Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θάνατος επιβλέποντα και ρευματοδότηση


Recommended Posts

Εγώ το έλυσα με τον 4014 !! Δηλώθηκε τμήμα του υπογείου ως αυθαίρετο για να πάρει ρεύμα.

Το θέμα ΦΕΜ δεν έχει λύση.

 

Η nisorvani περιγράφει εδώ μια ομολογουμένως απίστευτη διαδικασία , η οποία είναι άγνωστο αν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλες τις εφορίες και πολεοδομίες της Ελλάδας

και αφορά ΦΕΜ συνταξιούχου.

 

Εδώ http://www.michanikos.gr/topic/15157-%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE-%CE%A6%CE%95%CE%9C-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-2

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

avgoust  

 

 

τοχα ερώτημα....ωραία δήλωσες τμήμα υπογείου με 4014 αντίστοιχα με 4178   ως αυθαίρετο  πχ 50 τ.μ

η ρευματοδότηση φαίνεται για τα 50 τ.μ  ή για όλα?   

το ταπ του δήμου για ποσα βγήκε   50 ή όλα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως κωλύεται η υπάλληλος να κάνει αλλαγή επιβλέποντα λόγω λήξης της ισχύος της αδείας (εκδόθηκε το 2004 χωρίς παράταση). Αμοιβή και Φεμ έχουν κατατεθεί ευτυχώς. Λύση δεν μου δίνει και εγώ δεν μπορώ να βρώ κανένα νομικό πλαίσιο.

Edited by nenulita
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως κωλύεται η υπάλληλος να κάνει αλλαγή επιβλέποντα λόγω λήξης της ισχύος της αδείας (εκδόθηκε το 2004 χωρίς παράταση). Αμοιβή και Φεμ έχουν κατατεθεί ευτυχώς. Λύση δεν μου δίνει και εγώ δεν μπορώ να βρώ κανένα νομικό πλαίσιο.

"Καλό παράδεισο στον πατέρα σου

και καλή δύναμη σε σένα" 

 

αλλά  την επ' αόριστο παράταση ισχύος την δικαιούσαι

και μόνον από  το λόγο ότι αποπερατώθηκε ο  Φ.Ο της

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι κάλλιστα μπορείς εσύ να υπογράψεις

όλα τα  δικαιολογητικά (που θα υπέγραφε ο πατέρας σου με τη σφραγίδα του) 

και που απαιτούνται για την ηλεκτροδότηση (φυσικά με ημερομηνία πριν το θάνατό του)

και να τα δώσεις στο πελάτη σου 

 

Τα παραπάνω στα λέω επειδή ως  συνταξιούχος  αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα 

 με τους πελάτες μου

οπότε μια κυρία από το ΤΕΕ θεσσ/νίκης μου πρότεινε να τους δώσω

όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ηλεκτροδότησης

με την σφραγίδα μου με ημερομηνία σύνταξής τους

την ημερομηνία συνταξιοδότησής μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έλυσα με τον 4014 !! Δηλώθηκε τμήμα του υπογείου ως αυθαίρετο για να πάρει ρεύμα.

Το θέμα ΦΕΜ δεν έχει λύση.

 

Η nisorvani περιγράφει εδώ μια ομολογουμένως απίστευτη διαδικασία , η οποία είναι άγνωστο αν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλες τις εφορίες και πολεοδομίες της Ελλάδας

και αφορά ΦΕΜ συνταξιούχου.

 

Εδώ http://www.michanikos.gr/topic/15157-%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE-%CE%A6%CE%95%CE%9C-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-2

Το θέμα του ΦΕΜ. Θα πάρεις βεβαίωση απο την εφορία του θανόντα οτι δεν υπάρχει υποχρέωση προκαταβολής φόρου στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης εφόσον δεν εισέπραξε την αμοιβή, δεν απόκτησε εισόδημα, συνεπώς δεν υπόκειται αυτό σε φόρο εισοδήματος στο ονομά του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΨΙΑ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ 

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : Μην γράφετε με κεφαλαία. Παρακαλώ Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. avgoust

Καλημέρα gogos1212! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Δεν μπορώ να βρω όμως την εγκύκλιο που λέει πως σε περίπτωση που έχει πληρωθεί ο θανόντας για την επίβλεψη, πρέπει να χρησιμοποιηθεί αυτή η απόδειξη. Προσωπικά έχω του θανόντα την απόδειξη αλλά ο νέος μηχανικός επιμένει να κάνει κατάθεση νέας επιβλεψης, χρησιμοποιώντας το ταμείο παρακαταθηκών. Μήπως έχεις την εγκύλιο που αναφέρει οτι πρέπει να προσκομισθεί η πρώτη επίβλεψη? Η πολεοδομία λέει πως δεν την απασχολεί οποια απόδειξη και να της παμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κωνσταντίναα........κατέληξες κάπου? 

ΓΙατι και σε δική μου πρόσφατη περίπτωση, ο θαν΄΄οντας μηχανικός είχε πληρωθεί όλες τις επιβλέψεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα gogos1212! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Δεν μπορώ να βρω όμως την εγκύκλιο που λέει πως σε περίπτωση που έχει πληρωθεί ο θανόντας για την επίβλεψη, πρέπει να χρησιμοποιηθεί αυτή η απόδειξη. Προσωπικά έχω του θανόντα την απόδειξη αλλά ο νέος μηχανικός επιμένει να κάνει κατάθεση νέας επιβλεψης, χρησιμοποιώντας το ταμείο παρακαταθηκών. Μήπως έχεις την εγκύλιο που αναφέρει οτι πρέπει να προσκομισθεί η πρώτη επίβλεψη? Η πολεοδομία λέει πως δεν την απασχολεί οποια απόδειξη και να της παμε!

  

Κωνσταντίναα........κατέληξες κάπου? 

ΓΙατι και σε δική μου πρόσφατη περίπτωση, ο θαν΄΄οντας μηχανικός είχε πληρωθεί όλες τις επιβλέψεις....

Κάθε μηχανικός δικαιούται την αμοιβή επίβλεψης για το τμήμα των εργασιών που επεβλεψε.

Η αλλαγή επιβλέποντα συνοδεύεται από δηλωση για το στάδιο εργασιών.

Αν ο θανοντας έχει λάβει μεγαλύτερη αμοιβη... πάει και πέταξε. Αν έχει λάβει μικρότερη τότε πρέπει να συμπληρωθεί.

Σε περίπτωση δυστροποιας κάποιου από τα δύο μέρη (ιδιοκτήτης ή μηχανικός) υπάρχει και το ΤΕΕ.

 

Δειτε και το παρακάτω αν βρείτε κάτι..

http://www.greekarchitects.gr/site_parts/doc_files/egkykliosTEE.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ακούστε μία ωραία περίπτωση που έχω: Άδεια του 1998, το ΙΚΑ έκλεισε το 2008, οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι είχαν δώσει χρήματα επίβλεψης στο Μηχανικό (χωρίς παραστατικό) ΚΑΙ ... ο Μηχανικός απεβίωσε ... ΚΑΙ ... οι κληρονόμοι έχουν αποποιηθεί της κληρονομιάς!!

Τώρα;

Έχουμε ακίνητο που στην πραγματικότητα έχει περαιωθεί από το 2002 αλλά δεν μπορεί να πάρει ρεύμα.

Η αρμόδια Πολεοδομία μου είπε ότι οι ιδιοκτήτες πρέπει να πληρώσουν ΟΛΗ την Αμοιβή Επίβλεψης + ΦΕΜ στο Ταμείο Παρακαταθηκών όπως υπολογίζεται ΣΗΜΕΡΑ και όχι όπως είχε υπολογιστεί τότε.

Είναι λογικό να δώσουν 3.000€ (τόσο προκύπτει) άνευ λόγου και αιτίας;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να προτείνει διαφορετική λύση;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, chris_gr said:

....

Η αρμόδια Πολεοδομία μου είπε ότι οι ιδιοκτήτες πρέπει να πληρώσουν ΟΛΗ την Αμοιβή Επίβλεψης + ΦΕΜ στο Ταμείο Παρακαταθηκών όπως υπολογίζεται ΣΗΜΕΡΑ και όχι όπως είχε υπολογιστεί τότε.

Είναι λογικό να δώσουν 3.000€ (τόσο προκύπτει) άνευ λόγου και αιτίας;

....

πάντα έτσι ήταν. Και το άνευ λόγου και αιτίας απο που προκύπτει? Προφορικά σου λένε τι έγινε πριν τόσα χρόνια και μόνοι τους το λένε.

 

Πέραν αυτών και για να μη τσιμπάμε στο ότι μας λεει ο κάθε ένας με βάση το συμφέρον του τσέκαρε την λύση ιδιωτικού συμφωνητικού σημερινού που μπορείς να βάλεις ότι αμοιβή επίβλεψης θέλεις οπότε με βάση αυτά θα πάνε και τα ΦΠΑ.

Οι κρατήσεις ΤΕΕ κλπ θα πανε με την ελάχιστη νόμιμη που και λογική ήταν.

Μίλα και με Νομική υποστήριξη ΤΕΕ για λεπτομέρειες αν χρειαστείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.