Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mελέτη επιλεκτικότητας


soumou

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς λίγο με το παρακάτω λογισμικό

 

http://www.schneider-electric.gr/greece/gr/products-services/electrical-distribution/products-offer/range-presentation.page?p_function_id=5004&p_family_id=5286&p_range_id=2237

 

Θέλω να πιστεύω πως το παραπάνω δεν θεωρείται διαφήμιση. Δεν ξέρω κάποιο αντίστοιχο, δωρεάν λογισμικό.

 

Πες 2 λόγια για την εφαρμογή σου μήπως βοηθήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

@miltos, ευχαριστώ θερμά!

 

Υ.Γ: Εδώ που μένω φαίνεται πως κανείς δεν ασχολήθηκε με την επιλεκτικότητα. Όταν κάτι πάει στραβά πρέπει να κατέβω να σηκώσω τον αυτόματο της χελώνας !!!

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω , δουλευω με το προγραμμα Panel-cad

βγαζει εξισου αποτελεσματα

εχω βγαλει κανει μια μελετη αλλα δεν ξερω αν το αποτελεσμα ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε προηγούμενο μήνυμα σε ρώτησα αν χρησιμοποιείς το πρόγραμμα της Ti-soft! Μπορείς να μας πεις τι ρεύμα βραχυκύκλωσης υπολογίζει το πρόγραμμα και τι σου προτείνει;

 

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο miltos είναι δύσκολο να σιγουρευτούμε ότι πετύχαμε επιλεκτικότητα σε μικροαυτόματους και μάλιστα της ίδιας χαρακτηριστικής. Εκεί (νομίζω) ότι εξαρτάται από την τιμή του ρεύματος βραχυκύκλωσης. Σου δίνω ένα παράδειγμα από τον κατάλογο που προανέφερα. Για μικροαυτόματο χαρακτηριστικής C 16A (MCN) και γενικό μικροαυτόματο ίδιας χαρακτηριστικής στα 32Α (MCN), έχουμε επιλεκτικότητα μέχρι 0,24 kA. Δηλαδή για βραχυκύκλωμα μέχρι 0,24 kA πέφτει η 16αρα από εκεί πέρα άγνωστο. Αν υπάρχει κάποιος έμπειρος συνάδελφος που έχει ασχοληθεί με μελέτες επιλεκτικότητας και έχει όρεξη, ας ρίξει μια ματιά στον κατάλογο και ας με διορθώσει ή ας επιβεβαιώσει τα όσα έγραψα...

 

Πάντως επιμένω ότι πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχεις υπολογίσει σωστά το ρεύμα βραχυκύκλωσης και μετά να δεις από τους καταλόγους των εταιριών τις τιμές για επιλεκτικότητα των διαφόρων διακοπτικών μέσων. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις στην τεχνική βιβλιοθήκη της schneider και θα βρεις κάποια έγγραφα σχετικά με το πως γίνεται ο υπολογισμός!

Link to comment
Share on other sites

Για μικροαυτόματο χαρακτηριστικής C 16A (MCN) και γενικό μικροαυτόματο ίδιας χαρακτηριστικής στα 32Α (MCN), έχουμε επιλεκτικότητα μέχρι 0,24 kA
0.24kA = 7.5 * 32A, όπου 7,5 = (5+10) / 2

 

(Το μαγνητικό ενός μικροαυτόματου χαρακτηριστικής Cενεργοποιείται σύμφωνα με τις προδιαγραφές της κατηγορίας από 5~10*Ιον. Για τον C32, λοιπόν τα 240Α είναι ο μέσος όρος του 5*Ιον και 10*Ιον. )

 

Δηλαδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα επιλεκτικότητα υπάρχει μόνο στην περιοχή λειτουργίας του θερμικού στοιχείου του C32.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλον τον κατάλογο για την επιλεκτικότητα ανάμεσα σε αυτόματες ασφάλειες αυτό ισχύει! Δηλαδή, με λίγα λόγια, για να σιγουρευτούμε ότι επιτυγχάνουμε επιλεκτικότητα θα πρέπει να τοποθετήσουμε τηκτή γενική ασφάλεια;

 

milto μπορείς να εφαρμόσεις το παράδειγμα στο λογισμικό που προτείνεις και να μας πεις αν ισχύει το ίδιο; Με μια πρόχειρη ματιά μου δίνει 0,24 kA δίνοντας τις ίδιες τιμές για τις διακοπτικές συσκευές με αυτές της hager, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει επιλεκτικότητα μέχρι 270Α για C32 και C16 της σειράς C60N (δηλαδή μέχρι 8,5*32Α).

 

Ακόμα και αν βάλω C63 και Β1 πάλι έχω επιλεκτικότητα μέχρι 8,5*63Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.