Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δίκτυο μεταφοράς νερού


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω μια περίπτωση όπου ο ενδιαφερόμενος θέλει να μεταφέρει από το ένα χωράφι όπου υπάρχει γεώτρηση σε διπλανό για να ποτίζει τις καλλιέργειές του. Η απόσταση που θα πρέπει να καλύπτει ο αγωγός είναι γύρω στα 200 μ. Υποθέτω ότι χρειάζεται μελέτη για έκδοση ΕΠΟ κατηγορίας Β4. Αν σας έχει τύχει κάποια παρόμοια περίπτωση ή κάνετε κάποια εκτίμηση για το κόστος της διαδικασίας θα το εκτιμούσα να μου λέγατε τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Στο "Υδραυλικά έργα" του ΦΕΚ 1022/Β/5-8-02 (Η.Π. 15393/2332) αναφέρεται :

 

Κλειστοί υπόγειοι ή επιφανειακοί αγωγοί κατά μήκος του οδικού δικτύου με μήκος < 2km.

 

Αν καταλαβαίνω σωστά την περιγραφή του έργου που λες, δεν εμπίπτει το έργο σε αυτή την κατηγορία.

Και δεν βλέπω να εμπίπτει σε κάποια άλλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

CostasV κατά τη δική μου άποψη εμπίπτει στην κατηγορία 5.2: Επιφανειακοί ή υπόγειοι αγωγοί εκτός της ευρείας κοίτης ποταμών μονίμου ή διαλείπουσας ροής και εκτός οδικού δικτύου. Στην ΚΥΑ το έχει κατηγορία Β3 αλλά σε καμία περίπτωση δε νομίζω ότι το κόστος θα πρέπει να είναι το αντίστοιχο αλλά πολύ πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για αγωγό μη-μόνιμο, μήκος περίπου 200 μέτρων, διάμετρο μέχρι Φ100-150, δεν θα το χαρακτήριζα ως "υδραυλικό έργο".

Από τα μεγέθη (μήκος μερικά km, διατομή από 0,5 έως 6 m2) που αναφέρονται στο ΦΕΚ, συμπεραίνω ότι το έργο που λες δεν εμπίπτει στο εν λόγω ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.