Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια υφιστάμενων γραφείων


Recommended Posts

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή τα λινκ δεν ανοίγουν, μηπως υπάρχει κάποια πρότυπη μελέτη για νεο ισογειο κτίριο με χρήση γραφείου?

 

Απαιτείται έλεγχος απο πυροσβεστική κτλ ή είναι παρομοια η μελετη με αυτη για κτιρια κατοικιων ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για υφιστάμενο γραφείο πήγα σήμερα από Πυροσβεστική και μου είπαν να ζητήσω υπόδειξη μέτρων και να προσκομίσω κάτοψη χώρου με εμβαδομέτρηση ανά χώρο. Επειδή δεν ρώτησα, περνάμε μεικτό εμβαδόν ή καθαρό στα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Καλή χρονιά με υγεία πάνω απ' όλα.

 

Σε υφιστάμενη κατασκευή με άδεια για βιοτεχνικό κτίριο μου ζητήθηκε να γίνει αλλαγή χρήσης σε κτίριο γραφείων όπως και χρησιμοποιείται την τελευταία δεκαετία. Όπως διάβασα, χρειάζεται να γίνει εκ΄ νέου μελέτη παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας αφού γίνει η αλλαγή χρήσης. Ισχύει αυτό ή κάνω κάποιο λάθος; Επιπλέον σαν διπλ. πολιτικός μηχανικός μπορώ να υπογράψω την ενεργητική ή περιορίζομαι μόνο στην παθητική;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει παθητικη και ενεργητική γιατί ακριβώς αλλάζει χρήση στο κτήριο.

 

Για την ενεργητική, σίγουρα όχι δεν μπορείς, γιατί θα έχει μόνιμα συστήματα που δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής.

 

Συνεπώς πρέπει να αποτανθείς στο συνεργάτη σου μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα. Τα υφιστάμενα γραφεία πλέον πάνε με την 17/2016 (το αναφέρω για την πληρότητα του θρεντ).

Έχω γραφείο λοιπόν σε υφιστάμενο κτίριο μικρών γραφείων και ιατρείων στον 5ο όροφο στην Αθήνα.

Η πυροσβεστική μου ζητάει να υπολογίσω μέγιστο μήκος όδευσης διαφυγής από το πιο ακραίο σημείο του γραφείου μέχρι....την τελική έξοδο του κτιρίου στο ισόγειο (!) και όχι απλά με την έξοδο του γραφείου στον όροφο. Φυσικά το μήκος αυτό ξεπερνάει τα 45μ αν θεωρήσουμε και τα κλιμακοστάσια επί 1,50 που λέει η νομοθεσία. Είναι λογικό να μου ζητάνε μήκος όδευσης μέχρι την τελική έξοδο του κτιρίου ?

Αφού ρε παιδιά αν πιάσει φωτιά στο γραφείο ο κόσμος θα βγει έξω στο κεκντρικό κλιμακοστάσιο το οποίο είναι πυροπροστατευμένο. Γιατί να υπολογίζεται μέχρι την έξοδο του κτιρίου ??

Θυμίζω λίγο τι λέει η νομοθεσία: 

Παράθεση

α. Η μέγιστη απόσταση της πραγματικής απροστάτευτης όδευσης διαφυγής από τους χώρους κύριας χρήσης του γραφείου έως την πλησιέστερη έξοδο κινδύνου ορίζεται σε 45 μ. Όταν υπάρχουν δύο (2) ή περισσότερες εναλλακτικές οδεύσεις διαφυγής, αρκεί η μία (1) από αυτές να πληροί το μέγιστο όριο μήκους της πραγματικής απόστασης.
β. Η απόσταση της πραγματικής απροστάτευτης όδευσης διαφυγής, αναφέρεται συνήθως σε οριζόντια διαδρομή. Όταν στην όδευση περιλαμβάνεται απροστάτευτη κατακόρυφη όδευση, προστίθεται το μήκος του κλιμακοστασίου επαυξημένο κατά 50%. (Εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε εσωτερικά κλιμακοστάσια εντός του καταστήματος που είναι ανοιχτά και επομένως μη πυροπροστατευμένα)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/9/2018 at 5:14 ΜΜ, nik said:

Αφού ρε παιδιά αν πιάσει φωτιά στο γραφείο ο κόσμος θα βγει έξω στο κεκντρικό κλιμακοστάσιο το οποίο είναι πυροπροστατευμένο. Σωστά στο ζητάει γιατί τα υφιστάμενα κτήρια (προ του '88) έχουν μειωμένη παθητική πυρασφάλεια σε σχέση με αυτά του '88 και μετά, έχουν μειώσει την μέγιστη απόσταση διαφυγής μέχρι την τελική έξοδο (στο δρόμο) γι' αυτό ακριβώς το λόγο και ως εκ τούτου  ωθούν τις επιχειρήσεις σε αυξημένα ενεργητικά μέτρα ... εν προκειμένω θα σου ζητήσουν να βάλεις σε όλο το κλιμακοστάσιο (απο τον 5ο μέχρι το ισόγειο) αυτόματο υδροδοτικό σύστημα με νερό (sprinklers - δεξαμενή νερού - δίκτυο σωληνώσεων - αυτόματο μηχάνημα παροχής νερού + πίεσης).  Γιατί να υπολογίζεται μέχρι την έξοδο του κτιρίου ?? 

Θυμίζω λίγο τι λέει η νομοθεσία: 

  Παράθεση

β. Η απόσταση της πραγματικής απροστάτευτης όδευσης διαφυγής, αναφέρεται συνήθως σε οριζόντια διαδρομή. Όταν στην όδευση περιλαμβάνεται απροστάτευτη κατακόρυφη όδευση, προστίθεται το μήκος του κλιμακοστασίου επαυξημένο κατά 50%. (Εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε εσωτερικά κλιμακοστάσια εντός του καταστήματος που είναι ανοιχτά και επομένως μη πυροπροστατευμένα)

Λάθος αντιλαμβάνεσαι την έξοδο κινδύνου ... είναι μέχρι την έξοδο από το κτήριο σε ελεύθερο χώρο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.