Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλές Τάσεις στη μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας. Γιατί;


hmmypm

Recommended Posts

Μιας και το έφερε η συζήτηση, η μετατροπή εναλλασσόμενο 60 Hz --> Συνεχές --> Εναλλασσόμενο 50 Hz, έχει την ίδια λογική με την μετατροπή Εναλλασσόμενο 50 Hz --> Συνεχές --> Εναλλασσόμενο 50 Hz, ή είναι τελείως διαφορετικό πράγμα;

 

Αν τα δύο δίκτυα δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συγχρονισμένα, δεν μπορεί να γίνει άμεση διασύνδεση (στο εναλλασσόμενο).

Φυσικά, αν έχουνε διαφορετική συχνότητα είναι αδύνατη η διασύνδεση.

 

Edit: kallis99, με πρόλαβες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα εδώ:

http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5i4DeZLmKk4picR28JhyMJWbYssIg

που λέει ότι (για την Αίγινα):

Ειδικότερα τα έργα αφορούν την εγκατάσταση μιας γραμμής υψηλής τάσης με υποβρύχιο καλώδιο, που θα συνδέει την Αίγινα με τον Υποσταθμό των Μεγάρων

 

Τι θέλει να πει υψηλή τάση; Υψηλή συνεχή τάση, έτσι δεν είναι; Εναλλασσόμενη δεν μπορούμε με υποβρύχιο καλώδιο όπως έχουμε πει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

 

Εννοεί υψηλή τάση 150 kV AC με υποβρύχιο καλώδιο.

 

Η απόσταση είναι αρκετά μικρή και δεν συμφέρει να χρησιμοποιηθεί DC.

 

υγ. Μάλλον δεν είσαι ενεργειακός αλλά διαβάζοντας το βιβλίο του μαθήματος

Εισαγωγή στα ΣΗΕ του 5ου εξαμήνου θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα. Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε υποβρύχια καλώδια με AC τάση. Ναι ναι... Όταν οι αποστάσεις είναι μικρές, το θυμήθηκα.....

 

Όχι είμαι ενεργειακός και έχω περάσει με 7 τα ΣΗΕ του 5ου. Ουσιαστικά αυτό το μάθημα αν θυμάσαι εστιάζει κυρίως στις μηχανές και λίγο στα ΣΗΕ. Το μόνο μάθημα που έχω που εστιάζει στα ΣΗΕ είναι ΑΣΗΕ 1 στο οποίο δεν έχω μάθει τίποτα αντίστοιχο. Τα άλλα μαθήματα του αντικειμένου (δίκτυα διανομής και δίκτυα μεταφοράς) είναι επιλογής (έχω μισή την Ε), τα οποία δεν έχω επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν για τη μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας, με εναλλασσόμενο ισχύει ο τύπος:

 

P = (V1*V2)*sinδ/Xd

όπου :

V1: η τάση του ζυγού έναρξης (κοινός εκεί που είναι η γεννήτρια,η παραγωγή)

V2 : η τάση του ζυγού τέλους (κοινός εκεί που είναι το φορτίο)

δ : η διαφορά γωνιών της τάσης του ζυγού εναρξης με το ζυγό τέλους

Xd : η εμπέδηση της γραμμής

 

Είναι φανερό ότι όσο αυξάνεις την τάση που γίνεται η μεταφορά(αυξάνεις την τάση στο ζυγό έναρξης μέσω μετασχηματιστή), μεταφέρεις περισσότερη. Υπάρχει ενας περιορισμός σε αυτό, το επίπεδο της μόνωσης (B.I.L)όσο ανεβαίνουν οι τάσεις θες και περισσότερα χρήματα για την μόνωση.

Τη γωνία δε μπορείς να την φέρεις στις 90 μοίρες θα έχεις πρόβλημα ευστάθειας.

Και την εμπέδηση του αγωγού της γραμμής μπορείς να την μειώσεις μέχρι ένα όριο.

Αυτά ισχύουν για το εναλλασσόμενο. Τα πράγματα για το συνεχές είναι διαφορετικά.

Συνήθως για τα υποβρύχια καλώδια πάνω από 32χλμ βάζουμε συνεχές για την διασύνδεση. Και αυτό γίνεται γιατί δε μπορούμε να αντισταθμίσουμε τα άεργα της ίδιας της γραμμής άμα βάζαμε εναλλασσόμενο. Σκέψου να βάζεις δύτες για να βάλουν πυκνωτές.

Και επίσης για μεγάλες αποστάσεις είναι προτιμότερο να έχεις συνεχές, πάνω από κάποια χιλιόμετρα. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.