Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτύπωση γηπέδου για κατάτμηση


ele9

Recommended Posts

Καλησπερα,

ειμαι καινουρια μηχανικος και ειδικότερα οσον αφορα τα ιδιωτικά εργα αφου ασχολουμαι πιο πολυ με δημόσια.Εμφανίστηκε ο πρωτος μου πελάτης (αγνωστος) και θελει σε ένα οικόπεδο 2,5στρεμ που εχει και με συμβολαιογραφική πράξη να μεταβιβάσει το ένα στρεμμα.Τι ακριβώς πρεπει να κάνω?Πρέπει να ακολουθήσω διαδικασίες κατάτμησης όπως μου είπανε?Που μπορω να βρω στοιχεία για να κανω την διαδικασία?Πρέπει να μιλήσω με τον συμβολαιογράφο να μου πει τι ακριβώς χρειάζεται? Τι αμοιβή πρεπεί να ζητήσω? Υπάρχει μια κατώτατη αμοιβή που πρέπει να ζητήσω?Συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων αλλα εχω πλήρη αγνοια για το συγκεκριμένο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Στον τίτλο αναφέρεις ότι πρόκειται για γήπεδο, δηλαδή για γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου και στην περιγραφή αναφέρεις οικόπεδο. Εάν πρόκειται για γήπεδο, πρέπει να εξετάσεις το συμβόλαιο και το τδ που, πιθανά, το συνοδεύει, ώστε να διαπιστώσεις το χρόνο δημιουργίας του και, επομένως, να εξετάσεις την αρτιότητά και την οικοδομησιμότητά του.

 

Για τις εκτός σχεδίου διατάξεις θα βρεις αρκετό υλικό στο forum, με σχετική αναζήτηση. Ανεξάρτητα εάν το γήπεδο είναι άρτιο ή όχι, η κατάτμηση τμήματος ενός στρεμ. από αυτό, προφανώς, δεν επιτρέπεται. Νομίζω ότι πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις αυτά τα θέματα γιατί εάν, πράγματι, δεν γίνεται η κατάτμηση, δεν χρειάζεται να συζητάς για αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

ele9

γιά ένα σοβαρό θέμα και χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα (π.χ διαφορά οικοπέδου με γήπεδο) προσπαθείς μέσα απο το φόρουμ να μάθεις , να πληροφορηθείς μεθοδολογίες,θέματα τεχνικής νομοθεσίας κλπ

αν αποφασίσεις να ασχοληθείς και με 'τοπογραφικά' καλό θα είναι στην αρχή τουλάχιστον να συνεργασθείς με έναν τοπογράφο μηχανικό,να παρακολουθείς συνεχώς τα όσα γράφονται εδώ και τέλος να διαβάσεις με αναζήτηση ότι σχετικό έχει γραφεί πράγμα που απαιτεί αρκετό χρόνο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.