Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τηλεμετρία Φωτοβολταϊκών


Geo22

Recommended Posts

Οι πρίζες με επιτήρηση δικτυου είναι μια εναλλακτική και καλη λύση.

 

Τα teltonika τα δουλεύω πανω απο 1.5 χρονο. Αντικατεστησα τα παλιά netgear routers που είχα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα. Βρίσκονται μέσα σε πιλαρ.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

TP LINK TL-MR3040 PORTABLE BATTERY POWERED 3G/4G WIRELESS ROUTER

 

Αυτό που είναι πολύ φθηνότερο κάνει? Δεδομένου ότι οι πάροχοι δίνουν συνήθως ένα usb στικάκι.\

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να ειναι όμως συμβατο το στικακι με το ρουτερ.

 

Εγώ το πρόβλημα που αντιμετώπιζα με net gear mbrn3000 ηταν οτι έχανε συχνα τις ρυθμίσεις του και έπρεπε κάθε τόσο να πηγαινει κάποιος επιτόπου να τον επαναρυθμιζει.

 

Επίσης πρεπει με κάποιο τροπο (χρονοδιακόπτη, πρίζα με επιτήρηση ίντερνετ κλπ.) να κανεις reboot στο router γιατί χάνει τη σύνδεση με το 3g δικτυο , μάλλον λόγω reset της κεραιας (απο οτι μου είπανε στη Vodafone).

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

αν θες μεγαλύτερο up time και λιγότερα προβλήματα, πάρε modem/router με ενσωματωμένη θύρα sim, ώστε να να μην χρησιμοποιήσεις modem usb stick...

 

Λιγότερες συσκευές, λιγότερα θέματα....

Link to comment
Share on other sites

αν θες μεγαλύτερο up time και λιγότερα προβλήματα, πάρε modem/router με ενσωματωμένη θύρα sim, ώστε να να μην χρησιμοποιήσεις modem usb stick...

 

Λιγότερες συσκευές, λιγότερα θέματα....

Όπως είναι τα teltonika.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ το ping reboot και δουλεύει μια χαρα. Ειδικά το καλοκαίρι που η περιοχή γεμίζει με κόσμο (και κινητά) και η τοπική κεραία  "κρεμάει" πολύ συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω όσους θελήσουν τηλεμετρία 3G με Vodafone οτι πρέπει να ζητήσουν το πρόγραμμα M2M με όσα GB θέλουν και μετά να στείλουν αίτηση (την οποία επισυνάπτω) για να τους ανοίξουν πόρτες και να έχουν αμφίδρομη επικοινωνία.

 

Για να μην τραβήξετε αυτά που τράβηξα εγω...

f-873.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.