Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός μηχανικού μετά την 6μηνη σύμβαση


bannedteam

Recommended Posts

παιδια ερώτηση .Εχω ενα φίλο ο οποίος εργαζεται σε μια εταιρια και παιρνει μεικτα 1100Ε.Εχει κανει συμβαση 6μηνη λογω του ότι ειναι νέος μηχανικός

 

Οταν ανανεωθει η συμβαση(π.χ για 1χρονο) θα υπαρχει κ αλλαγή του μισθου;ή μενει ως εχει;

 

Υ.Γ η 6μηνη συμβαση εγινε προφανως επειδη ειναι νεός μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θεμα διεκδίκησης... για αρχή, τα λεφτά που παίρνει είναι καλά... μετά η εταιρεία θα κρίνει αν είναι χρήσιμος ή όχι και μετά θα ανανεώσει την σύμβαση... ο φίλος σου τότε καλό είναι να διεκδικήσει, σε λογικά πλαίσια, κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

ποσα παραπανω δηλαδη;

κανα 100αρικο; η ειναι πολλα;

 

να σημειωσω παιρνει 14,5 μισθους(ετσι του ειπανε, υποθετω δωρα πασχα,αδειας κλπ) [δηλαδη καθαρα του βγαινει το μηνα πανω απο 1000αρικο παιρνοντας υποψην τα δωρα ]

Link to comment
Share on other sites

δλδ παίρνει βασικό μισθό μηχανικού (άθλος για τις σημερινές εποχές...)

εγώ προσωπικά θα ζητούσα κάπου στα 100-150 ευρώ, αφού έχω αποδείξει με την δουλειά μου ότι είμαι ικανή μηχανικός... και ένας εργοδότης που το καταλαβαίνει αυτό, θα την δεχτεί αυτήν την αύξηση... κανένας εργοδότης, όσο συντηρητικός και αν είναι, δε θέλει να του φύγει ένας ικανός συνεργάτης για να κερδίσει 100 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να παίρνουν 15 μισθούς (ένας μισθός έξτρα το Μάρτιο λόγω ισολογισμού) αλλά το έχουν κάνει 14,5

Link to comment
Share on other sites

από προσωπικό πάθημα-μάθημα, όπου υπάρχει εργοδότης καλό είναι πριν ζητήσουμε κάτι...να δούμε και αν υπάρχει διάθεση από τον ίδιο τον εργοδότη να δώσει κατι...με το σκεπτικό ότι θελουμε να παραμείνουμε σε αυτή τη θέση

Link to comment
Share on other sites

Και σχεδόν πάντα οι τράπεζες είναι τυπικές. Δηλαδή τα παίρνεις όλα τα νόμιμα αλλά οι αυξήσεις είναι από ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.