Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

1. Έχω ήδη καταθέσει την άδεια

2. έχω όλα τα δικαιολογητικά να την νομιμοποίηση προ '55 στον φάκελο.

3. και μεμονωμένα να κάνω πρώτα νομιμοποίηση πάλι στον ίδιο μηχανικό θα κολλήσω καθώς πάλι θα μου ζητήσει στατική επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...ομολογουμένως και δυστυχώς δεν έχω βρει επιχείρημα με νομική βάση για να το αντικρούσω!

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάποιο ΦΕΚ ή οδηγία παρακαλώ ας με ενημερώσει!

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

μου ζητήθηκε από την πολεοδομία πλήρης στατική επίλυση του φέροντος οργανισμού ο οποίος αποτελείται από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ ότι για αυτήν την άδεια χρειάζομαι πλήρη στατική επίλυση για κτήριο προ '55 και όχι μια βεβαίωση στατικής επάρκειας?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Λάθος σου ζητάνε επίλυση.

Επάρκεια ή δήλωση αντοχής ίσως να μπορεί να σου ζητήσει. Αλλά όχι επανεπίλυση.

 

Και δεν υποχρεούσαι εσύ να αποδείξεις ότι δεν απαιτούνται αυτά, αλλά ο ελεγκτής ότι ζητούνται.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχει νομοθεσία ή οδηγία σχετικά με το θέμα ο κάθε ελεγκτής έχει δικαίωμα να ζητήσει ότι θέλει.

Η απάντηση του ΤΕΕ επί του θέματος ήταν στο ίδιο μήκος κύματος. Ότι δηλαδή για αυτές τις περιπτώσεις εξαρτάται από την κάθε πολεοδομία πως θα το χειριστεί.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε τρόπο σκέψης γιατί δεν το πας καλά.

Άλλο σου είπα εγώ.

Να σου δείξει ο υπάλληλος που το λέει.

Δεν υπάρχει ελεύθερη κρίση νομοθεσίας.

 

Ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται.

 

Και τώρα που το θυμήθηκα......οδηγία και ενημέρωση για το τι ζητάει ο στατικός υπάρχει.-

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900

 

μηπως μπορεις να κάνεις μια επεξήγηση στο:

 

''οδηγία και ενημέρωση για το τι ζητάει ο στατικός υπάρχει''

 

tnx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπάρχουν εγκύκλιοι και οδηγίες για το τι πρέπει να ζητάει ο κάθε ελεγκτής.

 

Δεν ζητάει ότι του ρχεται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας …Συνάδελφοι

Σε μια δουλειά που μου έχει τύχει .. για νομιμοποίηση κτισμάτων προ του 55 (+αντικατάσταση στέγης με υπερύψωση τμήματος)..

Η αρμόδια πολεοδομία βγάζει μια παρατήρηση πάνω στο τοπογραφικό και στις κατόψεις (Νόμιμο περίγραμμα 0.00μ η 1.00μ) δηλαδή τα κτίσματα η θα έχουν απόσταση από τα όρια 1.00μ η 0.00μ…. σε κάποια σημεία έχω πλάγιες αποστάσεις (κτιρίου-όρια οικοπέδου) από τα όρια 0.50μ-0.80μ !!! αυτά τα όρια του έδειξε ο ιδιοκτήτης αυτά αποτυπώθηκαν από τον συνάδελφο τοπογράφο….επίσης με αυτό το τοπογραφικό έγιναν και τα συμβόλαια….

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι τα προ του 55 νομιμοποιούνται ως έχουν…Γιατί στην πολεοδομία δεν μπορούν να προχωρήσουν και μου βγάζουν τέτοια παρατήρηση ….εμένα μου είπε ξεκάθαρα δεν με νοιάζει πως είναι.. εγώ θέλω να δω στα δικά μου σχέδια 0 η 1μ απόσταση από τα πλάγια όρια του οικοπέδου με το κτίριο….έχω μπερδευτεί λίγο .. δεν ξέρω αν έχει τύχει αυτό το πράγμα και σε άλλον συνάδελφο …έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά ακόμα δεν έχω βρει την άκρη….περιμένω τυχόν συμβουλές σας …. Ευχαριστώ…(THEO TDM THANKS)

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω τα προ 55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα

 

διάβασε όμως και τις σχετικές συζητήσεις

http://www.michanikos.gr/tags.php?tag=%F0%F1%EF+55

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.