Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή χωροβάτη.


Recommended Posts

εξαρτάται για το είδος και την ακρίβεια των μετρήσεων που τον θες.

Δουλεύω τον 150Μ (πολύ εύχρηστος! με καλή μπαταρία και αρκετή μνήμη για το 95% των εργασιών που θα χρειαστεί) αλλά μόνο για χωροσταθμήσεις χιλιομέτρων και καταγραφή των δεδομένων. Για τις υπόλοιπες εργασίες μόνο απλό χωροβάτη.

Για κατασκευαστικές εταιρίες πάντως, αξίζει και με το παραπάνω κάποιος περιστροφικός χωροβάτης (κλισίμετρο)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, δεν χρειάζομαι κάτι εξειδικευμένο. Όμως, θεωρώ, πως ένα καλό εργαλείο (σε οτιδήποτε) θα κάνει την απόσβεση του, όπως και να έχει. Σε μια δουλειά; σε δυό; σε τρείς; Και πάει λέγοντας. Εννοώ πως δε θα λυπηθώ ποτέ τα 1100ε του ή να τα "κλάψω".

 

Πιο πολύ με νοιάζει η ευχρηστία, μιας και μπορεί να λείπω πχ μια μέρα απο ένα έργο και να τον δουλέψει ο οποιοσδήποτε και να πάρει ένα σωστό υψόμετρο.

 

Φαντάζομαι πως για κρασπεδώσεις, οδοποιϊα, θα'ναι άριστος. (δε μιλάμε για μεγέθη ΑΤΕ τώρα, για μικρά εργάκια).

Link to comment
Share on other sites

ότι είναι άριστος, είναι! και με το παραπάνω!

 

αλλά για μικρά εργάκια και για να τον δουλεύει οποιοσδήποτε δεν θα τον συνιστούσα.

για απλες εφαρμογές σαν τον απλό χωροβάτη δεν έχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τον 150 (όχι τον 150Μ) εδώ και 7 χρόνιακαι το μηχανάκι έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω. Άριστο. Αυτό που έναι πολύ χρήσιμο με το μηχανάκι αυτό είναι η λειτουργία ΔΗ, που υπολογίζει απευθείας τις υψομετρικές διαφορές χωρίς να χρειάζεται προσθαφαιρέσεις που τρώνε πολύ χρόνο, τόσο για τον υπολογισμό, όσο και για την καταγραφή. Κάνεις ένα κροκί και σημειώνεις απευθείας τα αποτελέσματα των σχετικών υψομέτρων από το ρεπέρ. Τέλος μπορώ να πώ οτι είναι και γαιδούρι από πλευράς αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλήξει σε αυτόν... Ευχαριστώ για τις απόψεις σας συνάδελφοι. Περιμένω να πληρωθώ απο ένα εργάκι, και θα τον αγοράσω αμέσως. Εχω ήδη μια προσφορά (που λέει ο λόγος προσφορά) ,αλλά δε νομίζω να βρώ φθηνότερα, μιάς και όλοι παίζουν στα 50ε πάνω κάτω...

Φαντάζομαι πως για κρασπεδώσεις ειδικά, ο συγκεκριμμένος θα'ναι άπιαστος. (αν και νομίζω πως υπάρχουν και πιο εξειδικευμένοι που θέτεις και κλίση και πασαλλώνεις αναλόγως, εκτός κι αν έχω καταλάβει λάθος...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.