Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο κουτί της ΔΕΗ


pas2007

Recommended Posts

Αυτό είναι ένα υπόγειο κουτί διακλάδωσης της ΔΕΗ. Έχει μέσα μαχαιρωτές επαφές (ας πούμε διακόπτες) που οι ΔΕΗτζήδες τις λένε "μαχαίρια". Είναι αυτές οι χάλκινες λάμες πάνω στο καπάκι. Έχει και ένα παράξενο όνομα που τώρα μου διαφεύγει... Συνήθως παθαίνει πρόβλημα όταν γεμίσει με νερό, ή, όταν πατήσει πάνω του ένα φορτηγό. Από εκεί το έμαθα κι εγώ :(. Σε στρωμένο πεζοδρόμιο το αναγνωρίζεις επειδή έχει καπάκι με τέσσερα τσιμεντένια φατνώματα...

 

Edit: Γράψε λάθος, μαχαίρια, όχι ασφάλειες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κιβώτιο μέσα στο οποίο βρίσκεται η ένωση των κομμένων καλωδίων. Κοινώς: η μούφα.

 

edit: Εάν έχει μέσα ασφάλειες ή άλλο εξοπλισμό στο οποίο υπάρχει πρόσβαση, δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Το κιβώτιο λέγεται "κιβώτιο ζέυξεως" ή libox (δεν ξέρω ακριβώς την ορθογραφία). Δεν έχει ασφάλειες, παρά μόνο μαχαίρια. Στη γενική περίπτωση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Το κιβώτιο λέγεται "κιβώτιο ζέυξεως" ή libox (δεν ξέρω ακριβώς την ορθογραφία). Δεν έχει ασφάλειες, παρά μόνο μαχαίρια. Στη γενική περίπτωση τουλάχιστον.

 

 

Μηπως εννοεις linkbox? ειναι πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, linkbox ονομάζεται και δεν περιέχει ασφάλειες, χρησιμεύει στην σύνδεση των καλωδίων.

 

Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να περιέχει και απαγωγείς υπερτάσεων, όπου συνδέονται οι μανδύες των καλωδίων.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά κάνουν τα μαχαίρια;

Μετά το τέλος της δουλειάς, μπορεί το κιβώτιο να ξανα-ανοιχτεί για έλεγχο ή άλλη εργασία; Νομίζω ότι εφόσον κλείσει το κιβώτιο, δεν ξαναανοίγεται, αφού έχει σφραγίσει με ρητίνη....

 

Εψαξα linkbox στο google αλλά τα πρώτα αποτελέσματα που δίνει είναι άσχετα με το θέμα. Υπάρχει κάποιο χρήσιμο link για το linkbox ; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις linkbox? ειναι πιο λογικό.

 

Έτσι εξηγείται το παράξενο όνομα... :)

Λοιπόν οι ΔΕΗτζήδες το λέγανε "λίμποξ" και στα χαρτιά το γράφουνε L/B. Είναι λοιπόν δυο λέξεις, Link Box.

Τα μαχαίρια ουσιαστικά είναι διακόπτες. Μέσα σε τέτοια κουτιά γίνονται ας πούμε οι διακλαδώσεις για την υπόγεια παροχέτευση των οικοδομών στις πόλεις. Οπότε αφαιρώντας τα μαχαίρια αποσυνδέει κάποια παροχή.

 

Τα κουτιά δεν σφραγίζουν, το καπάκι τους κλείνει υποτίθεται στεγανά και βιδώνεται με τέσσερις βίδες (όσα είδα ήταν ξεβίδωτα) και το φρεάτιο καλύπτεται με κάλυμμα από μαντέμι και τσιμέντο.

 

Βρήκα στο google αυτό.

Edit: κάνε αναζήτηση: "link-box"+ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

οκ το καταλαβα.

αυτο που μαλλον γινεται ειναι η μεταφορα τροφοδοσιας απο την εναερια στην υπογεια καλωδιωση. Όπως και να'χει μεθαυριο για 3 ωρες παλι θα εχουμε διακοπη εξαιτιας αυτου αλλα μαλλον ειναι αναγκαιο κακο μιας και απο οτι ακουσα ισως καταργηθουν στυλοι της ΔΕΗ.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.