Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωδαισία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Σπουδάζω στο ΤΕΙ Αθήνας Τοπογραφία και είμαι στο 1ο Εξάμηνο. Όπως καταλαβαίνετε η οργάνωση στο τμήμα δεν είναι και η καλύτερη από την άποψη των σημειώσεων...

Μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει φτιάξει ένα τυπολόγιο για την Γεωδαισία ή γενικότερα για το αντικείμενό μας?

Ευχαριστώ για την προσοχή σας! :)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε kaL topo καλωσήρθες στο φόρουμ

οι σημειώσεις καλύπτουν τα βασικά κάθε μαθήματος

προς το παρόν μάλλον θα διδάσκεστε τοπογραφία και θέματα εισαγωγής στην γεωδαισία

υπάρχουν καταπληκτικά βιβλία για την γεωδαισία

για αρχή σου προτείνω τα

"Εφηρμοσμένη Γεωδαισία" Ε.Λάμπρου-Γ.Πανταζής

"Θεωρία της Γεωδαισίας" Ε.Λιβιεράτος

"Γεωμετρική Γεωδαισία" Α.Φωτίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

One step at a time.... νεαρέ συνέδελφε. Πρώτα μαθαίνεις να περπατάς και μετά να τρέχεις.

Είσαι μόλις στο 1ο εξάμηνο..... μήπως βιάζεσαι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 

Το σύγγραμμα "Εφαρμοσμένη Γεωδαισία- Λάμπρου-Πανταζής" το έχετε κοιτάξει ;

Είναι καινούργιο (2010). Αν το έχετε διαβάσει ή έστω ξεφυλλίσει θα ήθελα ένα σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε G_TSIRAS

ναί το έχω διαβάσει, οι δύο συγγραφείς είναι προσωπικοί μου φίλοι

σε γενικές γραμμές

1. έχουν συγκεντρώσει σε λίγες σχετικά σελίδες αρκετά χωρίς να πλατιάζουν και εστιάζουν σε θέματα εφαρμογής

2. είναι το πρώτο βιβλίο με αναφορές σε σύγχρονο εξοπλισμό και σύγχρονες μεθοδολογίες

3. είναι πού καλό και για φοιτητές και για επαγγελματίες όμως είναι φυσικό να μην μπορούν να καλυφθούν σε ένα βιβλίο όλα τα θέματα που άπτονται της γεωδαισίας.

 

θεωρώ πάντως ότι σχολιασμός σε βιβλία επιστημονικού και τεχνικού αντικειμένου-ενδιαφέροντος δεν έχει νόημα

δεν είναι διήγημα ,ούτε μυθιστόρημα

εδώ οι συγγραφείς προσεγγίζουν ένα θέμα με στόχο να καλύψουν και εκπαιδευτικές ανάγκες

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ...

Το φόρουμ στο οποίο όλοι γράφουμε,άλλοι πράγματα σωστά και άλλοι λάθος κατά την άποψή μου, προφανώς και δεν είναι ούτε λέσχη ανάγνωσης , ούτε φιλολογικό φόρουμ. Επειδή συνάδελφε ΘΕΟΧΑΡΗΣ από ότι έχω δει στις δημοσιεύσεις σας παρακολουθείτε την βιβλιογραφία του αντικειμένου της ΓΕΩΔΑΙΣΙΑΣ , προφανώς και γι'αυτό το λόγο ζήτησα την άποψη σας. Η απάντηση που θα περίμενα δεν θα ήταν σε καμιά περίπτωση του στυλ "πολύ γλαφυρή περιγραφή" ή "πολύ ατμοσφαιρικό έργο" ή "σε συναρπάζει". Αλοίμονο. Δεν ζήτησα να μου σχολιάσετε τα έργα του Μπωντλαίρ. Όμως επειδή το σύγγραμμα είναι καινούργιο(Μάρτιος 2010), επειδή το συγκεκριμένο έργο δεν διανέμεται ακόμα στην ΣΑΤΜ, και επειδή το συγκεκριμένο σύγγραμμα κοστίζει 45€ αν λέω σωστά, λίγο αλμυρό για έναν φοιτητή, γι'αυτό το λόγο ζήτησα και τη γνώμη σας. Όσο για τους συγγραφείς και εγώ τους γνωρίζω άριστα .

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε G_TSIRAS

ξεκίνησα στο μήνυμα 7 απαντώντας στο ερώτημά σου

τα υπόλοιπα είναι προσωπική μου άποψη και απλά την διατύπωσα

απο το προφίλ σου θεώρησα ότι είσαι Μηχανικός και όχι φοιτητής χωρίς αυτό να σημαίνει

ότι διαφοροποιείται η απάντηση

απλά τα 45 ευρώ είναι ίσως 'αλμυρά΄για φοιτητή ,πιό προσιτά σε Μηχανικό που δουλεύει

να σκεφθείς όμως ότι 'αντίστοιχο΄βιβλίο του Barry F.Kavanagh Surveying with Construction Applications (7th Edition) τιμάται 85 ευρώ

σιγά -σιγά θα δημιουργήσεις την δική σου βιβλιοθήκη μιάς και φαίνεται απο τα μηνύματά σου ότι σε ενδιαφέρει πολύ η γενικότερη και ειδικότερη ενημέρωση

σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι εδώ είμαστε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

αν και όχι πάρα πολύ σχετικό με την συζήτηση ,να προσθέσω κι εγώ κάτι :

ένας καθηγητής στο πολυτεχνείο (κ.Βαρδουλάκης - καθ.ΕΜΠ για όσους τον ήξεραν)

μας έλεγε :

"αν αγοράσεις ένα βιβλίο και το ανοίξεις έστω και μια φορά για να διαβάσεις κάτι από αυτό, τότε ξεπλήρωσε όλη την αξία του"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.