Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Expert Composite-CCS


spy1551

Recommended Posts

Με καλυψε ο ημιακαμπτος..

Αλλο ειχα καταλαβει..

 

spy

Δεν σου βγαζει 2η σειρα ηλους??? (εφοσον το επιτρεπουν οι γεωμετρικοι περιορισμοι..)

 

Για το EC4 composite πιστευεις αξιζει τον κοπο για 400Ε?? (με δεδομενο οτι υπαρχουν και δωρεαν λογισμικα για αυτη τη δουλεια..)

Το κακο ειναι οτι εχω κακα προηγουμενα με την εταιρεια....

 

ΥΓ. Δες μου ειπες κοστος συντηρησης..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

o θεωρητικός υπολογισμός υπάρχει και αναμένεται ο προγραμματισμός ώστε να το εντάξουν στο πρόγραμμα

Στο Bιλαμπάχο ακόμα τρίβουνε...

 

Κάτσε να βοηθήσω λίγο...

 

Guidance to developers of software for the design of composite beams

 

Προσφέρονται υπηρεσίες cross checking.

Πληροφορίες ενταύθα

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

@terry επιτρέπεται 2η σειρά ήλων. Συντήρηση δεν υπάρχει

 

Να έχεις υπόψη ότι στο EC4-composite τα επιφανειακά φορτία πρέπει να τα βάλεις μόνος σου σε γραμμικά ΚΝ/m πάνω στα δοκάρια. Το πρόγραμμα μπορεί να κάνει αυτόματη παραγωγή επιφανειακών φορτίων με βάση κάποιες επιλογές (χρήση κτιρίου κλπ) αλλά τα επιφανειακά φορτία μπορούν να κατανεμηθούν μόνο διέριστα στα δοκάρια προκειμένου να γίνουν γραμμικά. Σε περίπτωση που έχεις τετραέριστη κατανομή φορτίων τότε πρέπει το βασικό πρόγραμμα σου να έχει γεννήτρια γραμμικά κατανεμημένων φορτίων από επιφανειακά και στην συνέχεια να πάρεις τις τιμές. Αν το βασικό σου πρόγραμμα παίρνει τα επιφανειακά φορτία μόνο από πεπερασμένα τότε χεράκι (πινακάκια κλπ).

 

Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος. Ειδικά σε κύριες δοκούς ή σε πλάκες με καλούπωμα δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που λέει ο @spy1551. Τεύχος και δυνατότητα εποπτείας αποτελεσμάτων επίσης ικανοποιητικό.

 

Ποια free προγραμματάκια @spy1551 δουλεύεις? Δώσε μας τα κανα link να ξεστραβωθούμε. Αν εννοείς πάντως της arcelormittal 2 προγραμματάκια που κυκλοφορούν, έχω 2 παρατηρήσεις: Το ένα από αυτά δουλεύει με τον παλιό κανονισμό ENV ενώ το άλλο (ABC. 2.15) προσομοιώνει μόνο αμφιέριστα δοκάρια ή δοκάρι με πρόβολο αριστερά και δεξιά των στηρίξεων.

Link to comment
Share on other sites

Ποια free προγραμματάκια @spy1551 δουλεύεις? Δώσε μας τα κανα link να ξεστραβωθούμε. Αν εννοείς πάντως της arcelormittal 2 προγραμματάκια που κυκλοφορούν, έχω 2 παρατηρήσεις: Το ένα από αυτά δουλεύει με τον παλιό κανονισμό ENV ενώ το άλλο (ABC. 2.15) προσομοιώνει μόνο αμφιέριστα δοκάρια ή δοκάρι με πρόβολο αριστερά και δεξιά των στηρίξεων.

 

 

Αυτα εχω και γω..

 

EC4-composite

Δεν με νοιαζουν τα φορτια, τα περναω με το χερι....

Απλα τα 400Ε δεν ειναι πολλα αν κανει δουλεια το προγραμμα, λογικα ουτε demo δεν θα εχουν. Με προβληματιζει η υποστηριξη της εταιρειας...

Αλλο λογισμικο που εχω για συμμικτα, θελει ακομα δουλεια, εχει πολλες ελλειψεις, οχι δε διαστασιολογηση αλλα δε προσομοιωση και παραδοχες...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε κύριες δοκούς ή σε πλάκες με καλούπωμα δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που λέει ο @spy1551. Τεύχος και δυνατότητα εποπτείας αποτελεσμάτων επίσης ικανοποιητικό.

Το θέμα είναι ότι κάνεις πάντα πλήρη διατμητική σύνδεση, η οποία δεν είναι πάντα απαραίτητη, και δεν αναφέρομαι μόνο στην ύπαρξη Χ/Φ.

Η δεύτερη σειρά ήλων απαιτεί και πλάτος δοκού, το οποίο δεν είναι πάντα διαθέσιμο.

 

Μπες ξανά στην Archelor (έχει καιρό να μπεις :) ) και ψάξε BDES

 

@gousgounis

ΟΚ boy, μου ξέφυγε!

Edited by dratsiox
Link to comment
Share on other sites

@terry επιτρέπεται 2η σειρά ήλων. Συντήρηση δεν υπάρχει

2η σειρά επιτρέπεται αλλά για τις δευτερεύουσες δοκούς που με ενδιαφέρουν κυρίως , σε μικρά ΙPE υπάρχουν γεωμετρικοί περιορισμοί και δεν μπορείς να βάλεις.

Συντήρηση υπάρχει. Πρέπει να είναι 400Ε που είπε ο Τerry.

Mιλώντας με CCS την προηγούμενη εβδομάδα είχαν πει θα μου στείλουν προσφορά αλλά ακόμη δεν έχει έρθει το email. ;)

 

Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος. Ειδικά σε κύριες δοκούς ή σε πλάκες με καλούπωμα δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που λέει ο @spy1551. Τεύχος και δυνατότητα εποπτείας αποτελεσμάτων επίσης ικανοποιητικό.

Σε ολόσωμες πλάκες εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όπως είπα με ενδιαφέρουν κυρίως οι δευτερεύουσες δοκοί γιατί

στις κύριες δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα μπούνε ήλοι στην περίπτωση που έχεις χαλυβδόφυλλο , μπορεί το δοντάκι να μην πέσει πάνω σε κύρια δοκό.

 

 

Ποια free προγραμματάκια @spy1551 δουλεύεις? Δώσε μας τα κανα link να ξεστραβωθούμε.

Σε παρέπεμψε ο ψηλός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπες ξανά στην Archelor (έχει καιρό να μπεις :) ) και ψάξε BDES

 

 

Ψηλε, γτ νομιζω οτι το BDES ειναι της ΗΙLTI για τον υπολογισμο των διατμητικων της συνδεσμων??? :smile:

 

Στο EC4-composite μπορεις να εισαγεις απευθειας εντατικα μεγεθη και οχι φορτια??

 

Spy, 400Ε ειναι η προσφορα του EC4-composite

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.