Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο προϋπήρχε κτίσμα προ του 1955, βγήκε το 1979

οικοδομική άδεια (αδιαμόρφωτο ισόγειο (σημερινή πυλωτή) + 1 όροφος) η οποία δεν

αποτύπωνε το παλιό κτίσμα (χαρακτήριζε τον ισόγειο χώρο σαν αδιαμόρφωτο ισόγειο).

Υπόλοιπο σ.δ. υπάρχει για να γίνει η νομιμοποίηση.

Το πρόβλημα είναι πως νομιμοποιήται το παλιό κτίσμα ?

(νομιμοποίηση? το δείχνουμε σαν να γίνεται τώρα?)

Επειδή είναι πολύ δικός μου άνθρωπος δεν έχω πρόβλημα όσο χρονοβόρα και όποια να

είναι η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως μπορείς να ακολουθήσεις την απλή διαδικασία της πιστοποιίησης περιγράμματος, αφού υφίσταται προ του '55. Το θέμα είναι να βρεις κάποια τεκμήρια για την ύπαρξη του σπιτιού. Τέτοια μπορεί να είναι κάποια βεβαίωση από τη ΔΕΗ εφόσον ηλεκτροδοτείτο, από τον οικείο Δήμο, ακόμη και ένορκη κατάθεση γειτόνων σε συμβολαιογράφο. Πρέπει να κάνεις μια ερώτηση στην Πολεοδομία για να δεις τί θα δεχθούν.

Αυτή είναι η πιο απλή, σύντομη και φθηνή διαδικασία. Η νομιμοποίηση συνεπάγεται πρόστιμα και το να βγάλεις άδεια σαν να γίνεται τώρα εξαιρετικά ασύμφορο και επισφαλές (ποιός θα αναλάβει την ευθύνη να δηλώσει επιβλέπων σε ένα έργο που θα μελετηθεί με τους σημερινούς κανονισμούς, αλλά έχει υλοποιηθεί πριν τη θεσμοθέτηση αντισεισμικού κανονισμού;)

Link to comment
Share on other sites

Τεκμήρια ότι είναι προϋφιστάμενο του '55 μπορούν να βρεθούν από τον οικείο

δήμο. Στην άδεια όμως του 1979 ο συνάδελφος δεν το εμφανίσε καθόλου.

Το πρόβλημα είναι πως αντιμετωπίζεται το λάθος-παράλειψη αυτή, ώστε να

υπάρχουν σχέδια, στοιχεία νομιμότητας κλπ για το κτίσμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παρακαλώ θα ήθελα να με ενημερώσετε εάν υπάρχει νομοθεσία για τις εκτός σχεδίου περιοχές παλιότερα από το 1955 διότι έχω ένα ακίνητο προυφιστάμενο του 1955 σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου (αγροτικη περιοχή) το οποίο δεν τήρει το νόμιμο περίγραμμα συμφωνα με το ΦΕΚ 270Δ περί εκτός σχεδίου δόμηση. Απαιτείται εξαίρεση από κατεδάφισή;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά !!!! Πέρνεις βεβαίωση από τον δήμαρχο με υπευθηνες δηλώσεις γειτόνων (ή καλλίτερα ένορκες βεβέωσεις) και είσαι ΟΚ !!

 

Τι θέλεις να κάνεις στο εν λόγο ακίνητο ???

 

Υ.Γ. σχετικά με τις βεβαιώσεις δημάρχων τουλάχιστον στην πολεοδομία της περιοχής μου (καινούργιοι φασούλι) απαιτήται να το πιστοποιήσει και ο μηχανικός του δήμου (να κρίνει δηλαδή με βάση τα υλικά κατασκευής ότι είναι όντως προ του 55)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. σχετικά με τις βεβαιώσεις δημάρχων τουλάχιστον στην πολεοδομία της περιοχής μου (καινούργιοι φασούλι) απαιτήται να το πιστοποιήσει και ο μηχανικός του δήμου (να κρίνει δηλαδή με βάση τα υλικά κατασκευής ότι είναι όντως προ του 55)

 

Πολύ πρωτότυπο αυτό chronism! Μήπως θα πρέπει ο μηχανικός του Δήμου να κάνει και διερευνητικές τομές;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στο Ειρηνοδικείο της περιοχής ή σε συμβολαιογράφο με δυο μάρτυρες, όχι συγγενείς και άνω των 70 ετών και να κάνεις ένορκη βεβαιωση.Μετά τα πας αυτά στον Δήμο και παιρνεις βεβαιωση για κάθε χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.