Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θάνατος επιβλέποντα και ρευματοδότηση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικα ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν πως υπαρχει διαδικασια για την πληρωμη της αμοιβης επιβλεψης (ή μερος της αμοιβης αυτης δεν ξερω ακομα) στο ονομα του θανοντος επιβλεποντος μηχανικου και πως εγω θα κανω τεχνικη εκθεση που θα λεει πως παρελαβα το εργο τελειωμενο. Ετσι θα αποφυγω την αναθεωρηση της αδειας ως προς το χρονο ισχυος και κατοπιν την αναθεωρηση ως προς την αλλαγη επιβλεποντος. Με παρεπεμψαν στο Τμημα Αμοιβων του ΤΕΕ το οποιο καλω εδω και 3 ωρες περιπου, μενω στην αναμονη για περιπου 20 λεπτα καθε φορα που καλω και ακομα δεν εχω καταφερει να επικοινωνησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτά είναι τα εύκολα. Αυτό που δεν λύνεται με τίποτα είναι η πληρωμή του ΦΕΜ στον θανόντα. Οποιος το βρει και το κάνει να μου το πει κι εμενα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-81104/12-6-00

"Θεώρηση οικοδομικής άδειας για σύνδεση οικοδομικής με τα

δίκτυα ηλεκτρισμού και ύδρευσης (ΔΕΗ)".

(σε περιπτώσεις που η συμμετοχή του μηχανικού

καθίσταται δυσχερής ή αδύνατος)

Αναφορικά με την διαδικασία και τον τρόπο θεώρησης

οικοδομικών αδειών για την σύνδεση οικοδομών με τα δίκτυα

ηλεκτρισμού και ύδρευσης σύμφωνα με την παρ.5 του Αρθ-7 του

ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93) σε περιπτώσεις που η συμμετοχή του

επιβλέποντος μηχανικού καθίσταται δυσχερής ή αδύνατος, σας

γνωρίζουμε τα εξής:

1. Εφόσον έχουν περατωθεί οι οικοδομικές εργασίες ο δε

επιβλέπων μηχανικός απεβίωσε ή κηρύχθηκε σε αφάνεια με δικαστική

απόφαση (Αρθ-40 - Αρθ-50 ΑΚ και 785 επ. ΚΠΔ) είναι δυνατή η

θεώρηση της αδείας κατόπιν διενέργειας αυτοψίας από την

Πολεοδομική Υπηρεσία και υποβολής τεχνικής έκθεσης από

οποιονδήποτε τρίτο μηχανικό.

2. Σε κάθε άλλη περίπτωση (συνταξιοδότηση επιβλέποντος,

διαμονή στο εξωτερικό κλπ) επιβάλλεται αναθεώρηση της αδείας γι'

αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού, προκειμένου να καταστεί εφικτή η

συνέχιση της διαδικασίας θεώρησης της αδείας.

3. Τέλος για όλες τις προαναφερόμενες περιπτώσεις τόσο η

καταβολή της αντίστοιχης αμοιβής επίβλεψης σύμφωνα με την

ισχύουσα νομοθεσία (μέσω Εθνικής Τραπέζης η ΤΕΕ) όσο και των

αναλόγων φόρων (ΦΕΜ) και κρατήσεων (ΤΣΜΕΔΕ) που την βαρύνουν,

είναι υποχρεωτική για την θεώρηση της οικοδομικής αδείας, ο δε

τρόπος απόδοσης αυτών δεν αποτελεί αντικείμενο των πολεοδομικών

υπηρεσιών αλλά των υπόχρεων για την καταβολή αυτών (Μηχανικών και

ιδιοκτητών) και των κατά περίπτωση αρμοδίων φορέων για την

είσπραξή τους (ΕΤΕ, ΤΕΕ, ΔΟΥ κλπ).

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ , η πολεοδομία λέει εγώ θέλω ΦΕΜ στο όνομα του πεθαμένου και δεν είναι δουλειά μου πως θα το κάνεις. Οταν πας λοιπόν στην εφορία διαπιστώνεις ότι απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

Δεν υπάρχει λύση σε αυτό (ΦΕΜ θανόντος), παιδευτήκαμε μήνες με τέτοια υπόθεση.

Μέχρι που τους είπαμε ρε παιδιά κρατήστε το ΦΕΜ , δεν το θέλουμε πίσω ή τέλος πάντων ας πληρωθεί το ποσόν σε κάποιο άλλο κωδικό. Συμφωνούσαν και οι κληρονόμοι του μηχανικού.

Μάταια . Ηταν και δυσκοίλια η πολεοδομία , ντε και καλά το ποσόν σε ΦΕΜ όχι σε κάτι άλλο. Μεχρι δοκιμή τύπου Καλαμάτας έγινε ..τίποτα. Η πολεδομία ήθελε μόνο ΦΕΜ....

 

Το καλύτερο που κατάφερα ήταν μετά από διαδοχικά τηλεφωνήματα να μιλήσω με Δ/τη στο ΥΠΟΙΚ .

Διαπιστώθηκε ότι όντως υπάρχει νομικό κενό , και πρότεινε να αναλάβει (στα χαρτιά) άλλος μηχανικός την επίβλεψη εξ'αρχής.

Εκεί εξήγησα ότι αφ'ενός λόγω λήξης 4ετίας χρειάζεται παράταση ισχύος = αυτοψία , αφ'ετέρου δεν βρίσκεις εύκολα μηχανικό να αναλάβει την ευθύνη για φέροντα οργανισμό που έχει επιβλέψει άλλος.

Τελικά μου πρότεινε να πάω με όλα τα σχετικα από εκεί να δούμε αν και τι μπορεί να γίνει.

 

Κάπου εκεί εξαντλήθηκε και η αντοχή μου με το θέμα καθώς ήταν και εκτός έδρας η υπόθεση.

 

Και όλα αυτά πριν προκύψει ο 4014 και ο 4030.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ήρθε πελάτης με τα εξής δεδομένα:

  • έχει Οικοδομική Άδεια που εκδόθηκε το 2004
  • η άδεια δεν παρατάθηκε ποτέ
  • ο επιβλέπων μηχανικός απεβίωσε τον Ιούνιο του 2015
  • ο πελάτης θέλει να ρευμαδοτηθεί.

 Στην πολεοδομία λοιπόν  μου λένε πώς πρέπει πρώτα να γίνει αλλαγή επιβλέποντα αλλά επειδή η άδεια δεν είναι σε ισχύ αυτό δεν γίνεται.

Μου προτείνουν, χωρίς να είναι σίγουροι, να κάνουμε δηλώσεις στο όνομα του θανόντα (τυχαίνει να είναι ο πατέρας μου) πώς όλα έχουν κτιστεί νόμιμα στο χρόνο ισχύος της άδειας και να κλείσει η άδεια. Εννοείται σαν λύση αυτό δεν με ικανοποιεί και λόγω του χρόνου που πέρασε από το θάνατό του δεν το θεωρούν και οι ίδιοι οτι είναι σωστό. Τέλος μου προτείνουν να προχωρήσω σε τροποποίηση της αδείας (λόγω της λήξης της ισχύος της) και να καταθέσω εκ νέου τις μελέτες.

Ποιός είναι ο σωστός δρόμος;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πελάτης με τα εξής δεδομένα:

  • έχει Οικοδομική Άδεια που εκδόθηκε το 2004
  • η άδεια δεν παρατάθηκε ποτέ
  • ο επιβλέπων μηχανικός απεβίωσε τον Ιούνιο του 2015
  • ο πελάτης θέλει να ρευμαδοτηθεί.

 Στην πολεοδομία λοιπόν  μου λένε πώς πρέπει πρώτα να γίνει αλλαγή επιβλέποντα αλλά επειδή η άδεια δεν είναι σε ισχύ αυτό δεν γίνεται.

Μου προτείνουν, χωρίς να είναι σίγουροι, να κάνουμε δηλώσεις στο όνομα του θανόντα (τυχαίνει να είναι ο πατέρας μου) πώς όλα έχουν κτιστεί νόμιμα στο χρόνο ισχύος της άδειας και να κλείσει η άδεια. Εννοείται σαν λύση αυτό δεν με ικανοποιεί και λόγω του χρόνου που πέρασε από το θάνατό του δεν το θεωρούν και οι ίδιοι οτι είναι σωστό. Τέλος μου προτείνουν να προχωρήσω σε τροποποίηση της αδείας (λόγω της λήξης της ισχύος της) και να καταθέσω εκ νέου τις μελέτες.

Ποιός είναι ο σωστός δρόμος;

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΨΙΑ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ 

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : Μην γράφετε με κεφαλαία. Παρακαλώ Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.