Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή χωροβάτη.


Recommended Posts

Θα ήθελα έναν απλό ηλεκτρονικό χωροβάτη (ελπίζω οτι χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία) Τον χρειάζομαι για να παίρνω υψόμετρα κυρίως για εργασίες τύπου διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου, έλεγχο υψομέτρων εκσκαφών και ξυλοτύπου κτλ

Τι ακριβώς διαφορά εχει το περιστροφικό leiser από τον χωροβάτη;

Έχετε να μου προτείνεται κάτι; Τι κόστος να υπολογίζω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για ψηφιακό/ηλεκτρονικό, μπορείς να πάρεις έναν απλό οπτικό χωροβάτη και να κάνεις την δουλειά σου.

 

Επειδή αγόρασα πρόσφατα, με 200 ευρώ πήρα έναν χωροβάτη, μαζί με σταδία και τρίποδο.

 

Η χρήση που του κάνω; Μετράω τα σχετικά υψόμετρα σε εκσκαφές για θεμελιώσεις σπιτιών. Οπότε η φτηνή λύση με καλύπτει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

@Θεοχάρης, ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις, αν και πελάγωσα λίγο!!! Πολλά όργανα που δεν καταλαβαίνω και πολύ τις διαφορές τους!!

 

@dimitrispsi, νομίζω ότι και εγώ κάτι τέτοιο απλό πράγμα θέλω για παρόμοια χρίση. Θα το κοιτάξω.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει να πω από πού τον πήρα, μήπως θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά το μοντέλο είναι: THEIS AN 24

 

Σαν μάρκα δεν την ήξερα από πριν πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα έναν απλό ηλεκτρονικό χωροβάτη (ελπίζω οτι χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία) Τον χρειάζομαι για να παίρνω υψόμετρα κυρίως για εργασίες τύπου διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου, έλεγχο υψομέτρων εκσκαφών και ξυλοτύπου κτλ

Τι ακριβώς διαφορά εχει το περιστροφικό leiser από τον χωροβάτη;

Έχετε να μου προτείνεται κάτι; Τι κόστος να υπολογίζω;

Ευχαριστώ.

Αν δεν έχεις ξαναδουλέψει χωροβάτη πάρε τον απλό που είναι και πιο φτηνός

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ως προς το κόστος και την κάλυψη βασικών εργασιών με αναλογικό χωροβάτη

η ερώτηση της συναδέλφου αφορούσε ψηφιακό-ηλεκτρονικό ή χωροβάτη laser

και έγραψα κάποιες διευθύνσεις για να ενημερωθεί περισσότερο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εξαρτάται την ακρίβεια....

Από 1100 +φπα κι ανηφορίζουν ..... αυξανομένης της ακρίβειας .... ανάλογη κι τιμή

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εκ των συνθηκών, πρέπει κάποια στιγμή να πάρω ένα χωροβάτη. Μετά απο όσο ψάξιμο, μου επιτρέπει το ίντερνετ (δε βάζουν και τα λαμόγια οι εταιρίες παντού τιμές) , καταλήγω στον leica sprinter 150M.

 

Χωρίς να το έχω δεί απο κοντά, απ'οσα διαβάζω, φαίνεται εύχρηστο (ένα κουμπί ολο κι όλο) κι έρχεται μαζί με κάποια προγράμματα. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι αν αξίζει τα χρήματα του, συγκριτικά με τον 50% φθηνότερο sprinter 50.

 

Θα μου πείτε..."για τι δουλειά το θέλεις". Κι εγώ θα απαντήσω "σωστά". Το θέμα είναι πως σήμερα χρειάζεσαι κάτι απλό, αλλά αύριο δε ξέρεις.

 

Οπότε ερωτώ κατά την εμπειρία σας, εάν αυτά τα έξτρα προγράμματα που δίνουν τα μεγαλύτερα μοντέλα, χρησιμεύουν για να αυτοματοποιούν μια Χ εργασία ή τα κάνει ο μηχανικός πάλι στο "χέρι" και λειτουργεί αναλόγως το χωροβάτη;

 

Θεωρώ δεδομένο,οτι θα αγοράσω ψηφιακό, απλώς ο sprinter 50 είναι στα 550ε και ο 150Μ στα 980...

 

Εάν έχει κάποιος συνάδελφος να προτείνει κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά. Δεν έχω κόλλημα με μάρκα.

 

Υ.Γ. να τονίσω,πως πέρα απ'τη σχολή, τόσα χρόνια δε ξαναλειτούργησα χωροβάτη, εάν εξαιρέσουμε μια φορά πριν 9 χρόνια, όπου μας ζητήθηκε στο γραφείο να συντάξουμε μια μηκοτομή και πήραμε έναν μηχανικό δανεικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.