Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή δισκέτας προστασίας με usb hasp και κόστος


asterixx

Recommended Posts

Όταν πρωτοπήραμε το Civil υπήρχαν τα floppy drives.

Τώρα που τα νέα μηχανάκια δεν έχουν floppies τι γίνεται.???

Μονόδρομος το 100αρικο + ΦΠΑ + κούριερ για dongle.??

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς.????

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μονόδρομος!!!!

 

Ακόμα και αν το drive είναι εξωτερικό ούτε τότε δεν διαβάζει την δισκέτα μερικές φορές. Χθες το έμαθα και μου ανάψαν τα λαμπάκια.... Και όχι μόνο αυτό θεωρούν πως δεν είναι δα και μεγάλο το ποσό για το usb hasp.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το αρχικό ερώτημα παραμένει ανοιχτό προς όλους τους Σιβιλάδες, έχω και μια άλλη απορία.

 

Το Σίβιλ σε τι μορφή αποθηκεύει τα αρχεία του.??

Αν αγοράσω πχ ένα άλλο πρόγραμμα μπορώ να κάνω μετατροπή των αρχείων μου στο νέο πρόγραμμα.? Η άν θέλω ν ανατρέξω σε κάποια παλιά άδεια θα πρέπει να έχω βρεί ένα τρόπο πρόσβασης στο Πόλις.??

 

Με εκνευρίζει η ιδέα αυτής της σφιχτής δέσμευσης με κάποια εταιρία. Π.χ αν καταργηθεί η κατώτερη αμοιβή, πάλι θα πρέπει να πληρώνουμε updates.....:(

Link to comment
Share on other sites

@asterixx

 

μίλησα με την civiltech για λογαριασμό του συνεργάτη μου και γι'αυτό στο λέω με τόση σιγουριά (ένεκα που χειρίζομαι τις αμοιβές για λογαριασμό του που κ που).

Link to comment
Share on other sites

1. Αν αγοράσω πχ ένα άλλο πρόγραμμα μπορώ να κάνω μετατροπή των αρχείων μου στο νέο πρόγραμμα.?

2. Η άν θέλω ν ανατρέξω σε κάποια παλιά άδεια θα πρέπει να έχω βρεί ένα τρόπο πρόσβασης στο Πόλις.??

 

1. Δεν υπάρχει κάποιος αυτοματοποιημένος τρόπος για μετατροπή αρχείων του Civil.

Αναγκαστικά με το χέρι.

 

2. α. Αφού το έχεις ήδη αγορασμένο, κράτα το σε ένα παλιό PC

 

β. Μπορείς να εκτύπωσεις και να αρχιοθετήσεις σε φακέλους όλες τις παλιές αμοιβές σου αν θέλεις να κρατήσεις (αντιπεριβαντολλογικό)

 

γ. Μια άλλη λύση είναι να εγκαταστήσεις έναν freeware pdf printer και να "εκτυπώσεις" τις μελέτες σου σε PDF. Μετά τις βάζεις σε μια δισκέττα :( ... CD ήθελα να πω και τις κρατάς αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν έχει πρόβλημα το civil με τα win7x64bit και τη δισκέτα κλειδί γιατί κάτι λέει ότι το sn της δισκέτας είναι διαφορετικό από της εγκατάστασης. Το support τους έχει πλήρη άγνοια για το θέμα και στα winxp δουλεύει κανονικά εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.