Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Νομοθεσία για ίδρυση και λειτουργία βιοτεχνικών εγκαταστάσεων


sofia_

Recommended Posts

Αγαπητέ dib,

πως είναι δυνατόν να ισχύει πρίν το 1977, νόμος του 1984 ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Διονυσόπουλε

έχεις δίκιο για το ερώτημα σου, πως είναι δυνατόν να ισχύει το ΠΔ 84/84 (όχι νόμος) πρίν το 1977, αλλά απο παραδρομή, αντί 1997 έγραψα 1977!

Συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Σοφία. Πρίν απο το 1977 θα πρέπει να ίσχυε το ΠΔ 84/84.

 

Καλησπέρα, το ΠΔ 84/84 αφορά τον νομό Αττικής. Η δική μου υπόθεση αφορά εκτός Αττικής. Άρα αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο ή όποιος γνωρίζει ας μου πεί. Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα σε όλους! Για να γίνω πιο σαφής σε ότι αναφέρω παραπάνω, θέλω να μάθω το εξής:το 1993 έγινε έναρξη της επιχείρησης της μητέρας μου (επαγγελματικό εργαστήριο χαμήλης όχλησης). Ποιός νόμος για την ίδρυση βιοτεχνικών εγκαταστάσεων ήταν σε ισχύ τότε? (Βρίσκομαι εκτός νομού αττικής, άρα δεν είναι το ΠΔ 84/84). Ευχαριστώ και πάλι.

 

────────────────────────────────────

Χρησιμοποιήστε το edit για να μην κάνετε συνεχόμενες δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μας τα λες ενα-ενα και αφού δεν πρόκειται για τον Ν. Αττικής, λοιπον απο την νομοθεσία που έχω στο αρχείο μου, πριν απο το 1997, για όλη την επικράτεια (εκτός Αττικής που ίσχυε το 84/84), ήταν & είναι σε ισχύ το ΒΔ 15/21-10-1922 (ΦΕΚ 208Α), ΠΔ 22-3-1934 (ΦΕΚ 112Α), ΠΔ 17-9-1934 (ΦΕΚ 334Α), ΒΔ 10-1-1937 (ΦΕΚ 405Α), Ν 4479/65 (ΦΕΚ 119Α), ΑΝ 207/67 (ΦΕΚ 216Α), ΠΔ 1027/80 (ΦΕΚ 260Α), ΠΔ 279/81 (ΦΕΚ 78Α), Ν 1682/87 (ΦΕΚ 14Α), ..........., Ν 2516/97, ...., 3325/05.

Απο τα παραπάνω (πρίν απο τον Ν 2516/97), αρκετά άρθρα ή & ολόκληροι Ν & ΠΔ έχουν καταργηθεί με διάφορους μεταγενέστερους Ν & ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου παρακαλώ όποιος γνωρίζει...το άρθρο 38 του Ν.3325/2005 (Ιδρυση και λειτουργία βιομηχανικών και βιοτεχνικών εγκαταστάσεων) υπάρχει περίπτωση να αφορά μόνο τον νομό Αττικής;

Link to comment
Share on other sites

Για τον νομό Αττικής, ισχύει το ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ του Ν. 3325/05, από άρθρα 14 – 23.

Αλλά δες τι λέει αυτό:

Αρθρο 23

Με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται ύστερα από πρόταση του Υπουργού Ανάπτυξης ή των Υπουργών Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, μπορεί να επεκτείνεται, κατά περίπτωση, η εφαρμογή των διατάξεων του μέρους αυτού, οι οποίες διέπουν τις μεταποιητικές δραστηριότητες και σε περιοχές εκτός της Περιφέρειας Αττικής.

Όσο για το άρθρο 38 που αναφέρεις, από την εμπειρία που έχω, θεωρώ ότι είναι ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ για όλη την επικράτεια.

Όμως, υποψιάζομαι ότι τα ‘’παλικάρια’’ που έχουν την αρμοδιότητα της άδειας λειτουργίας του πατέρα σου ‘’θέλουν το κάτι τις’’ για να προχωρήσει η δουλειά (εύχομαι να κάνω λάθος).

Εδώ είμαστε να τα πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Για τον νομό Αττικής, ισχύει το ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ του Ν. 3325/05, από άρθρα 14 – 23.

Αλλά δες τι λέει αυτό:

Αρθρο 23

Με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται ύστερα από πρόταση του Υπουργού Ανάπτυξης ή των Υπουργών Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, μπορεί να επεκτείνεται, κατά περίπτωση, η εφαρμογή των διατάξεων του μέρους αυτού, οι οποίες διέπουν τις μεταποιητικές δραστηριότητες και σε περιοχές εκτός της Περιφέρειας Αττικής.

Όσο για το άρθρο 38 που αναφέρεις, από την εμπειρία που έχω, θεωρώ ότι είναι ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ για όλη την επικράτεια.

Όμως, υποψιάζομαι ότι τα ‘’παλικάρια’’ που έχουν την αρμοδιότητα της άδειας λειτουργίας του πατέρα σου ‘’θέλουν το κάτι τις’’ για να προχωρήσει η δουλειά (εύχομαι να κάνω λάθος).

Εδώ είμαστε να τα πούμε!

 

Αγαπητέ dib, σ ευχαριστώ για την απάντηση σου στο ερώτημα μου. Οι άνθρωποι εδώ που είμαι εγώ αναιρούν κάθε τί που λέω (που λέει ο νόμος). Το πρόβλημα το έχω με τους ανθρώπους και όχι με το νόμο και χαίρομαι που το έχεις αντιληφθεί...όμως μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα (το οικονομικό δλδ). Δυστυχώς δεν είναι!! Εδώ απλά συμβαίνει το εξής: δεν θέλουν να με εξυπηρετήσουν γιατί εξυπηρετούν κάποιον άλλον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.