Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Στο παρακάτω link

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm

 

Κάτω κάτω έχει ένα αρχείο word: Φυσικός Φάκελος Ελέγχου Ελευθέρων

 

Εκεί αναφέρει όλα τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουμε στην τράπεζα(αντίγραφο βιβλίου εσόδων-εξόδων, καταθετήρια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω είμαι ενα βημα πριν υποβάλλω την αίτηση αλλα περιμένω να δω 2-3 πραγματακια!

1.στα αποδεικτικα πληρωμών είμαστε υποχρεωμενοι να βάλουμε αριθμους καταχώρησης ημερομηνιές και έιδος καταχώρησης ταμειακή ? νομίζω ότι αυτα ισχύουν μόνο για 3ης κατοιγορίας βιβλία.

2. στις ερωτήσεις νομιζψω απαντάω σε όλες ναι !επλιζω και έσεις!,

3. τα εξωφλητικά τιμολόγια και τα μετρητοίς για κάτω των 1500Ε ενέχουν και θέση απόδειξης έισπραξης άρα βάζω τον ίδιο αριθμό παραστατικού!

4. σε διπλή πληρωμη που έκανα σε τράπεζα , μία για προκαταβολή και μία για εξώφληση , αναγκάζομαι να βάλω στην φόρμα την μία μόνο πληρωμή και την άλλη στις παρατηρησεις για να είμαι σωστος!δεν νομίζω να γίνεται διαφορετικα!

Αν κάποιος διαφωνει σε κάτι είμαι όλος αυτια για να βγάλουμε μια άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν είναι δυνατόν μέχρι και την τελευταία μέρα υποβολής θα ανακοινώνουν διευκρινίσεις? Αυτο με τα λογιστικά βιβλία είναι καινούριο φρούτο. Για ποιο λόγο τα θέλουν? Να δουν ότι τα γράφουμε σωστά? Και εμείς που δεν έχουμε λογιστή αλλά τα κρατάμε μόνοι μας...ποια σφραγίδα λογιστή ζητάνε? Δεν γράφει καν <<αν υπάρχει λογιστής>> για τα Β κατηγορίας.

 

Επίσης ζητάνε...

 

2. και Αντίγραφο της Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος σε ισχύ

3. και Αποδεικτικό Εγγραφής (σε ισχύ) στο οικείο επιμελητήριο ή επαγγελματικό σύλλογο

 

...δεν αρκεί δηλαδή βεβαίωση του ΤΕΕ ότι η άδεια μας βρίσκεται σε ισχύ? θέλουν και αποδεικτικό ότι γραφτήκαμε? (και σε ισχύ μάλιστα) Πως γίνεται να έχουμε άδεια σε ισχύ χωρίς να γραφτούμε...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την παρακάτω απάντηση από το ΕΣΠΑ σχετικά με το πρόβλημα στο βήμα 5 σε περίπτωση που κάτι μας στοίχισε λιγότερο από την αρχική προσφορά...

 

Μήνυμα:

Το Ερώτημα που υποβάλατε έχει απαντηθεί. Η τελευταία τροποποίηση της απάντησης έγινε στις 20/8/2010 9:50:42 πμ.

Κατηγορία: Τεχνικά Θέματα

Περιγραφή του ερωτήματος:

Συμπληρώνοντας τα στοιχεία του παραστατικού μου βγαίνει με κόκκινα γράμματα το μύνημα ¨Η αξία χωρίς ΦΠΑ πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση των επιλεγμένων" Δηλαδή δεν μπορώ να αντιστοιχίσω παραστατικό για ένα αντικείμενο που τελικά μου στοίχισε φθηνότερα? Η διαδικασία δε φαίνεται να προχωράει γιατί το παραστατικό τελικά δεν το αντιστοιχεί με τη δαπάνη.

Απάντηση:

Στο βήμα 5, μπορείτε, εφόσον υπήρξαν αλλαγές στο οικονομικό αντικείμενο, να της δηλώσετε, διορθώντας τα ποσά των δαπανών και αξίας πληρωμών, πατώντας άκυρο στο παράθυρο διαλόγου που ανήγει κατά την αντιστοίχηση τιμολογίου με δαπάνη.

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικά στις ερωτήσεις 3.1.6. και 3.1.8. τι απαντάμε? Εχω συμπληρώσει με κείμενο την απάντηση στις παρατηρησεις αλλα πρεπει να συμπληρωσουμε και ενα ΝΑΙ/ΟΧΙ.

 

Προσοχή! Στο βήμα 1 υπάρχει και δευτερη καρτελα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δώστε προσοχή στο κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης.

Άλλη διατύπωση είχε στο παράρτημα της ΥΑ και άλλη στις τελευταίες διευκρινήσεις. Μας την έχουν στημένη στη γωνία να μας αποκλείσουν μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το αίτημα ελέγχου...μπορώ να ξεκινήσω την επεξεργασία online να αποθηκεύσω τις αλλαγές και να συνεχίσω την επόμενη μέρα, ή ακόμα και να αλλάξω κάτι??

 

Ρωτάω για να μην κάνω καμια βλακεία και δεν μπορώ να τα τροποποιήσω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις όσες φορές θέλεις, ότι θέλεις ΠΡΙΝ κάνεις την οριστικοποίηση της υποβολής.

 

Η οριστικοποίηση, γίνεται στο βήμα 9, αφού πατήσεις τον "έλεγχο ορθότητας".

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε ssouanis!

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Γνωρίζετε αν μπορω για ένα προιον για το οποίο έχω 2 τιμολόγια να συμπεριλάβω και τα 2?

Συγκεκριμένα αγόρασα το civil 2010 και μου έδωσαν 2 τιμολόγια, ένα για το πρόγραμμα και ένα για το usb κλειδί. Μου είπαν ότι δεν γίνεται να συμπεριλάβουν το κλειδί στο τιμολόγιο του προγράμματος και ότι έτσι το κάνουν σε όλους.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα:

Το Ερώτημα που υποβάλατε έχει απαντηθεί. Η τελευταία τροποποίηση της απάντησης έγινε στις 23/8/2010 12:37:42 μμ.

 

Κατηγορία: Τεχνικά Θέματα

Περιγραφή του ερωτήματος:

 

Στο αιτημα Ελεγχου υπαρχει η Ερώτηση 3.1.6. 'Σε περιπτωση που η προταση υλοποιειται σε διαφορετικη περιφερεια απο την εδρα της ατομικης επιχειρησης η προταση υποβληθηκε στην διοικητικη περιφερεια της χωρας του τοπου εγκαταστασης?'.

 

Ολοι εμεις που ειμαστε ο κανονας, δηλαδη η προταση μας υλοποιειται στην ιδια περιφερεια με την εδρα της ατομικης επιχειρησης, στο menu ΝΑΙ/ΟΧΙ τι απανταμε?

 

Απάντηση:

Απαντάτε ΝΑΙ.

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

 

------------------------------------------------------

 

Μήνυμα:

Το Ερώτημα που υποβάλατε έχει απαντηθεί. Η τελευταία τροποποίηση της απάντησης έγινε στις 23/8/2010 12:39:43 μμ.

 

Κατηγορία: Τεχνικά Θέματα

Περιγραφή του ερωτήματος:

 

Στην αίτηση ελεγχου υπαρχει η ερωτηση 3.1.8. 'Το φυσικο αντικειμενο που υλοποιηθηκε αφορα στο συνολο ή σε τμημα του αναφερομενου στα ατομικα στοιχεια εγκρισης επενδυτικου σχεδιου της αποφασης υπαγωγης?'.

 

Εμεις που υλοποιησαμε το συνολο του φυσικου αντικειμενου, τι απανταμε στο πλαισιο ΝΑΙ/ΟΧΙ?

 

Απάντηση:

Στο σύνολο, απαντάτε ΝΑΙ.

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.