Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθαρισμός υπερχειλιστή


dbzzbd

Recommended Posts

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

 

Ξέρει κανείς αναφορικά με τα σκουπίδια που μαζεύονται σε έναν υπερχειλιστή και στη λίμνη, τι μέθοδοι υπάρχουν για τον καθαρισμό τους;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Alex

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το μάζεμα των σκουπιδιών ή για μέτρα που μπορείς να λάβεις για να μην μαζεύονται σκουπίδια;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, επειδή δεν έχω πάρει ακόμα το διπλωμα μου και ξέρω μόνο όσα έχουμε κάνει στη σχολή. Αν θυμάμαι καλά ο υπερχειλιστής είναι τμήμα του φράγματος (που διοχετεύεται η παροχή) και αποτελείται από τη στέψη και μετά υπάρχει κλίση και μπορεί να υπάρχει μετά διώρυγα. Τα σκουπίδια συκεντρώνονται στην στέψη του υπερχειλιστή ή στην κατάντι όψη που έχει κλίση? Πάει κάποιος και τα μαζεύει? Πως αλλιώς?΄Η είναι θέμα σχεδιασμού?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά χειροκίνητα μαζεύονται τα σκουπίδια...

 

Στην περίπτωση που υπάρχει κάποιος για να κάνει τις οργανομετρήσεις τα μαζεύει αυτός...αλλιώς κάποιος υπάλληλος του ΚτΕ.

 

Μπορεί να ληφθούν και μέτρα για να μην πετάει ο κόσμος σκουπίδια (ταμπέλες, αστυνόμευση, τοποθέτηση κάδων κτλ).

 

Γενικά αυτή η παράμετρος δεν λαμβάνεται υπόψη στο σχεδιασμό...τουλάχιστον όχι άμεσα.

 

Από κει και πέρα, αν παρουσιαστεί θέμα με πολλά σκουπίδια κτλ, θεωρητικά, θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν συστήματα περισυλλογής (δίχτυα ή κάτι παρόμοιο) ανάντι ή/και κατάντι...δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει ποτέ για τέτοια συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για σκουπίδια που βρίσκονται στην επιφάνεια;

 

Δεν ξέρω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα,αλλά το πιθανότερο είναι να τοποθετηθούν δίχτυα για την περισυλλογή των σκουπιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρά ρυάκια πάντως (χωρίς μεγάλο βάθος), για τα φερτά υλικά που μένουν στον πάτο ενίοτε χρησιμοποιείται φορτωτής ("φαγάνα")...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.