχη στη συναρμολόγηση !!! 

Υ.Γ. τις διαπραγματεύσεις με τους κληρονόμους καλό είναι να τις κάνουν οι ιδιοκτήτες  για 2 λόγους: α) αυτοί ξέρουν τι πλήρωσαν και τι συμφώνησαν με τον μηχανικό και β) γιατί εσύ χρεώνεις πολλά για τέτοιου είδους εργασία ;)

@Faethon11 υπέρ μακαρίτη και πάσα νομίμου κληρονόμου ..... και θα φροντίσει το κράτος να πάνε στη σωστή μεριά ... κουβά δηλαδή (αφού αποποιήθηκαν) .... καλύτερα συμφωνητικό με τους κληρονόμους .... :mrgreen: 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

 οι κληρονομοι αποποιήθηκαν.....

Αρα,

Δεν δικαιουνται να κανουν καμμια πραξη εκ λογων κληρονομιας, πολυ δε περισσοτερο να εισπραξουν "αμοιβες" που δικαιουνταν ο αποβιωσας,  διοτι χανουν το δικαιωμα αποποιησης.

Οι ενδιαφερομενοι, θα παρακαταθεσουν ολα τα χρηματα και θα προσκομισουν στην ΥΔΟΜ το σχετικο εγγραφο.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Δημήτρη!!

Γι αυτό ανέφερα παραπάνω το "άνευ λόγου και αιτίας".

Κανένας Μηχανικός δε θα λάβει αμοιβή, στο βρόντο πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 28/3/2012 at 11:29 ΜΜ, avgoust said:

Αυτά είναι τα εύκολα. Αυτό που δεν λύνεται με τίποτα είναι η πληρωμή του ΦΕΜ στον θανόντα. Οποιος το βρει και το κάνει να μου το πει κι εμενα παρακαλώ.

Επειδή μου έτυχε πρόσφατα. Το ΦΕΜ Επίβλεψης για θανόντα μηχανικό κατατίθεται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Επισυνάπτω και το σχετικό έντυπο.

Ταμείο Παρακατηθηκών για ΦΕΜ Επίβλεψης.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2019 at 6:46 ΜΜ, ppanag said:

Η λύση (σωστά τα λέει και ο @Didonis):

α) Οι ιδιοκτήτες θα κάνουν ιδιωτικό συμφωνητικό με τους κληρονόμους (κατά προτίμηση την χήρα ή με κάποιο παιδί αν τυχόν είναι μηχανικός) και θα καταβάλουν την συμφωνηθείσα αμοιβή επίβλεψης, η οποία επιτρέπεται να είναι οποιαδήποτε ακόμα και τυπική τύπου 100 ευρώ + ΦΠΑ !!! (καλό είναι να μην ξαναμιλήσουμε για αποποίηση κληρονομιάς ...)

 

Θεωρώ λάθος αυτόν τον συλλογισμό .

δεν μπορείς να κάνεις συμφωνητικό αμοιβών , με άτομα που δεν σχετίζονται με την οικοδομική άδεια . ( το ότι είναι κληρονόμοι δεν συνεπάγεται την απόκτηση και των επαγγελματικων δικαιωμάτων ) .

θεωρώ ότι πρέπει να καταβληθεί όλη η νόμιμη αμοιβή . 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλες οι ΥΔΟΜ το δέχονται. Στο ανωτέρω αναφερόμενο ιδιωτικό συμφωνητικό διαπραγματευεται το τίμημα μιας ηδη εκτελεσμένης εργασίας, οπότε δεν απαιτούνται επαγγελματικα δικαιώματα μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οικοδομική άδεια που είναι σε ισχύ (έχει εκδοθεί το 2013 και παρατάθηκε με το άρθρο 50 του 4495/2017 έως 31/12/2024) έχει ακόμα εργοταξιακό ρεύμα. Ο επιβλέπων μηχανικός πέθανε πρόσφατα. Για να συνεχίσει την εργοταξιακή παροχή,χρειάζεται καταρχήν αναθεώρηση της αδείας λόγω αλλαγής επιβλέποντα μηχανικού και επίσης συνοδεύεται από αυτοψία της υδομ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Άδεια δόμησης με ημερομηνία έκδοσης το 2016 και θεώρηση εργοταξιακής παροχής το 2022 ολοκληρώθηκε πρόσφατα και ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει μόνιμη παροχή και αποπεράτωση του έργου . 

Ο μηχανικός πέθανε και σε προκαταρκτικό έλεγχο που μου ανατέθηκε από τον ιδιοκτήτη διαπιστώθηκε πως οι συντεταγμένες του Τ.Δ είναι λανθασμένες ως προς την εξάρτηση . Όλα τα πολεοδομικά μεγέθη και αποστάσεις ωστόσο είναι βάσει αδείας.

Το ερωτημά μου είναι το εξής .

Ως προς την διόρθωση των συντεταγμένων θα πρέπει να πάω με ενημέρωση αδείας?? . Ως προς τον ορισμό μου ως επιβλέποντα μηχανικό , τι προετείνετε ? Απαιτείται ενημέρωση ή αναθεώρηση?

Παρακαλώ για την βοήθειά σας γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.