Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να νομιμοποιήσω ισόγειο κτίριο 50τ.μ. μη σύννομο σε εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Το κτίριο δεν έχει τις απαιτούμενες αποστάσεις από τα όρια αλλά είναι κτισμένο προ το' 55 όπως φαίνεται και στα συμβόλαια, δε ξέρω αν αυτό βοηθά. Μπορεί να νομιμοποιηθεί? Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

Απαγορεύονται οι διπλές δημοσιεύσεις! Επίσης κάθε δημοσίευση πρέπει να γίνεται στη σωστή θεματική ενότητα. Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση πριν κάνεις μια δημοσίευση.

anka

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάθε πολεοδομία ζητάει κατά βούληση. Εμένα μου ζητήσαν:

1. Αίτηση

2. Δελτίο ταυτότητας, ΑΦΜ, ΔΟΥ

3. Δύο αποσπάσματα χάρτη με εντοπισμένο το κτίσμα, υπογραμμένα και σφραγισμένα από μηχανικό.

4. Εφόσον δεν εμφανίζεται σε χάρτη, αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας όπου να αποδεικνύεται η ύπαρξη κτίσματος το έτος 1955 (π.χ. συμβόλαια)

5. Δήλωση αντοχής

6. Ένα πρόσφατο τοπογραφικό

7. Φωτογραφίες του συνόλου του οικοπέδου

8. Ταμειακή ενημερότητα του ιδιοκτήτη του ακινήτου

 

Παρεπιπτόντως υπάρχει καμία τέτοια δήλωση αντοχής; Γιατί πρέπει να είναι κάτι συγκεκριμένο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους!

έχω περίπτωση στην οποία προσπαθώ να πιστοποιήσω νόμιμο περίγραμμα κατοικίας προ του 1955. η μία πλευρά της κατοικίας μου είναι απο άκρη σε άκρη μέσα στον δρόμο κατά 0.70μ. θεωρείται νομίζω μή νομιμοποιούμενο μή κατεδαφιστέο τμήμα του κτιρίου. το εμβαδόν αυτό που δημιουργείται θα το μετρήσω στη δόμηση της κατοικίας ή όχι? εδώ να πώ ότι άν πρέπει να μετρηθεί ξεπερνώ τον επιτρεπόμενο σ.δ. και μετά δέν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω.

ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο πόλεως υπάρχει ?

 

Πράξη εφαρμογής ?

 

Κύρωση ?

 

Το τμήμα είναι ρυμοτομούμενο ?

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση πριν το 2008 με υποχρέωσαν σε πράξη αναλογισμού με επισπέυδοντα τον ιδιοκτήτη εως την κύρωσή της από το νομάρχη και συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση.

 

Δεν είμαι τοπογράφος για να σου πω σίγουρα, αλλά ξεκίνα από εκεί, παρά από τα αρχιτεκτονικά και το Δ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
φωτογραφίες και αίτηση στην πολεοδομία για βεβαίωση νομιμότητας ως νομίμως υφιστάμενο προ του έτους 1955

Μπορεί να χρειαστεί και Υ.Δ από τον ιδιοκτήτη ότι υφίσταται προ 1955

Πιθανόν να γίνει αυτοψία και από πολεοδομία

Εχω κανει αιτηση σε μια ακριβως τετοια περιπτωση με τα αναφερομενα δικαιολογητικα στη πολεοδομια ξανθης και δεν το δεχτηκαν.Θελουν με διαγραμμα καλυψης τομες και κανονικο φακελο για προ 55

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να καταθέσω φάκελο για αποκατάσταση & αλλαγή χρήσης για κτίριο 100ετίας,

γνωρίζω όμως οτι δεν υπάρχει φάκελος στην Πολεοδομία, καθ'οτι είναι κτίριο σε προσφυγικό οικισμό.

 

Γνωρίζει κάποιος ποιά είνα η ενδεικνυόμενη διαδικασία & τι θα χρειαστώ από χαρτιά?

 

Έχω μόνο ένα τοπογραφικό του '80, το οποίο κατατέθηκε προκειμένου ουσιαστικά να αναγνωριστεί η κυριότητα του οικοπέδου - ελλείψη οικοδ. άδειας, συμβολαίου αγοράς κλπ - όταν κάποια στιγμή αποφασίστηκε να ενταχθεί ο οικισμός στο σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να κάνεις ανασύσταση φακέλου ?

 

δεν είναι προ 55 άρα και πρέπει να κάνεις νομιμοποίηση-πιστοποίηση νομ. περιγράμματος ?

Link to comment
Share on other sites

γιατί να κάνεις ανασύσταση φακέλου ?

 

δεν είναι προ 55 άρα και πρέπει να κάνεις νομιμοποίηση-πιστοποίηση νομ. περιγράμματος ?

 

Ok,..........αλλά - καθ'οτι "νέοπας" - ΠΩΣ γίνεται κάτι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.